Jim Paul sa z chudobného chlapca z Kentucky dostal k práci v rade guvernérov burzy v Chicagu cez série šťastných udalostí a múdrych investícií. Ale jeho arogancia rástla popri jeho úspechu a séria hrozných investičných rozhodnutí viedla k jeho pádu v roku 1983. Jeho brokerská firma mu vzala prácu, jeho reputácia bola v ruinách a prišiel o 1,6 milióna dolárov, z toho 400 tisíc bolo požičaných od priateľov.

Paul strávil zvyšok desaťročia snažením dostať sa späť do hry. V 90. rokoch pracoval na oddelení výskumu futures kontraktov v Morgan Stanley Dean Witter & Co., kde riadil tím v ktorom bol aj investičný poradca Brendan Moynihan.

Moynihan a Paul sa spojili a napísali knihu o jeho skúsenosti s názvom „Čo som sa naučil pri strate milióna dolárov,“ ktorá bola pôvodne vydaná v roku 1994 a nedávno vyšiel ako e-kniha a audio-kniha.

Pre jeho audio nahrávku, autor a rečník Tim Feriss mal interview o knihe s Moynihanom, ktorý momentálne pracuje ako riadiaci pracovník v spoločnosti Marketfield Asset Management LLC.

Súvisiace: Zoznámte sa s 35-ročným finančníkom, ktorý predal najdrahšiu životnú poistku na svete

Moynihan rozobral tri kľúčové body, o ktorých hovorí Ferissovi, že nie sú ani tak o investovaní, ako o „psychológií chýb, ktoré robíme.“

Zhrnuli sme ich nižšie:

1) Prijatie chyby vás udrží od zotavenia

„Keď prídete o peniaze, ľudia majú vo zvyku si to príliš pripúšťať. Majú tendenciu porovnávať svoju hodnotu s čistým majetkom,“ hovorí Moynihan, odkazujúc na to, ako ľudia porovnávajú svoje zlyhania so svojou identitou.

Ak prídete o obrovské množstvo peňazí, alebo utrpíte iným neúspechom, budete sa držať preč od zotavenia, ak vidíte samého seba ako zlyhanie a nie ako niekoho, kto zlyhal.

Bol to tento strach zo zlyhania, ktorý držal Paula od prerušenia jeho investície v obchode so sójou, aj napriek niekoľkým ukazovateľom prudko klesajúceho trhu – píšu Paul a Moynihan v ich knihe. Pri ohliadnutí dozadu si Paul želá, aby vtedy jednoducho prijal chybu a posunul sa ďalej pred tým, než sa dostal do ešte väčších ťažkostí.

2) Existuje rozdiel medzi bratím rizík v úvahu a hazardovaním

Byť chytrým investorom si vyžaduje bratie mnohých rizík, z ktorých sa nie všetky ukážu ako úspešné. Ale chytré, vysoko rizikové rozhodnutia sú stále veľmi odlišné od hazardovania, hovorí Moynihan Ferissovi. Gambleri merajú svoje ego nad svoje peniaze, čo urobil aj Paul.

„Chcú mať pravdu. Nie je to o peniazoch. U hazardérov je to choroba… Peniaze sú len vstupenkou aby mohli vstúpiť. Robia to kvôli návalu adrenalínu,“ hovorí Moynihan.

Súvisiace: “Zlí finanční chlapci” udávajú smer a priemerný investor nie je pripravený

3) Rozhodovanie na základe emócií je nebezpečné, hlavne keď je skupinové

Ste ľudská bytosť. Je prirodzené mať emocionálne reakcie na situácie, či pozitívne alebo negatívne.  Len sa uistite, že viete ako dať pocity nabok a pozrite sa na niečo objektívne pred tým, než sa rozhodnete.

Paul opisuje príklad, kedy nechal svoje emócie viesť jeho obchodovanie, ktorý by urobil v ešte väčšom rozsahu pri investícii so sójou, ktorá ho stála viac než milión dolárov.

V roku 1980 mu jeho biznis partner povedal, že dostal tip na spoločnosť, ktorá mala byť potenciálnym kandidátom na prevzatie do ďalších dvoch mesiacov pri cene 60 dolárov za akciu. Paul začal nakupovať desiatky tisíc opcií, keď sa predávali len za pár centov a všetkým klientom povedal nech robia to isté. Do troch týždňov cena akcií vzrástla na 38 dolárov za akciu a každá opcia mala hodnotu 4 doláre.

Mohol zinkasovať obrovský výnos keby v tento moment predal, ale on, jeho partner a jeho klienti na seba navzájom tlačili aby držali pozície na základe predpokladaného prevzatia. Zarobilo by to Paulovi 7,5 milióna dolárov a on a ďalší, ktorí držali opcie, začali vrhať myšlienky na veľkolepé dovolenky hore dolu, ako sa trh v piatok uzavrel. V pondelok ceny akcií spoločnosti sa na trhu otvorili o 6 dolárov nižšie a zistil, že údajné prevzatie sa konať nebude. Opcie boli bezcenné.

Súvisiace: Goldman Sachs: Sedem technologických trendov, ktoré menia svet

Pri spätnom pohľade Paul píše, že to vidí ako ukážkový príklad nebezpečenstiev skupinového myslenia, pri ktorom on a ďalší investori zabudli na fakt, že neobchodovali na základe spoľahlivých informácií. Napriek tomu mali všetci vlastne šancu zarobiť kopu peňazí keby sa rozhodli predať v ten piatok. Píše, že bola chyba stať sa tak zaujatým predstavou lietania v konkorde a bývaním v hoteli Waldorf-Astoria, čo zanietilo jeho úsudok.

Moynihan zdieľa viac príbehov o Paulovi a lekciách, ktoré sa naučili vo Ferrissovej audio nahrávke, The Tim Ferriss Show, tak ako v novom vydaní „Čo som sa naučil pri strate milióna dolárov.“

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár