Autora a novinára Napoleona Hilla kedysi inšpiroval legendárny obchodník Andrew Carnegie, ktorý keď prišiel do Ameriky nemal nič, no o polstoročie bol najbohatším mužom krajiny. Hill, motivovaný týmto príkladom, začal pozorovať viac ako 500 milionárov, ktorí si cestu k majetku prerazili sami. O 20 rokov neskôr, v roku 1937, vydal svoj bestseller Mysli a zbohatni.

Okrem toho, že vo svojej knihe zhrnul 13 tipov ako zbohatnúť, odhalil aj 30 hlavných príčin, ktoré vám bránia nadobudnúť vysnívaný majetok.

Predstavíme vám 17 z nich, ktoré sú aktuálne aj v dnešnej dobe.

Nemáte presne vymedzený cieľ

17_nedostatkov_ktore_vam_brania_zbohatnut_2017

„Úspech dosiahne iba ten, kto si určí hlavný cieľ, jasnú métu, ku ktorej bude smerovať,“ píše Hill.
Ak chcete zbohatnúť, začnite s tým, že si určíte presnú sumu, ktorú chcete našetriť. Potom si vytvorte finančný plán, kde si definujete, do čoho presne chcete investovať.

Chýbajú vám ambície

Hill radí: „Neuspejete, ak ste iba priemerný, a nechcete v živote nič dosiahnuť. Úspešný nebude ani ten, kto nie je ochotný pre úspech niečo obetovať.“

Majetok vám len tak z neba nespadne. Musíte sa k nemu dopracovať trpezlivosťou a vytrvalosťou. Na začiatok, a to čím skôr, tým lepšie, je dobré peniaze investovať, a nechať úroky aby zarábali za vás. Nevyžaduje si to veľa času ani námahy, ale chce to vašu iniciatívu.

Nevyužívate svoje vedomosti

Vysokoškolský titul nestačí. Vedomosti sú iba potenciálnou silou, a nepomôžu vám, ak ich nezužitkujete v reálnom živote. Hill preto zdôrazňuje:

„Vzdelanie nepredstavuje teóriu, ale vedomosti, ktoré efektívne a neustále využívate. Ľudia nie sú platení za vedomosti, ale skôr za to, čo s nimi robia.“

Neuspokojte sa s tým, že máte titul. Snažte sa neustále učiť niečo nové a prijímať nové výzvy. Nie je náhoda, že všetci úspešní a bohatí ľudia sú vášnivými čitateľmi.

Nemáte dostatok sebakontroly

17_nedostatkov_ktore_vam_brania_zbohatnut_2017_3

„Disciplínu získate cez sebakontrolu,“ píše Hill. „Znamená to, že človek musí mať pod kontrolou všetky svoje slabosti. Než začnete ovplyvňovať okolnosti okolo vás, musíte sa najskôr naučiť kontrolovať seba. Ak nezvíťazíte sám nad sebou, zvíťazia vaše zlozvyky.“

Určite často počujete, že ak chcete mať viac peňazí, musíte viac šetriť a menej míňať. Je to jednoduchý vzorec, avšak jeho dodržiavanie si vyžaduje disciplínu. Ak chcete mať na účte krajší zostatok, naučte sa rozpoznať a zvládať spúšťače vášho nadmerného míňania.

Nestaráte sa o svoje telo

Hill si myslí, že „bez dobrého zdravia si úspech nevychutnáte.“ Aj preto si veľa milionárov čas na cvičenie nájde.

Ak ste svoje telo doteraz zanedbávali, dobrou správou je, že veľa príčin zhoršeného zdravia, ako prejedanie sa, negatívne myšlienky a nedostatok pohybu, môžete zmeniť.

Ak máte dni nabité takmer do poslednej minúty, skúste toto 7-minútové cvičenie, ktoré môžete robiť doma.

Prokrastinujete

Hills považuje prokrastináciu za jednu z najčastejších príčin zlyhania. „Veľa ľudí sa životom iba pretĺka, často zlyháva, pretože mnohí čakajú na „ten správny čas“ aby začali robiť niečo zmysluplné. Nečakajte, pretože nikdy nebude dokonalá chvíľa aby ste začali.“

„Začnite hneď teraz, a pracujte s tým, čo máte. Vaše schopnosti sa postupne vycibria, a čím ďalej, tým budú lepšie.“

Ak chcete raz rozprávkovo zbohatnúť, začnite svoj sen plniť už dnes. Začítajte sa do kníh o manažovaní vlastných financií, alebo si o tom vypočujte podcast. Vytvorte si finančný plán, alebo si začnite odkladať peniaze na dôchodok.

Vytrvalosť vám veľa nehovorí

17_nedostatkov_ktore_vam_brania_zbohatnut_2017_2

Neprestávajte, pokým svoje ciele nedosiahnete.

„Väčšine z nás sa páči začať s niečím novým, no málokto to dotiahne do cieľa,“ konštatuje Hill. „Ľudia majú tendenciu vzdať sa pri prvých náznakoch porážky.“

Nevzdávajte sa, pokým nedosiahnete to, čo ste si zaumienili. Najúspešnejší sa so zlyhaním vyrovnávajú, a prekonávajú ho. „Naučil som sa, že nezáleží na tom, koľkokrát zlyháte,“ hovorí miliardár Mark Cuban. „Stačí, že sa to podarí raz. Keď som začínal podnikať s predajom sušeného mlieka, často som na to išiel zle, ale zo všetkých chýb som sa poučil.“

Myslíte negatívne

Správajte sa tak, aby ostatní chceli byť vo vašej blízkosti a pomáhať vám.

„Neuspejete, ak budete všetkých odpudzovať negatívnymi postojmi,“ potvrdzuje Hill. „Úspech sa dostaví ak spojíte sily s ostatnými. Negativita od vás ale všetkých odoženie.“

Hill zdôrazňuje, že ak sa chcete presadiť, pozitívne emócie musia prevažovať nad negatívnymi. Niečo na tom bude, pretože výskum preukázal, že pozitívni, šťastnejší ľudia podávajú v práci lepšie výkony, a je menšia pravdepodobnosť, že budú nezamestnaní.

Trápi vás nerozhodnosť

„Z pozorovania niekoľkých stoviek milionárov vyplynulo, že každý z nich sa rozhoduje rýchlo,“ píše Hill.

Druhou pravdou je, že tí, ktorým sa nedarí zbohatnúť, sa rozhodujú veľmi pomaly, a svoje rozhodnutia rýchlo a často menia.

Schopnosť rýchlo sa rozhodovať nie je kľúčová iba pri zarábaní peňazí, je to tiež najdôležitejšia vlastnosť dobrého lídra. V tomto prípade platí, že zlé rozhodnutie je lepšie, ako žiadne.

Vyberáte si nesprávnych partnerov

Hill to hodnotí ako jednu z najčastejších príčin neúspechu. „Ak váš vzťah nie je harmonický, pravdepodobne sa rozpadne,“ píše. „Bude to zlyhanie poznačené trápením a nešťastím, ktoré zničí všetky ambície.“

Hillove tvrdenia sú podložené aj výskumom Brittany C. Solomonovej a Joshua J. Jacksona z Washingtonskej univerzity v St. Louis, ktorý potvrdzuje, že ak máte svedomitého partnera, váš príjem sa môže zvýšiť o 4000 dolárov ročne.

Príliš málo riskujete

17_nedostatkov_ktore_vam_brania_zbohatnut_2017_4

„Osoba, ktorá vo všeobecnosti nevyužíva žiadne šance, sa musí uspokojiť s tým, čo jej nechali ostatní,“ myslí si Hill. „Prílišná opatrnosť je rovnako zlým riešením ako úplná nezodpovednosť. Oba prípady sú extrémy, na ktoré si treba dávať pozor, pretože život je plný príležitostí.“

Určite máte lepší pocit, ak sú vaše úspory „bezpečne“ uložené v banke, a krach na burze sa vás netýka. Ak ale peniaze investujete, získate z nich ešte viac.

Samozrejme si to najskôr premyslite. Dobrým začiatkom sú nízkonákladové indexové fondy, ktoré okrem Warrena Buffetta odporúčajú aj mnohí ďalší experti na investície.

Stretávate sa s nesprávnymi ľuďmi

Hill radí „Človek by si mal starostlivo vybrať svojho zamestnávateľa, ktorý ho bude inšpirovať, ktorý je inteligentný a úspešný.“

Samozrejme to neplatí len pri výbere práce, dôležité tiež je obklopiť sa talentovanými a ambicióznymi priateľmi. Hill opisuje skupinu, ktorou sa obklopíte, ako tvorbu akejsi „geniálnej mysle“.

Stávame sa takými, akí sú ľudia v našom okolí, a preto sa bohatí priatelia s bohatými.

Stagnujete v práci, ktorú neznášate

Hill odporúča: „Nikto sa nedokáže snažiť v práci, ktorá ho nebaví. Najdôležitejším krokom na rozvoj vašej osobnosti je vybrať si také povolanie, ktorému sa budete venovať naplno.“

Neničte svoj potenciál v práci, ktorá vás stresuje a neuspokojuje. Ak nie ste práve vo finančných ťažkostiach, výpoveď môže priniesť v budúcnosti veľa ovocia.

Ak neviete, ako zamestnávateľovi povedať, že končíte, skúste si prečítať rady od Richarda Bransona, Roberta Herjaveca a šiestich ďalších veľmi úspešných ľudí.

Zameriavate sa na veľa vecí naraz

Hill píše: „Dievča pre všetko nie je dobré v ničom,“ … „Zamerajte všetku pozornosť na jeden hlavný cieľ.“

Ak chcete zbohatnúť, musíte byť touto myšlienkou posadnutý. Hill zistil, že ak si iba želáte, aby ste zbohatli, nepomôže vám to. Ak po niečom ale naozaj túžite, a nedokážete myslieť na nič iné, tak vaša myseľ začne plánovať konkrétne kroky a hľadať prostriedky, pomocou ktorých sa vám všetko podarí. Ak nezabudnete na vytrvalosť, ktorá sa nezmieri s prípadným zlyhaním, váš úspech je zaručený.

Chýba vám zanietenosť

17_nedostatkov_ktore_vam_brania_zbohatnut_2017_5

Podľa Hilla bez oduševnenia nikoho nepresvedčíte. Nadšenie pre danú vec je dokonca nákazlivé, a ak to s entuziazmom nepreženiete, obľúbia si vás všade.

Aj najbohatší to vedia. Využili svoju zanietenosť a energiu, a inšpirovali tak ostatných, ktorých poháňali vpred.

„Bez nadšenia nemáte energiu, a bez energie nemáte nič. Všetko úžasné, čo niekto kedy dosiahol, bolo založené na nadšení z danej veci!,“ potvrdzuje aj Donald Trump.

Nemáte otvorenú myseľ

„Ľudia s uzavretou mysľou sa málokedy dostanú vpred,“ tvrdí Hill.

Musíte mať neustále chuť na spoluprácu s ostatnými, na tvorbu nových nápadov a zlepšení. Najbohatší a najúspešnejší rozmýšľajú inak, ako väčšina z nás.

„Aby ste začali rozmýšľať inak, musíte robiť rôzne veci, stretávať sa s rozličnými ľuďmi a ceniť si nápady ostatných,“ píše John C. Maxwell vo svojom bestselleri How Successful People Think.

Neviete pracovať s ľuďmi

Hill nás varuje, že ľudia častejšie strácajú prácu a životné príležitosti kvôli tomuto nedostatku, ako kvôli všetkému ostatnému dokopy.

Na vybudovanie úspešného podnikania sú vaše správanie a šarm rovnako dôležité ako stratégia.

Mark Cuban v článku o kľúčových faktoroch úspechu v podnikaní otvorene píše: „Ľudia neznášajú spoluprácu s hlupákmi. Vždy je jednoduchšie byť milý, ako byť nevychovaným blbcom. Nebuďte tým blbcom.“

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune, MSN

Facebook komentár