Je_neskoro_na_nakup_akcii_2017

Najväčšia otázka súčasnosti vo svete financií znie: Je neskoro na nákup akcií?

Koniec koncov, akciový trh rastie už ôsmim rokom za sebou, čím zaznamenal rekordne vysoké hodnoty. Americký akciový index S&P 500 sa takmer zoštvornásobil k hodnote 2 500 bodov, zo svojich miním, ktoré dosiahol počas finančnej krízy. Tento rastúci akciový trh je druhý najsilnejší a druhý najdlhší v histórii.

Samozrejme existuje veľa rizík. Akcie nerastú vždy a donekonečna. Vždy existuje šanca, na to čo investori na akciových trhoch nazývajú “exogénny šok” – nepredvídateľný faktor, ktorý vo veľmi veľkej miere dokáže trhy zasiahnuť. A existuje celý rad známych rizík: Severná Kórea, Brexit, spomalenie globálnej ekonomiky.

Takže je príliš neskoro na nákup akcií? Nikdy nie je neskoro.

Nesnažte sa odhadnúť najvyššie a najnižšie hodnoty, alebo vhodný čas na investovanie do akciových trhov. V tom by sa mali vyznať profesionáli. Namiesto toho nakupujte akcie mesačne alebo štvrťročne prostredníctvom toho, čo sa nazýva spriemerovanie nákladov, aby ste vyrovnali výkyvy a riziko okolo nákupu akcií.

Ste z akciového trhu vystrašení? Zvážte radu legendárneho investora – Warrena Buffetta: Kúpte nízko-nákladový indexový fond, ktorý sleduje výkon amerického indexu S&P 500.

Súvisiace:
Krutá pravda o sporení a investovaní: 12 faktov pre každého investora
Štyri najväčšie chyby investorov

Ignorujte vrcholy, dná a emocionálne nadpisy článkov. Namiesto toho dôsledne navyšujte svoje akcie.

Čím ste mladší, tým by ste mali vo svojom portfóliu vlastniť viac akcií. Keď sa približujete k dôchodku, mali by ste vykonať odpredaj akcií a navýšiť podiel v menej rizikových investíciách.

Akcie vlastní iba približne polovica Američanov a to buď priamo, alebo prostredníctvom zvýhodneného dôchodkového programu. To znamená, že polovica obyvateľov na tomto rozsiahlom raste akciového trhu nič nezarobila.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár