8_povahovych_ctt_najzaujímavejsich_ludi_2017

Fascinujúci človek je ako magnet. Vedie nevšedný život a rozpráva neuveriteľné príhody. Vďaka čomu je ale taký očarujúci?

Prvým znakom je zvedavosť. Obdivuhodní ľudia chcú stále skúmať svet, čo neustále prejavujú aj navonok.

Niekto je okúzľujúci už od narodenia, iný sa ním môže stať. Napríklad Dr. Clair Nixon z texaskej univerzity A&M dokáže neuveriteľne pútavo prednášať o účtovníctve (pútavé účtovníctvo znie skoro ako utópia, ale nie v Nixonovom prevedení). Ak vyučujete účtovníctvo, je veľmi ťažké prednášať pútavo a zábavne. On ale problém nemá. Dokáže veci tak zatraktívniť, že okrem účtovníctva prednáša aj o tom, ako sa stať zaujímavejším človekom.

Je úžasné, že ním môže byť každý. Ak dokážete ohúriť, ľahšie získate nové kontakty, viac klientov a budete efektívnejší.

Súvisiace: 10 návykov najsebavedomejších ľudí

Obdivuhodní ľudia majú niekoľko spoločných čŕt. Niektoré ich zvyky si osvojíme prirodzene, no väčšina z nich stojí istú námahu. Skúste si brať príklad zo správania svojských jednotlivcov, ktorí kráčajú za úspechom vlastnou cestou:

1. Vedia sa nadchnúť

Bezpochyby inšpiratívna je Jane Goodallová, ktorá sa ako 26 – ročná presťahovala z Anglicka do Tanzánie, kde začala študovať šimpanzy. Goodallová práci zasvätila celý život a motivovala tak mnohých ďalších. Inšpirujúci ľudia nemajú záľuby, ale vášne, ktorým sa naplno oddávajú.

2. Skúšajú nové veci

Zaujímaví ľudia robia to, čo ich naozaj zaujíma. Vedia, čo chcú, a majú odvahu ísť si za tým. Niekedy im ale stoja v ceste nové, nepoznané prekážky, ktoré sú zo začiatku často hrozivé. Získavanie nových skúseností ale môže aj zlepšiť náladu, a predsa každý chce mať okolo seba šťastných ľudí, nie ufňukancov.

3. Za výstrednosti sa nehanbia

Inšpirátori sa často správajú zvláštne, mimo očakávaní. Sú otvorení a nehanbia sa za seba, vďaka čomu ostatní berú ich výstrednosť pozitívne. Miliardár Warren Buffett napríklad bezhlavo nemíňa svoj majetok. Naopak, stále býva v tom istom jednoduchom dome, ktorý kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov. Možno je výstredné, či zvláštne, že boháč býva tak skromne, ale Buffett nechce meniť svoj život iba preto, že sa to od neho očakáva.

4. Nepodliehajú populárnym trendom

Trendy sú nudné, pretože ich nasledujú všetci. Originál si radšej razí vlastnú cestu. Na trendoch často nie je nič zlé, ale inšpiratívny človek je zároveň aj inovátor, ktorý narúša jednotvárnosť a predstavuje nové, vzrušujúce, a samozrejme, zaujímavé nápady.

5. Dávajú si pozor, aby im nenapršalo do nosa

Egocentrici nie sú zaujímaví, a ani nikdy nebudú. Stále sa pretvarujú a tŕpnu, aký zanechajú dojem, čo je vyčerpávajúce a falošné. Oprah Winfrey, zaujímavá a aj zainteresovaná osoba, v príhovore na Stanfordovej univerzite v roku 2008 čerstvým absolventom povedala: „Musíte byť skromní a odvážni. Za každučké jedno správne rozhodnutie, ktoré som urobila, vďačím odvahe. Všetky zlé rozhodnutie boli dôsledkom toho, že som nepočúvala svoj vnútorný hlas.“ Jej rada je naozaj nad zlato. Všetky rozhodnutia robte v súlade s osobnými hodnotami, cieľmi a ambíciami. Nie preto, aby ste v cudzích očiach vyzerali dobre.

6. Neprestajne sa vzdelávajú

Pre inšpirátora je svet plný neobmedzených možností. Nekonečná zvedavosť ich vedie k neustálemu učeniu, ktoré ženie nehasnúca túžba objavovať pre nich neznáme vody. Alberta Einsteina, aj keď bol veľmi inteligentný a úspešný, vždy niečo fascinovalo, a tak bol nútený ustále bádať svet. Obdivuhodní ľudia, rovnako ako Einstein, majú potrebu neprestajne niečo skúmať.

7. Vlastné objavy zdieľajú s ostatnými

Inšpiratívni ľudia sa radi učia nové veci a svoje objavy radi zdieľajú s ostatnými. Zatiaľ čo mnohí iba prifarbujú cestovateľské zážitky, iní z nich majú niečo viac. Obdivuhodný jedinec sa príbehmi snaží zistiť, čo podnieti záujem jeho poslucháča. Nerozpráva príbehy preto, aby sa pochválil, čo zaujímavé zažil. Chce, aby si ich ostatní vychutnali a dozvedeli sa niečo nové.

Súvisiace: 10 skvelých spôsobov na zlepšenie vášho života

8. Netrápi ich, čo si o nich myslia ostatní

Opakom zaujímavosti je, keď niekto skrýva pravé ja zo strachu, že by sa ostatným nemuselo páčiť. Inšpiratívni jedinci sa nepretvarujú nikde, nikdy a pred nikým. Sú verní pravde, aj keď je nelichotivá. Príkladom je známy anglický spisovateľ Charles Dickens. Či už písal u priateľov, alebo v hoteli, vždy si so sebou priniesol špeciálne perá a predmety, ktoré vždy rovnako presne usporiadal. Mal zvláštny zvyk, ale aspoň sa nikdy nepretvaroval.

Čo z toho vyplýva?

Osvojiť si spomenuté zvyky nemusí byť vždy jednoduché, avšak práve vďaka nim sa ľudia stanú zaujímavejšími, pretože ísť proti prúdu je určite inšpiratívne. Nepochybne ste už aj teraz zaujímavý, ale aj napriek tomu neustále skúmajte svet a ostaňte sami sebou.

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár