20_krokov_k_titulu_zamestnanec_roka_2017

Skúste si spomenúť na toho najlepšieho šéfa akého ste kedy mali, a teraz na tú hŕstku zamestnancov ktorých si váš šéf cenil najviac. Bezohľadu na to aký zamestnanec to bol, tuším že ho alebo ju dokážem opísať celkom presne.

Zrejme rozmýšľate ako ich opíšem bez toho aby som ich osobne poznal. Verte že sa to dá. Totíž všetci takíto zamestnanci toho majú veľa spoločného, a je úplne jedno pre koho pracujú alebo čo je náplňou ich práce.

Ak máte pocit, že váš šéf si vás dostatočne neváži alebo nevie oceniť vašu prácu, nevešajte hneď hlavu. Všetko sa dá zlepšiť, podstatné však je aký postoj zaujmete k práci vy. Skúste sa držať týchto 20 vecí každý deň, a uvidíte že pohľad vášho šéfa na vás sa zmeni k lepšiemu.

1) Buďte vizionár

Najvyššou prioritou každého veľkého lídra je vytvárať podmienky pre zamestnancov tak aby pri svojej práci ušetrili čo najviac času. Pretože viac času znamená viac práce a väčšie zisky, ale aj prémie a benefity pre zamestnancov. Buďte teda tým ktorý ponúkne riešenie a spraví maximum pre to aby firma prosperovala.

Súvisiace: 7 otázok, ktoré sa pýtajú zaujímaví ľudia

2) Robte si svoju prácu dôsledne (a ešte o kúsok viac)

Mnoho ľudí si myslí že najhoršími zamestnancami sú takí ktorý su neschopní a všetkého čoho sa chytia okamžite ničia. V konečnom dôsledku však je s takými zamestnancami práca veľmi jednoduchá a nekomplikovaná. Najhorší zamestnanci sú takí ktorí sa vôbec nesnažia, aj keď vedia že by svoju prácu mohli robiť lepšie. Vykonávajú minimum ktoré sa od nich očakáva a navyše nepohnu ani prstom. Robte preto svoju prácu dôsledne, a aj keď si myslíte že už sa viac robiť nedá, nie je to tak. Vždy sa da spraviť ešte o malý kúsok viac.

3) Ovládnite čas

Určite sa vám už stalo že ste sa zdržali na stretnutí dlhšie ako by bolo potrebné. Niekedy nestíhate a žiadate o pomoc kolegu aby ste urýchlili dokončenie svojho projektu. Nerobte to. Staňte sa pánom svojho času, a neobmedzujte časovo svojích kolegov. Najcennejšou komoditou v pracovnom živote je práve voľný čas. Nikoho preto neoberajte o jeho voľný čas, ak sa sám neponúkne.

4) Komunikujte efektívne

Tí najlepší pracovníci su majstrami v komunikácií. Svojích kolegov dokonca vedia inšpirovať a motivovať k lepším výkonom. Komunikácia však nespočíva iba v rozprávani ale aj v počúvani. Osvojte si komunikačné schopnosti, ponúkníte radu a buďte aktivný poslúchač.

5) Predvídajte

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je predvídavosť. Každý šéf si cení zamestnanca ktorý vie predvídať. Predstavte si, že prídete za svojim šéfom s efektívnym riešením problému ktorý ste predvídali. Určite vás nevyhodi z kancelárie, ale rád si počúvne riešenie.

6) Zdieľajte svoje znalosti

Väčšina zamestnancov hromadí novonadobudnuté informácie a svoje odborné znalosti v domienke, že ak to nebude vedieť nikto okrem nich stanú sa nenahraditeľnými. Toto však nie je pravda. Takýto zamestnanci začnú stagnovať a prestanú sa učiť nové veci. Preto svoje znalosti a nové zručnosti posúnte ďalej, zdieľajte ich s kolegami a učte sa nové veci. Až vtedy sa stávate cenenými a nenahraditeľnými zamestnancami.

7) Stojte si za svojím rozhodnutím

Niekedy nastanú situácie kedy nebudete súhlasiť s rozhodnutiami ktoré sa odohrajú vo firme. Nesnažte sa za každú cenu tieto rozhodnutia zmeniť či presadiť svoju “pravdu”. Ak chcete byt super zamestnancom musíte spraviť občas aj ťažké rozhodnutia aj keď s nimi veľmi nesúhlasite. Musíte sa naučiť zásadu “nesúhlasiť ale stotožniť sa”. Zjednodušene ide o to aby ste vedeli analyzovať situáciu a pre dobro celej firmy sa stotožnili aj s rozhodnutiami ktoré sú vám proti srsti. Slovami Jeffa Bezosa – niekedy musíte byť na lodi s rozhodnutiami s ktorými nemúsite nutne súhlasiť.

8) Poskytnite dobrú spätnú väzbu

Tento krok si vyžaduje dávku citu a tréningu, ale špičkový zamestnanci poskytujú svojím nadriadeným doború a hlavne úprimnu spätnú väzbu. Tá nemusí byť výhradne pozitívna. Sú aj menej pozitívne alebo negatívne spätné vazby, ktoré však nie su myslené v zlom a slúžia kolegom a nadriadeným na to aby vedeli kde presne majú na sebe zapracovať. Prím je tiež ked svojích kolegov pochválite za každú dobre odvedenú prácu. Nezabudnite však aj na nadriadených. Váš šéf je síce nadriadený ale stále je to váš kolega a človek, ktorý si tiež rád vypočuje pochvalu.

9) Čestnosť na prvom mieste

Čestnosť sa buduje veľmi dlho. Niekedy to trvá aj roky, ale zruinovať ju môžte behom sekundy. Najlepší zamestnanci sa neboja priznať ak pochybyli, aj keď ich to na ich počestnosť vrha zlý tieň. Na druhej strane je lepšie byť tým ktorý sa neboji oznámiť aj zlé správy, najmä ak sa týkajú jeho.

Súvisiace: 10 skvelých spôsobov na zlepšenie vášho života

10) Ste vodca?

Znakom najväčších lídrov nie je verbovanie nových následovníkov, pretože to vytvára len viac lídrov. Tí najlepší a najšikovnejší lídri upevňujú svoje pozície len vtedy ak vidia tu najlepšiu príležitosť spraviť to. Najlepším príkladom takého lídra bol Steve Jobs. Toho v roku 1985 vyhodili z vlastnej spoločnosti. Týmto to preňho však neskončilo. Chopil sa situácie pevne a založil inú počítačovú spoločnosť, ktorú nakoniec odkupil Apple a Jobs sa opať vrátil do vedenia spoločnosti.

11) Ak niečo potrebujete nebojte sa to povedať

Veľmi dôležitá úloha každého šéfa je zabezpečiť aby jeho zamestnanci mali všetko čo potrebuju k tomu aby uspeli – bez ohľadu na to či ide o veci mentálneho alebo duchovného rozvoja, technické nástroje alebo výdobytky modernej doby. Ak chcete byť cenenou silou v tíme musíte vedieť vyjadriť svoje potreby.

12) Hovorte “Ďakujem”

Je štatisticky dokázane, že vďačnosť preukázana na pracovisku prispieva k lepšej produktivite a všeobecnej pracovnej pohode. Vďačnosť by mali vyjadrovať všetci zamestnanci, vrátane vedenia najmä vtedy ak k tomu je vhodná príležitosť.

13) Buďte expertom svojej profesie

Ak chcete byť najlepším zamestnancom, či dokonca šéfom, mali by ste byť dokonalým expertom vo svojej profesií. Mali by ste vedieť viac o svojej pozícií, a viac ako vie váš šéf. Keď zbadáte nejaký nedostatok mali by ste podať návrh na zlepšenie. Musíte pochopiť, že vždy je priestor a čas na to podať svoje návrhy.

14) Stále je to len práca. Bavte sa!

Môj starý otec pracoval vo viacerých firmách. Bol vo viacerých elektrárniach, zbrojárniach a tiež pracoval v máloobchode a jeden dokonca aj vlastnil. Keď som sa ho opýtal či by mi vedel povedať na ktorých z týchto pracovných pozíciach bola najväčšia pohoda, nikdy by ma nenapadlo že to bude práve vojna. Narukoval, mal iba 18 rokov a bol na smrť vystrašený vojnou. Počas rozhovoru mi povedal jedno pravidlo ktoré si pamätám dodnes: “…fakt že si ľudia dokážu robiť žarty pomedzi lietajúce náboje, nás všetkých ukludnil a nakopol do ďalších bojov.” Stavím sa s vami, že ak humor funguje aj v takejto situácií, bude to fungovať aj vo vašej práci.

15) Udržujte dobré vzťahy s kolegami

Každý z nás sa už aspoň raz v profesnom živote stretol s kolegom ktorý bral udržiavanie vzťahov na pracovisku len ako nevyhnutnú súčasť práce. Staňte sa preto zamestnancom ktorého udržiavanie a naväzovanie nových vzťahov baví. Ukážte svoj entusiasmus a neberte to len ako súčasť práce. Skúste sa s kolegami rozprávať aj o súkromnom živote, vyrazte spolu po práci na kávu a staňte sa nie len dobrými kolegami, ale aj priateľmi. Takto si vybudujete tím snov, a kolegov ktorý sa budu snažiť nabúrať tieto vzťahy automaticky, skôr či neskôr, vyčleníte zo svojho tímu.

16) Nebojte sa odmeny za vašu prácu

Určite ste sa už stretli na pracovisku s kolegom ktorý sa dožadoval odmeny za odvedenú prácu, no jeho práca nebola odvedená dostatočne. Takýto zamestnanci neklamú svojho šéfa, ale len samí seba. Čím ďalej tým menej sa budú snažiť až to povedie k úplnemu zlyhaniu. Niekedy je ťažké posúdiť kedy je vhodná doba na dožadovanie sa odmeny za odvedenú prácu, ale akonáhle nadobudnetet pocit že ste si svoju prácu odviedli na sto percent, neváhajte a choďte sa “pobiť” za svoju odmenu.

17) Príďte s niečím nečakaným

Pozerajte ďalej ako len na svoju pracovnú náplň. Chopte sa každej príležitosti ako byť nápomocným pre firmu. Robte to aj napriek tomu keď viete že to nie je vaša povinnosť.

Súvisiace: 13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nerobia

18) Príjmite pocit viny

To že niekedy v živote zakopneme sa stane každému z nás. Stalo sa to aj tím najlepším, ale tak isto ako nechcete aby si niekto bral zásluhy za vašu prácu, nedovoľte aby niekto vinil seba za niečo čo ste spravili vy. Buďte čestný a príjmite následky za svoje činy.

19) Riaďte sa etikou

Ruka v ruku s čestnosťou ide dobra morálka a etika. Nech sa deje čokoľvek, nech je situácia na pracovisku akokoľvek vypätá nikdy neporušte etiku, socialne normy a základnú slušnosť. Ďakujem a prosím sú základom na ktorý si potrpí každý zamestnávateľ.

20) Pohnite sa ďalej, ak je potreba

Ak vo vašom živote príde bod keď sa vám dostane pocitu nedostatku pohnite sa vpred. Nedostatkom sa rozumie nie len peniaze, ale aj pocit nedocenenia, rozličné záľuby, nedôvera vo vízií spoločnosti, potreba nových príležitostí a víziev. Každý z nás si niečim podobným v živote prešiel. Vždy to trochu desí, ale ak chcete byť najlepší, nesmiete pociťovať nedostatok.

Preložil: Martin Pavolko

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Lifehacks, Long Room

Facebook komentár