Keďže sa zasnežený Davos stáva opäť raz sídlom Svetového ekonomického fóra, zakladateľ spoločnosti Microsoft – Bill Gates využil príležitosť, aby vo svojej výročnej informačnej správe ponúkol optimistické vyjadrenia.

25. stranová správa spísaná Gates-om a jeho manželkou Melindou – spolupredsedajú celosvetovej Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov – uvádza, že svet sa stal lepším miestom, než bolo v minulostim.

Gates predpovedá, že do roku 2035 nebude vo svete takmer žiadna chudobná krajina – podľa dnešnej klasifikácie krajín s nízkymi príjmami (aj po očistení o infláciu) od Svetovej banky.

Vo svojej výročnej správe ďalej uviedol: “Chudobné krajiny nie sú odsúdené zostať chudobnými. Niektoré z tzv. rozvojových krajín sa už stali rozvinutými.”

“Som dosť optimistický a som ochotný vykonať takúto predpoveď. V roku 2035 nebude takmer žiadne chudobná krajina vo svete.”

( Súvisiace: Skromný pápež Francis opäť apeluje na rozdiely bohatstva a vysoké platy )

Gates, ktorý na čiastočný úväzok zostáva predsedom predstavenstva spoločnosti Microsoft dodal, že od tohto okamihu sa takmer všetkých krajiny stanú bohatšími.

Ďalej dodal: Krajiny by sa mali učiť od svojich najproduktívnejších susedov a ťažiť z inovácií, ako sú nové vakcíny, kvalitnejšie osivo a digitálna revolúcia..

“Takmer každé takéto opatrenie vedie k tomu, aby bol svet lepší ako kedykoľvek predtým. Ľudia žijú dlhšie a zdravšie. Extrémna miera chudoby bola za posledných 25 rokoch znížená na polovicu. Detská úmrtnosť sa razantne znižuje. Mnoho národov, ktoré boli príjemcami pomoci sú teraz sebestačnými.”

Tri veľké mýty

Späť v ďalšom roku v Davose bude Gates počas jeho vystúpenia v piatok  riešiť mýty o globálnom vývoji, a bude napádať ich najhlasnejších kritikov.

( Súvisiace: 10 skvelých spôsobov na zlepšenie vášho života )

Tri najväčšie mýty, podľa Gatesa, je to, že chudobné krajiny sú odsúdené k tomu, aby zostali chudobné, že zahraničná pomoc je veľkým odpadom a že zachraňovanie životov vedie k preľudneniu.

Pri použití dát z akademickej obce – Svetová banka a Organizácia Spojených národov poukazujú na opačný názor – tvrdia, že svet je čím ďalej tým lepší.

“Chápem, prečo ľudia si môžu držať tento negatívny výhľad. To je to, čo vidia v správach. Zlé správy sa vytvárajú z dramatických udalostí, ktoré reportérmi jednoducho prekrývajú rôzne veci,” povedal.

“Krajiny sú stále bohatšie, ale je to ťažké vidieť v TV. Zdravie sa zlepšuje, ale nie sú žiadne zábery z tlačovej konferencie detí, ktorí nezomreli na maláriu.”

Podľa predbežných odhadov Svetovej banky, extrémna miera chudoby bola medzi rokmi 1990 a 2010 znížená o polovicu. To znamená, že 21 percent ľudí v rozvojovom svete žije na alebo pod úrovňou 1,25 dolárov na deň, z 43 percent v roku 1990 a 52 percent v roku 1981.

Svetová banka si vlani stanovila cieľ znížiť celosvetovú mieru extrémnej chudoby – aby do roku 2030 nedosahovala viac ako 3 percentá.

( Súvisiace: Ako byť najšťastnejším človekom na planéte v štyroch jednoduchých krokoch )

Bill Gates v Svetovom ekonomickom fóre nie je žiadny cudzinec. Počas minulého ročníka poukázal na jeho obavy, že úsporné opatrenia by mohla zasiahnuť verejné finančné prostriedky určené pre smrteľné choroby, ako je malária, tuberkulóza a HIV.

“Peniaze, ktoré pomáhajú najchudobnejším, v drvivej väčšine pochádza z rozpočtov vlád určených na pomoc” – uviedol Gates počas minuloročného Davosu, s tým, že nebolo jasné, aké priority podpory budú mať v ich budúcich rozpočtoch.

Zdroj: BBC

Facebook komentár