Warren Buffett raz povedal, „Buďte bojazlivý keď sú ostatní chamtiví, a buďte chamtivý keď sú ostatní bojazliví.“

Príhodná rada pri zamyslení  sa nad udalosťami minulého týždňa, keď sa rozsypala grécka dlhová kríza – a politici v USA sú na mŕtvom bode vo vyjednávaní o deficite – a akcie neochvejne postupujú nahor.

Index S&P 500 dokonca dosiahol vzácny výkon – zaznamenával zisky každý deň.

A našťastie pre nás tento pozitívny podnet prišiel práve tento týždeň, navzdory tomu že dlhová nákaza sa začala rozširovať do Portugalska.

Áno aj napriek všetkému sú tu dobré správy. Výskumy ukazujú, že ak sa trhmi začína šíriť strach, akcie stúpajú vyššie. Tu je vysvetlenie…

Ak investori panikária…Akcie rastú

Špeciálny panika/eufória model stratéga Citi Tobiasa Levkovitcha spája 9 indikátorov investorského sentimentu. Pred týždňom sa dostal do zóny „paniky“, čo na základe vývoja v minulosti znamená, že akcie budú čoskoro rásť.

Ak to upresníme, jeho model napovedá, že existuje 90%-ná šanca, že akcie budú vyššie do 6 mesiacov a 97%-ná pravdepodobnosť, že budú vyššie do 1 roka.

Ostatné protichodné indikátory vedú k rovnakým záverom.

A ďalší dôvod prečo ingorovať mainstreamové médíá

Zvážte výskum “Drudge Headline“ (otrocké nadpisy) od Bespoke Investment Group.

Drudge Report monitoruje nadpisy na populárnych spravodajských portáloch, ktoré majú približne 30 miliónov návštevníkov denne.

Pretože nejde o finančné portály, to ako často sa informácia zo sveta financií dostane do hlavného stĺpca môžeme považovať za indikátor toho, že verejnosť sa skutočne znepokojuje nad dianím na Wall Street.

A dosť zaujímavý je aj jav, že ak sa finančné nadpisy začínajú objavovať častejšie – teda ak sa verejnosť najviac obáva – akcie majú tendenciu rásť.

V skutočnosti frekvencia finančných správ dramaticky vrcholila práve predtým ako trh padol na dno v marci 2009.

A to neviete? V posledných týždňoch množstvo finančných správ v prieskume „otrockých nadpisov“ dosiahlo najvyššiu úroveň od útrap recesie.

Tak a teraz keď ste imúnny dôverovať týmto indikátorom sentimentu, myslite na toto: základné trhové fundamenty tiež poukazujú na vyššie ceny…

Akcie sú rozumne nacenené, obchodované za približne 15násobok ročného zisku…podnikové  zisky pokračujú v raste dvojciferným tempom…a zlúčenia a akvizície naberajú na tempe, keď celková hodnota týchto obchodov poskočila o 71% v prvej polovici roka.

Zrátané a podčiarknuté: Otraste sa z vystrašených nadpisov tvárou v tvár solídnym trhovým fundamentom. To pre nás znamená len jediné: je čas byť chamtivý.

Zdroj: Wall Street Daily

Facebook komentár