Kto by nechcel, aby bol jeho život úžasný?

Popravde, nikto nechce žiť nudný a obyčajný život. No práve to sa často stáva. Tak to už chodí.

Možno si myslíte, že to neovplyvníte. Možno si myslíte, že je príliš neskoro zmeniť smer vašej cesty. Hlúposť.

Patrick Sweeney je chlapík, ktorý sa vždy snažil, aby bol jeho život skvelý. Keď začalo byť čokoľvek čo i len trochu všedné, ihneď to zmenil.

Založil tri priemyselné podniky, vďaka ktorým nadobudol milióny dolárov, ale vždy bol „na nože“ s rizikovým kapitálom a nakoniec ho za milióny predal.

Potom musel prekonať zriedkavú formu leukémie, vďaka ktorej pochopil, že musí prevziať kontrolu nad svojím životom, byť vďačný, vážiť si každú chvíľu a robiť to, čo najviac miluje – vyhľadávanie dobrodružstiev.

Po tom, ako to Sweeney, člen neziskovej organizácie YPO, pochopil, stal sa z neho dobrodruh na plný úväzok, ako prvý sa pokúsil zdolať na bicykli sedem vrchov, zatiaľ čaká na sponzora, no v tomto roku plánuje ďalšie dve expedície: Posledné dobrodružstvo otca a syna na najvyššiu horu Európy – (kopec Elbrus v Rusku) a ako prvý sa pokúsi zdolať na bicykli najvyššiu horu Antarktídy – Vinsom Massif. Zároveň sa umiestnil na druhom mieste v olympijskej kvalifikácii vo veslovaní (plavba jednotlivca).

V súčasnosti vedie Sweeney dobrodružné centrum, ktoré podporuje cesty tisícky ľudí, ktorí sa usilujú o harmonický, dobrodružný a vášnivý život.

V našom rozhovore nám Sweeney prezradil, ako spraviť svoj život úžasným.

„Život je krátky a cieľom každého by mala byť snaha spraviť každý moment neopakovateľným“. Avšak viesť úžasný život je vlastne oveľa ťažšie, ako by ste mohli čakať. Väčšina ľudí si myslí, že žiť ťažký život je presne to, čo by mali denne očakávať. Myslia si, že šťastie by malo byť nedosiahnuteľným cieľom, nie prístupom, ktorý môžu nadobudnúť okamžite. Ja si myslím, že z každého dňa musíte vytlačiť každú kvapku potenciálu.

Takto poukázal na príčiny, prečo ste priemerný a spôsoby, ako ich prekonať.

1. Nie ste vďačný za každý deň

Veľa ľudí stráca čas sťažovaním sa na to, čo všetko im chýba a na problémy, ktoré ich postretli v živote namiesto toho, aby si vážili to, čo je tu a teraz. „Buďte vďační za každý deň a každé ráno, keď sa zobudíte, si pripomeňte, že je tu ďalší deň, za ktorý máte byť vďační.“

„Vďačnosť je základom šťastia,“ hovorí Sweeney.

2. Bojíte sa strachu

„Strach je tou najsilnejšou a najmenej pochopenou časťou ľudského rastu. Napriek tomu robí väčšina dospelých všetko pre to, aby sa mu vyhla,“ vraví Sweeney. „Raz za mesiac spravte naschvál niečo, čo vás desí a naučte sa odlíšiť fyzické prejavy – pretože ich môžete využiť spôsobom, ako keď matky zdvihnú auto nad svojimi zakliesnenými deťmi.“

3. Strácate čas a energiu nad vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť

Na svete neexistuje človek, ktorý by mal všetko pod kontrolou.  Takže sa prestaňte snažiť ním byť! „„Či už ide o počasie, dopravu alebo náladu vášho šéfa, vytvorenie vnútorného stresu nad vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť, bude požierať vaše šťastie,“ zdôrazňuje Sweeney.

4. Sústredíte sa iba na zárobok

„Nikto si na svojej smrteľnej posteli neželá zarobiť ďalších 100 dolárov. Na konci svojho života ľudia najčastejšie ľutujú to, že príliš dlho odkladali plnenie svojich prianí, že netrávili viac času so svojou rodinou a priateľmi alebo že nezmenili svet,“ hovorí Sweenye.

„Spravte niečo veľké teraz, aj keď vás to bude stáť nejaké financie. Svet je plný ľudí, ktorí hovoria: ´Tiež by som to mohol´ alebo ´Raz to dostanem…´ Väčšina z nich sa tak sústredí na svoj bankový účet alebo na to, čo by sa im mohlo stať, že radšej nikdy nič neurobia a potom varujú svoje vnúčatá, aby nespravili tú istú chybu, ako oni.  Nebuďte jedným z nich.“

5. Ste posadnutí tým, že máte pravdu

Ľudia milujú mať pravdu aj vtedy, keď sa mýlia. Dáva im to pocit kontroly a sily nad inými. Ale zároveň to bráni v rozvoji a zmenšuje okruh vplyvu. „Potreba mať vždy pravdu je typická pre nedostatok sebavedomia a aktívne ego,“ dodáva Sweeney. „Zvedavosť je protijedom. Akonáhle sa pristihnete pri tom, že chcete mať pravdu, spýtajte sa sami seba, či môže byť pravdou opak toho, čo si myslíte a začnite sa o to zaujímať.“

6. Ste skúpi na komplimenty, chválu a lásku

Ľudia sa chcú cítiť milovanými, avšak očakávanie prejavov lásky a chvály od iných sa môže zmeniť skôr na veľkú frustráciu, než na pocit naplnenia z toho, čo hľadáte. Namiesto čakania chvály a vďačnosti iných sa toho chyťte vy.

“Máte neobmedzenú zásobu rôznych skutkov vďačnosti a chvály, ktoré môžu zmeniť život oboch strán. Ja zdieľam vďačnosť každý večer s tým, s kým večeriam. Bez ohľadu na to, aký zlý ste mali deň, vždy sa dá nájsť niečo, za čo môžete byť vďačný,“ hovorí Sweeney.

7. Klamete sebe aj ostatným

„Klamstvá, vymýšľanie výhovoriek a neúprimnosť k sebe samému zaberá toľko energie na vytvorenie siete klamstiev, až vám to môže zabrániť vo vášnivom a geniálnom živote“, hovorí Sweeney. „Verte, že vaše presvedčenia, poctivosť a názory stoja za to.“

8. Vytvárate si nepriateľov a pestujete nenávisť

Každý sa s niekým raz za čas poháda. Bez ohľadu na to, či bolesť spôsobujete alebo ste tým raneným, bolesť a hnev spravia váš život neznesiteľnejším. „Uvedomte si, že každý je na tomto svete na to, aby vás niečo naučil.“ Vy sami si volíte, či sa poučíte z lekcie ťažkým alebo ľahkým spôsobom.

9. Bojujete proti svetu

Prežitie môže byť drsné a často si ľudia mylne myslia, že svet je agresívny a nepriateľský. „Trvalo mi 40 rokov, kým som pochopil, že svet je veľmi priateľské miesto“, priznal Sweeney. „Vždy, keď som niečo chcel, pripravil som sa na boj. Potom som si uvedomil, že otvorenou mysľou a otvoreným srdcom otvorím oveľa viac dverí, ako zovretou päsťou.

10.Ignorujete svet okolo vás

„Svojim deťom veľmi často pripomínam, aby sa pozerali hore. Žijeme v horách a je to najkrajšie miesto na svete, ale tak ľahko nás dokážu pohltiť všetky tie uzávierky, povinnosti, práca, že sa zabúdame pozerať okolo seba a vážiť si všetko úžasné, čo máme.“

Preložila: Nikola Geletková

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Sucess, LifeHack

Facebook komentár