2_4_miliardova_otacajuca_sa_cinska_veza_je_najkrajsim_mrakodrapom_sveta_shanghai_tower

Emporis, ktorá je dátovou spoločnosťou z oblasti realít práve oznámila víťaza svojho rebríčka s označením “2015 Skyscraper Awards,” kde boli odborníkmi hodnote nové mrakodrapy, na základe dizajnu a funkčnosti.

Na najvyššiu priečku sa dostala Shanghai Tower, ktorá sa nachádza v čínskom hlavnom meste. Tento sklenený mrakodrap otáčajúci sa okolo svojej osi bol dokončený v roku 2015. Porota vo vyhlásení uviedla, že veža získala toto miesto pre svoju architektonickú dokonalosť, a to ako v dizajne, tak aj funkčnosti.

Súvisiace: Dubaj práve začal výstavbu najvyššej veže na svete

Ak ktorákoľvek budova chcela byť ocenenou, musela merať najmenej 100 metrov. Shanghai Tower sa teda ťahá až do výšky 638 metrov, čím sa stala druhou najvyššiu stavbou za vežou Burj Khalifa, v Dubaji. Postavenie tejto veže trvalo takmer sedem rokov a jej odhadované náklady na výstavbu sú na úrovni 2,4 miliardy dolárov.

Výška však nie je jediný pôsobivým charakteristickým znakom tejto veže, ktorá bola navrhnutou americkou architektonickou firmou Gensler a čínskym architektom, menom Jun Xia. Je taktiež vybavená najrýchlejšími výťahmi, najvyššou reštauráciou na svete, vyhliadkovou terasou a bazénom s výhľadom. Vnútri sa nachádzajú kancelárie, obchody a reštaurácie.

Súvisiace: Vlastník Zara – Ortega v Madride kupuje mrakodrap za $ 550 mil.

Víťazom na druhom mieste sa stala moskovská Evolution Tower, ktorá má taktiež točiacu sa sklenenú fasádu, ktorý je podobná tej zo Shanghai Tower.

2_4_miliardova_otacajuca_sa_cinska_veza_je_najkrajsim_mrakodrapom_sveta_Evolution_Tower

Zatočené veže sa rýchlo stávajú architektonickým trendom, ktorý získava popularitu vo veľkej miere na Strednom východe a v Ázii, najmä pre mrakodrapy s označením megatall (výška okolo 600 metrov). Technologický pokrok v oblasti strojárstva a stavebníctva povzbudil k stavbe podobných mrakodrapov, čím sa pohľad na tradičné lineárne stavané veže prehodnocuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent, WSJ

Facebook komentár