7_klucov_k_bohatstvu_2017

Na ceste k bohatstvu si musíte od začiatku osvojiť užitočné návyky, pretože každodenné správanie, dokonca aj najmenšie zmeny, vás po krôčikoch približujú k vysnívanému cieľu.

Podnikatelia, milionári a investori do nehnuteľností – David Osborn a Paul Morris, v novej knihe “Wealth Can’t Wait” vysvetľujú, ako cez správne návyky a disciplínu čoraz viac bohatnúť. Prečítajte si ich 7 stratégií, ktoré vás privedú k peniazom a bohatstvu.

1. Neustále si aktualizujte plány

Autori vo svojej knihe píšu: „Najdôležitejšie je vytvoriť si víziu blízkej, vzdialenejšej a ďalekej budúcnosti,“ … Kľúčové je „naplánovať“ si presne taký život, aký by ste chceli mať.

Život je ale plný sklamaní a zmien, a preto je nevyhnutné každú chvíľu meniť plány. Osborn si raz týždenne v kaviarni zrekapituluje posledné úspechy, prehry a dosiahnutý pokrok. Svoj plán prispôsobí aktuálnej situácii.

Súvisiace: Tu je jediný spôsob ako sa stať naozaj veľmi,veľmi bohatým

2. Riaďte sa vlastným rozumom

Ak je niekto „expert“ v danej oblasti, ešte to neznamená, že dokáže predpovedať budúcnosť. Veľa ekonómov tvrdilo, že hypotekárne záložné listy sú bezpečnou formou investície, „až kým sa nestali takmer bezcenné,“ tvrdia Morris a Osborn. Rovnako ako analytici agentúry Moody’s, zakopli aj všetci „odborníci“ ktorí predpokladali, že americké prezidentské voľby v roku 2016 bezpochyby vyhrá Hillary Clintonová.

Autori knihy radia, aby ste sa pri investíciách a podnikateľských rozhodnutiach nespoliehali na neisté predpovede, ale na to, čo vám práve vyhovuje a v čom sa vám darí.

„Investujte do vecí, ktoré si udržia hodnotu aj keď budú okolnosti dlhodobo rovnaké alebo horšie. Zamerajte sa na niečo, čo má potenciál, a urobte pre to všetko.“

3. Robte to, v čom ste dobrý

Rada znie jednoducho: zostaňte pri tom, čo vám ide. Morris a Osborn uvádzajú: „Nezbohatnete, ak sa pustíte do tisíc rôznych vecí naraz. Zdokonaľte sa v niečom, čo vám skutočne vynáša a držte sa toho.“

Pre týchto dvoch podnikateľov ide o nehnuteľnosti. Obaja majú za cieľ ročnú návratnosť 15 %, ale čím viac z hypotéky na nehnuteľnosť splatia, tým je zisk väčší.

Píšu: „Porovnajte to s dlhodobým výnosom z rôznorodého portfólia aktív a pochopíte, prečo sme sa my zamerali na jednu vec.“ Ďalej ale radia, že ak ste už nahromadili istý majetok, kontaktujte finančného poradcu, ktorý vám pomôže strategicky investovať do ďalšej oblasti.

4. Neprestajne sa vzdelávajte

Aj keď je chvályhodné, že sa držíte starých, overených receptov na úspech, neprestávajte sa zdokonaľovať a učiť nové veci – či už čítaním kníh, nadväzovaním kontaktov alebo vzdelávaním v oblasti vašich investícií.

Morris a Osborn vysvetľuje: „Vedomosti zarábajú,“ … „a preto podnikatelia, ktorí sa nikdy neprestali učiť, zarobili také objemy. Stále sa vzdelávajú, predbehnú konkurentov, ktorí menej riskujú, a majú preto aj menšie zisky. Čím viac sa naučíte, tým viac zarobíte.“

5. Veľké ciele si rozmeňte na drobné

Ambiciózne ciele, ako získať titul alebo predať investície, môžu vyzerať hrozivo. Morris a Osborn preto odporúčajú, aby ste si tieto ciele rozdelili na menšie, pretože hromadenie majetku nie je jednorazovou udalosťou, ale procesom.

Autori píšu: „Rozdeľte veľké projekty a ciele na malé a pristupujte k nim zodpovedne. Aby ste mali lepšiu motiváciu, za každý splnený čiastkový cieľ sa odmeňte.“

6. Investujte, aby peniaze zarábali za vás

Určite poznáte ten skvelý pocit, keď začnete zarábať viac peňazí. Ak ale začnete aj viac míňať, váš majetok neporastie. Morris a Osborn radia, aby ste nemíňali viac ako zarobíte. Peniaze, ktoré vám zvýšia, radšej investujte.

Radia: „Bohatí vyžijú zo zisku svojich investícií (alebo investovaných peňazí). Berte si z nich príklad a investujte,“ … „Predstavte si, že peniaze, ktoré neminiete, sú vaši zamestnanci. Ak im dáte prácu, jedného dňa vám zarobia toľko, koľko potrebujete… a aj viac.“

Súvsiace: Ako zbohatnúť? Inšpirujte sa 10 jednoduchými vetami

7. Nepodstatné detaily pustite z hlavy

Autori knihy tvrdia: „Nezbohatnete, ak myslíte v malom.“ Samozrejme, že ak ste posadnutý detailmi a chcete riešiť každučký problém vo svojom pracovnom aj osobnom živote, bude pre vás ťažké prosperovať.

Morris a Osborn vymysleli stratégiu: predstavte si, že máte namiesto ruky nožničky. Zatvorte oči a vizualizujte si všetky myšlienky, ktoré vám víria hlavou, od všetkých povinností až po telefonát chlapíkovi, ktorý vás zastavil cestou do práce. Niekoľko razy zacvakajte nožničkami a odstrihnite sa od všetkých záležitostí, ktoré vám bránia zamerať sa na prítomnosť a robiť niečo zmysluplné.

Morrison a Osborn si mysli: „Možno to vyznie hlúpo, ale určite je to menej hlúpe, ako nechať sa vyradiť z hry,“ … „Keď sa ,odstrihnete‘, budete objektívnejší a otvorený novým možnostiam.“

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár