Jeho užívateľská základňa každý mesiac predstavuje už 1,9 miliardy používateľov.

Jeho užívateľská základňa každý mesiac predstavuje už 1,9 miliardy používateľov.

Skupina ByteDance, ktorá je vlastníkom spoločnosti TikTok, za rok 2020 zaznamenala viac ako dvojnásobný nárast tržieb – s touto informáciou prišla osoba oboznámená so záležitosťou.

Vyšší manažment spoločnosti na celozávodnom stretnutí informoval zamestnancov, že tržby za minulý rok dosiahli hodnotu 34,3 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 111%. Osoba, ktorá sa stretnutia zúčastnila poznamenala, že hrubý zisk stúpol o 93% na 19 miliárd dolárov.

Do konca roku 2020 mala spoločnosť ByteDance až 1,9 miliárd aktívnych používateľov mesačne na všetkých svojich platformách – medzi ktoré patrí napríklad veľmi populárna krátka video aplikácia TikTok, jej čínska verzia Douyin a aplikácia na agregáciu správ – Toutiao.

Ako prvé z touto informáciou prišli noviny The Wall Street Journal.

Tento rýchly rast poukazuje na popularitu okolo súkromnej spoločnosti ByteDance a prečo je jej ocenenie údajne viazané nad hodnotu 100 miliárd dolárov.

Spoločnosť tiež začiatkom tohto roka najala bývalého výkonného riaditeľa spoločnosti Xiaomi – Shou Zi Chew na pozíciu nového finančného riaditeľa, čo signalizuje, že by sa mohla pripraviť na počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO).

Prevádzková strata spoločnosti ByteDance v roku 2020 bola na úrovni 2,1 miliardy dolárov, oproti prevádzkovému zisku na hodnote 684 miliónov dolárov rok predtým, uviedla osoba, ktorá si priala zostať v anonymite, pretože nemala oprávnenie verejne sa vyjadrovať. Strata bola podľa informácií zdroja spôsobená najmä nákladmi na podielové kompenzácie pre akcionárov.

Čínskej internetovej spoločnosti sa podarilo nájsť medzinárodný úspech pomocou TikToku – krátkej video aplikácie populárnej na tanec a synchronizácie. Na platformách skupiny ByteDance je kľúčovou súčasťou výnosov reklama, začala sa však tlačiť do nových oblastí, ako je hranie hier, a stavia sa proti niektorým ďalším čínskym technologickým gigantom, ako je Tencent.

Pre spoločnosť to však bol náročný rok.

ByteDance bola v auguste minulého roka označená administratívou bývalého prezidenta Donalda Trumpa za národnú bezpečnostnú hrozbu a bol jej nariadený odpredaj svojho podnikania značky TikTok v USA. Wall Street Journal tento rok informoval, že dohoda o predaji TiKTok bola odložená na neurčito.

Súvisiace: Putin: “Giganti z oblasti sociálnych médií už konkurujú vládam”

V Číne však spoločnosť ByteDance čelila však rozsiahlejšiemu regulačnému zákroku voči technologickému sektoru v krajine. Douyin, čínska verzia TikTok, spolu s 104 ďalšími aplikáciami, boli vyzvaní čínskou čínskou správou kyberpriestoru za nelegálne zhromažďovanie osobných údajov a boli požiadaní o nápravu problémov.

Spoločnosť taktiež počas tohto roka prejde kľúčovou zmenou riadenia. Zhang Yiming, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti ByteDance, do konca roka odstúpi z úlohy generálneho riaditeľa a presunie sa do kľúčovej strategickej úlohy. Ďalší spoluzakladateľ Liang Rubo, ktorý je v súčasnosti vedúcim pre oblasť ľudských zdrojov, prevezme funkciu generálneho riaditeľa.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár