Microsoft pravdepodobne investuje do spoločnosti OpenAI, tvorcu chatbota GhatGPT.

Microsoft pravdepodobne investuje do spoločnosti OpenAI, tvorcu chatbota GhatGPT.

Skupina Microsoft v dnešnom dni oznámila novú viac-ročnú investíciu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI, ktorá je tvorcom služby ChatGPT.

Microsoft odmietla uviesť konkrétnu sumu v dolároch, ale web Semafor už skôr, začiatkom mesiaca informoval, že Microsoft rokuje o investícii v hodnote až 10 miliárd dolárov.

Táto dohoda predstavuje tretiu fázu partnerstva medzi týmito dvoma spoločnosťami po predchádzajúcich investíciách Microsoftu v rokoch 2019 a 2021. Microsoft uviedla, že obnovené partnerstvo urýchli prelomové objavy v oblasti umelej inteligencie a pomôže obom spoločnostiam v budúcnosti komercializovať pokročilé technológie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft – Satya Nadella vo svojom blogu uviedol: “Naše partnerstvo s OpenAI sme vytvorili na základe spoločnej ambície zodpovedne napredovať v jedinečnom výskume umelej inteligencie a demokratizovať umelú inteligenciu ako novú technologickú platformu.”

OpenAI úzko spolupracuje s cloudovou službou Azure od spoločnosti Microsoft. V júli 2019 spoločnosť Microsoft podporila OpenAI sumou 1 miliardy dolárov a vďaka tejto investícii sa Microsoft stal “exkluzívnym” poskytovateľom cloudových výpočtových služieb pre OpenAI. Microsoft v pondelok uviedla, že Azure bude naďalej slúžiť ako exkluzívny poskytovateľ OpenAI.

V správe sa uvádza, že investícia Microsoftu tiež pomôže obom spoločnostiam zapojiť sa do sektora superpočítačov vo veľkom meradle a vytvoriť nové zážitky poháňané umelou inteligenciou.

Výskumníci v oblasti umelej inteligencie zaraďujú OpenAI medzi tri najlepšie laboratóriá umelej inteligencie na svete a spoločnosť vyvinula softvér umelej inteligencie na hranie hier, ktorý dokáže poraziť ľudí vo videohrách, ako je napríklad Dota 2. Väčšiu pozornosť si však pravdepodobne získala vďaka svojmu umelej inteligencie (AI) ako generátora textov GPT-3 a svojmu bizarnému generátoru obrázkov v rámci umelej inteligencie Dall-E.

Súvisiace: Microsoft, Amazon a Meta a ďalší prepustia viac ako 60 000 zamestnancov

ChatGPT automaticky generuje text na základe písomných podnetov spôsobom, ktorý je oveľa pokročilejší a kreatívnejší ako chatboty z minulosti (zo Silicon Valley). Softvér debutoval koncom novembra a rýchlo sa stal virálnou senzáciou, keď sa o ňom na sociálnej stieti Twitteri rozplývali technologickí manažéri a investori z oblasti rizikového kapitálu, ktorí ho dokonca prirovnávali k debutu iPhonu od spoločnosti Apple v roku 2007.

Táto technológia zaujala aj vedúcich manažérov spoločnosti Google, ktorí na nedávnom stretnutí všetkých pracovníkov povedali, že hoci má spoločnosť Google podobné schopnosti v oblasti umelej inteligencie, jej povesť by mohla utrpieť, ak bude v oblasti chatovacej technológie s umelou inteligenciou postupovať príliš rýchlo.

Medzi zakladateľov OpenAI patrili Sam Altman, výkonný riaditeľ Tesla a SpaceX – Elon Musk, Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba a John Schulman. Skupina sa zaviazala investovať do podniku pri jeho spustení viac ako 1 miliardu dolárov. Musk vo februári 2018 odstúpil z predstavenstva, ale investorom zostal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár