Rusko_varuje_USA_pred_zasahmi_do_medii_2017

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová vo štvrtok varovala, že Rusko nebude tolerovať zásah amerických úradov do činnosti ruských mediálnych inštitúcií, ktoré pôsobia na území Spojených štátov. Patrí medzi nich televízna spoločnosť RT a rozhlasová spoločnosť Sputnik. Obe sú financované priamo ruskou vládou. Hovorkyňa ministerstva uviedla, že každý zásah zo strany americkej vlády sa stretne s patričnou odpoveďou.

Zakharová na schôdzi povedala: “Rusko rešpektuje všetky medzinárodné zásady a normy týkajúce sa slobody prejavu. Naša krajina to dokázala už pri mnohých príležitostiach. Keď sa však americká vláda uchýli k boju bez pravidiel a keď z vlastných pokrútených zákonov spraví nástroj na zničenie našej televíznej spoločnosti, každý krok proti ruskej mediálnej inštitúcii vyprovokuje odpoveď prislúchajúcich rozmerov. Washington si musí veľmi rýchlo uvedomiť, na koho bude táto odpoveď zacielená. Čas beží.“

RT America je televíznou stanicou, ktorej činnosť financuje ruská vláda. Vysiela v šiestich jazykoch a prostredníctvom internetu má celosvetové pokrytie. Za televíznu produkciu a ďalšie služby v rámci tejto stanice je zodpovedná ruská spoločnosť RT, ktorá nedávno obdržala list od amerického Ministerstva spravodlivosti. V dokumente sa píše, že pokiaľ chce spoločnosť aj naďalej plniť úlohu dodávateľa stanice RT America, je povinná registrovať sa v rámci zákona o registrácii zahraničných zástupcov. Tento zákon má zabraňovať tomu, aby zahraničná propaganda ovplyvňovala názory americkej verejnosti. Obvykle sa však nevzťahuje na podobné mediálne spoločnosti.

Ministerstvo spravodlivosti sa odmietlo vyjadriť, či skutočne odoslalo spomenutej ruskej spoločnosti takúto výzvu.

Ruská tlačová agentúra TASS oznámila, že Zakharová označila požiadavku o registráciu spoločnosti RT ako zahraničného zástupcu za “selektívne a jasne politicky motivované presadzovanie právnych predpisov a takáto aplikácia regulačných opatrení na ruské médiá bude predstavovať obmedzenie slobody prejavu, ktorú zaručuje ústava Spojených štátov.”

Zakharová neupresnila, akú podobu bude mať odveta Ruska. Ruská vláda však už nariadila Spojeným štátom, aby zo svojich inštitúcií na ruskom území odvolali stovky zamestnancov. Mnoho amerických médií má v Rusku umiestnené svoje kancelárie a novinárov. Aj spravodajská sieť Voice of America, ktorá je financovaná americkou vládou, tu má pobočku vysielajúcu v ruskom jazyku.

Súvisiace:
Rusko pohrozilo zablokovaním Facebooku
Z Ruska a Saudskej Arábie sa stávajú nečakaní spojenci

Televízna stanica RT America na seba upútala pozornosť aj v januári. Objavili sa totiž podozrenia, že by mohla byť zapojená do ovplyvňovania výsledkov amerických prezidentských volieb. Vyhlásenie spravodajskej komunity uvádza, že RT “sa venuje strategicky zameranému spravodajstvu, ktoré prospieva záujmom ruskej vlády” a „snaží sa ovplyvniť politické názory verejnosti a podnecovať spoločenské nepokoje v Spojených štátoch”. V správe sa tiež uvádza, že Sputnik je “ďalšou vládnou mediálnou inštitúciou, ktorá zverejňuje pro-ruský rozhlasový a internetový obsah.”

Federálne vyšetrovacie orgány v súčasnosti skúmajú, či boli RT a Sputnik súčasťou ruského vplyvu na americké voľby v roku 2016. Portál Yahoo News uviedol, že agentúra FBI vypočula bývalého korešpondenta stanice Sputnik ohľadom jeho práce na webových stránkach tejto ruskej organizácie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár