Tipy pre dosiahnutie svojich kariérnych cieľov v novom roku.

Tipy pre dosiahnutie svojich kariérnych cieľov v novom roku.

Nový rok je zvyčajne obdobím úvah a plánovania na rok dopredu.

Pre mnohých to zahŕňa stanovenie profesionálnych cieľov, aby sa dostali do ďalšej fázy kariéry a rok 2022 nebude iný.

Keď vstúpime do tretieho roka práce, ktorý bol opäť ovplyvnený pandémiou, mnohí pracovníci budú zvažovať, ako zo svojej práce vyťažiť maximum alebo ako veci kompletne zmeniť.

Anthony Klotz, profesor na Texaskej univerzite A&M, ktorý vymyslel frázu “Veľká rezignácia”, poznamenal: “Jedná sa o zaujímavý čas a existuje veľa skvelých príležitostí pre jednotlivcov, ktorí chcú v novom roku sledovať nové kariérne ciele.”

Často sa však ciele definujú veľmi jednoducho, avšak realizovať ich je omnoho náročnejšie. Agentúra CNBC diskutovala s psychológmi, ktorí sa špecializujú pre oblasti správania na pracovisku, aby zistila ich najlepšie tipy na pochopenie vašich cieľov a udržanie sa na ceste počas nasledujúceho roka.

1) Definujte svoje ciele

Môže sa to zdať zrejmé, ale prvým krokom k dosiahnutiu vašich kariérnych cieľov je zistiť, aké naozaj sú.

Dan Ariely, profesor psychológie a behaviorálnej ekonómie na Duke University, poznamenal: “Pre mnohých ľudí to v skutočnosti nie sú ciele; sú to vágne myšlienky o kariérnom smerovaní.”

Ciele by mali byť „konkrétne a jasné“, pretože to uľahčuje ich rozpoznanie a monitorovanie, poznamenal Ariely, ktorý je autorom knihy „Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth and Happiness“.

Takéto príklady môžu zahŕňať konkrétne ciele, ako je získanie nového projektu, zvýšenie platu alebo nájdenie mentora.

Ariely ďalej poznamenal: „Keď si zadefinujete konkrétne ciele, následne môžete zistiť kroky, ktoré k nim smerujú.“

2) Urobte ich zvládnuteľné

Keď ste si stanovili svoje ciele, ďalším krokom je zabezpečiť, aby boli dosiahnuteľné v jasnom časovom rámci – napríklad jeden rok.

Melissa Doman, organizačná psychologička, uviedla: „Kľúčom je zabezpečiť, aby bolo dosiahnuteľné, realistické, to, čo skutočne chcete – nie to, čo vám ľudia povedia, že chcete – a mali by ste si ponechať priestor aj na mierne chyby.“

Ľudia si príliš často stanovujú obrovské ciele, ktorých dosiahnutie by zvyčajne zabralo niekoľko fáz kariéry. Namiesto toho, by podľa Doman, mali zefektívniť svoje ciele, aby boli dosiahnuteľné do jedného roka.

Doman, ktorá je autorkou knihy “Yes, You Can Talk About Mental Health at Work“ poznamenala: “Mikro-ciele sú kľúčové.”

3) Vymyslite si stratégiu

Ďalej vypracujte kroky potrebné na dosiahnutie týchto cieľov, či už sa týkajú vašej súčasnej spoločnosti alebo inde.

Organizačný psychológ Klotz, uviedol: “Keďže mnohé organizácie sa počas veľkej rezignácie snažia lepšie vyhovieť svojim zamestnancom, váš manažér môže byť ochotnejší pomôcť vám pracovať na dosiahnutí vašich cieľov. V skutočnosti mnohí zamestnávatelia chcú podľa neho „odmeňovať“ lojálnych zamestnancov.

„Vždy je dobré porozprávať sa s vašimi súčasnými zamestnávateľmi a povedať: “Môžem zmeniť prácu, ktorú mám, na prácu, ktorú chcem?“

Ak vás však vaše kariérne ciele odvádzajú od vašej súčasnej spoločnosti, skúste sa porozprávať s inými ľuďmi vo vami vybranej oblasti, aby vám pomohli zistiť kroky potrebné na splnenie vašich cieľov.

4) Buďte zodpovední

A napokon, ak si chcete udržať svoje ciele počas celého roka na vrchole svojich priorít, nájdite spôsob, ako sa pričiniť o zodpovednosť.

To by mohlo znamenať nájdenie partnera alebo siete v rámci zodpovedného podnikania, s ktorými by ste sa mohli podeliť o svoju cestu – vrátane jej úspechov a výziev. Alternatívne by to mohlo znamenať vytváranie vizuálnych pripomienok, aby ste mali svoje ciele v popredí.

Doman odporučila, aby ste si naplánovali pravidelné kontroly, či už u vás alebo človeka, ktorý vám pomôže k zodpovednosti, aby ste mohli sledovať a odmeňovať váš pokrok. Môže to byť týždenné, mesačné alebo štvrťročné, v závislosti od kadencie, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Doman ďalej uviedla: “Osobná zodpovednosť môže byť bolestivá,” … “ale jedná sa o dôležitý spôsob, ako zostať na správnej ceste. Existuje rovnováha pri hľadaní toho, kedy je v poriadku byť na seba mäkký a kedy zasa naopak nie.”

5) Vedieť, kedy povedať nie

Podľa Vanessy Bohns, sociálnej psychologičky a profesorky organizačného manažmentu na Cornell University, je okrem definovania svojich cieľov tiež dôležité vedieť, kedy povedať nie.

Bohns, autorka knihy “You Have More Influence Than You Think”, poznamenala: Jedna vec, ktorá „vykoľají“ veľa ľudí od ich cieľov, je ich neochota odmietať externé požiadavky. Ale ak sú takéto požiadavky „okrajové“ v rámci vašich hlavných cieľov, môžu sa v konečnom dôsledku stať rozptýlením.

Ďalej poznamenala: “Buďte viac pozorní na veci, s ktorými súhlasíte,” … “Zakaždým, keď s niečím súhlasíte, nevyhnutne uberáte na čas niečomu inému, takže svoje rozhodnutia by ste mali dôkladne zvážiť.”

To neznamená povedať nie všetkým externým požiadavkám. To podľa profesorky často nie je možné ani vhodné. Namiesto toho by ste si mali dôkladne premyslieť, ako sa takéto žiadosti zhodujú s vašimi cieľmi, a nájsť si čas na odpoveď.

Bohns nakoniec poznamenala: „Nájdite si čas a priestor na to, aby ste sa zamysleli nad tým, či je to naozaj niečo, s čím chcete súhlasiť, alebo či je to v skutočnosti niečo, čo môže priveľmi ubrať vašim pracovným a životným prioritám.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár