Mimoriadne-bohati-navysujupredaj-luxusnych-znaciek

Ceny za jedlo, plyn a cestovanie za posledný rok vyleteli – no zdá sa, že bohatí to príliš neriešia a stále podporujú predaje luxusných spoločností, kde ceny tenisiek môžu stáť 1 200 eur a športových automobilov ľahko prevyšujú 300 000 eur.

Spoločnosti, ktoré sa starajú o ultra-bohatých jednotlivcov, vrátane Ferrari a materských spoločností značiek Dior, Louis Vuitton a Versace, hlásia silné predaje alebo zvyšujú svoje prognózy zisku.

Pozitívne výsledky prichádzajú aj vtedy, keď nad ekonomikou visia obavy z recesie, pričom maloobchodné skupiny Walmart, Best Buy, Gap a ďalší svoje finančné vyhliadky znížili, pričom poukázali na pokles výdavkov medzi spotrebiteľmi s nižšími príjmami, ktorí sú zasiahnutí infláciou.

Podľa vyjadrení odborníkov, neutíchajúca sila v kategórii luxusu je v súlade s minulým ekonomickým spomalením, pričom bohatí často pociťujú následky ako poslední, pretože ich rozsiahle majetky im poskytujú tzv. vankúš. Pokračujúce výdavky v rámci súkromných lietadiel tiež signalizujú, ako drahé nákupy často slúžia ako symboly statusu.

Milton Pedraza, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Luxury Institute, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu a podnikateľskými stratégiami, uviedol: „Mať vo svojom živote symboly moci je naozaj významná vec,“ … “Tieto symboly moci sú v životoch ultra-bohatých jednotlivcov stále nesmierne dôležité.”

V rámci produktov značky Versace, kde cena za pár topánok alebo košeľu s golierom môže ľahko prekročiť 1 000 eur, štvrťročné príjmy medziročné vzrástli o takmer 30 % na 275 miliónov dolárov (ak sa odstráni započítanie vplyv menových pohybov). Jej materská spoločnosť Capri Holdings, ktorá tiež vlastní značky ako Michael Kors a Jimmy Choo, uviedla, že celkové tržby za toto obdobie vzrástli o 15 % na 1,36 miliardy dolárov .

Napriek širším ekonomickým neistotám, generálny riaditeľ spoločnosti Capri – John Idol poznamenal, že firma si zostáva istá vo svojich dlhodobých cieľoch, z dôvodu „preukázanej odolnosti luxusného priemyslu“.

Firma Capri počas tohto-týždňového oznámenia výsledkov uviedla: “Nikto z nás nevie, čo sa stane so spotrebiteľmi v druhej polovici roka, ale zdá sa, že luxusný priemysel je dosť robustný a vyzerá byť docela zdravý.”

Začiatkom tohto mesiaca taliansky výrobca superautomobilov – Ferrari taktiež prišiel so zlepšením svojho výhľadu na rok po tom, čo tržby v druhom štvrťroku dosiahli rekordných 1,29 miliardy eur (1,33 miliardy dolárov).

Model Ferrari 296 GTB z tejto 75-ročnej automobilky pre rok 2022, ktorý je ponúkaný aj s možnosťou plug-in hybridu, začína (podľa informácií magazínu Car and Driver) na cene 322 000 dolárov, zatiaľ čo jeho model Ferrari 812 GTS z roku 2022 začína na cene približne 600 000 dolárov. Aj ojazdené automobily značky Ferrari sa predávajú za státisíce dolárov.

Mimo luxusného sveta, niektoré spoločnosti zaznamenávajú lepšie výsledky v rámci drahších produktov a služieb. Napríklad spoločnosť Delta Air Lines oznámila silnejšie oživenie príjmov z ponúk, ako je biznis trieda a prémiová ekonomická trieda, v porovnaní s inými lacnejšími letenkami.

Hoci luxusný priemysel mal vždy určitý stupeň odolnosti, rastúce rozdiely v bohatstve podporované pandémiou súčasnú silu tohto sektora len zvyšujú, ako poznamenala Amrita Banta, výkonná riaditeľka spoločnosti Agility Research & Strategy, ktorá sa špecializuje na bohatých spotrebiteľov.

“Disponibilný príjem najbohatších spotrebiteľov a spotrebiteľov s vysokým čistým majetkom sa zvýšil, pretože na cestovanie míňali menej.“

Okrem toho povedala, že od recesie v roku 2008 došlo ku kultúrnemu posunu a že spotrebitelia s vysokým čistým majetkom sú v súčasnosti otvorenejší míňaniu aj v čase ekonomického spomalenia a „cítia sa oprávnení míňať svoje bohatstvo“. Povedala, že to je čiastočne odrazom ľudí v rozvojových krajinách, kde bohatstvo rastie.

Pedraza z Luxury Institute poznamenal, že luxusné spoločnosti si môžu všimnúť spomalenie výdavkov medzi 80 % svojich zákazníkov, ktorí sú „takmer bohatí“. Povedal však, že títo spotrebitelia zvyčajne tvoria len 30 % podiel v rámci tržieb.

Namiesto toho poznamenal, že luxusné značky pre väčšinu svojich predajov často počítajú len s 20 % v rámci svojej klientely (ultra-bohatých a veľmi bohatých). A keďže je táto skupina oveľa viac odolnejšia voči inflácii a recesii, luxusné spoločnosti majú tendenciu zaznamenať spomalenie ako posledné.

Nakoniec uviedol: „Typ klientov a ich objem predajov, ktoré reálne predstavujú v rámci luxusných značiek, ich robí mimoriadne odolnými,“ … “Nie sú imúnnymi, ale extrémne odolnými.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár