Miliardár Bill Gates.

Miliardár Bill Gates.

Bill Gates nie je fanúšikom kryptomien ani NFT (nezameniteľných tokenov).

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a miliardár, v prejave na tohtotýždňovej prednáške spoločnosti TechCrunch o klimatických zmenách opísal tento fenomén ako niečo, čo je „zo 100% založené na teórii väčšieho blázna“, pričom sa odvolával na myšlienku, že nadhodnotené aktíva sa zvýšia, keď bude dostatok investorov ochotných platiť za ne väčšie sumy.

Gates žartoval, že „drahé digitálne obrázky opíc“ „nesmierne zlepšia svet“, s odkazom na veľmi medializovanú kolekciu NFT s označením “Bored Ape Yacht Club“.

Kolekciu NFT s označením “Bored Ape Yacht Club“ a Bill Gates.

Kolekciu NFT s označením “Bored Ape Yacht Club“ a Bill Gates.

NFT sú tokeny, ktoré sa nedajú navzájom vymeniť. Často sú ponúkané ako spôsob, kde je možné dokázať vlastníctvo digitálnych aktív, ako sú umelecké alebo športové zberateľské predmety. Kritici ich však považujú za prehnané a potenciálne škodlivé pre životné prostredie, vzhľadom na energetickú náročnosť kryptomien. Mnoho NFT je postavených na sieti bežiacej cez ethereum, čo predstavuje druhý najväčší token na svete.

Gates ďalej uviedol: “Som zvyknutý na triedy aktív… ako farma, kde je dosahovaná produkcia, alebo ako spoločnosť, kde sa vyrábajú produkty.”

Čo sa týka kryptomien, Gates dodal: „Nezapájam sa do toho,“ … “Nie som optimista ani pesimista pre žiadnu z týchto vecí.”

Súvisiace:
Trh NFT v roku 2021 s hodnotou až $41 miliárd
Takmer 50% vlastníkov kryptomien vykonali ich prvú kúpu v roku 2021

Kryptomeny tento týždeň prudko prepadli po tom, čo spoločnosť poskytujúca kryptopôžičky – Celsius, pozastavila všetky výbery z účtov. Debakel podnietil obavy z hroziacej insolventnosti pre firmu Celzia a možných reťazových efektov pre iné časti kryptotrhu. Firma Celsius uviedla, že „pre našu komunitu fungujeme nepretržite“.

Zničený kryptosvet sa už ako tak snažil dostať z kolapsu UST – takzvaného „stablecoinu“, ktorý mal mať hodnotu 1 dolára – a luny, jeho sesterského tokenu. V čase najväčšej slávy mali obe kryptomeny celkovú hodnotu 60 miliárd dolárov.

Bitcoin sa v priebehu včerajšieho dňa obchodoval za 21 107 dolárov, čo za posledných 24 hodín predstavovalo pokles až o 7 %. Najväčšia kryptomena sveta od začiatku roka 2022 tak vymazala viac ako polovicu svojej hodnoty.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár