V roku 2012 sa Jason Vitug ocitol na vrchu chrámu v Mnajmarsku.

„Uvedomil som si, že som žil detský sen.“ – spomína na moment pred začiatkom rok dlhej cesty, počas ktorej prešiel 21 krajín. „A začal som uvažovať, prečo som tam sám.“

Táto udalosť sa stala prvým semienkom jeho stránky zameranej na finančné vzdelávanie, Phroogal, ktorá vypracúva vysoko kvalitné odpovede na kohokoľvek otázky zaoberajúce sa financiami, s cieľom pomôcť im dovoliť si životy, ktoré chcú viesť.

Vitug sa vrátil zo svojej cesty pripravený pomôcť ostatným, aby zažili svoje vlastné pocity na vrchole.

Jason povedal: Cestovanie cez krajiny ako Filipíny, Singapur, Malajzia, Thajsko, Laos, Brunej, Timor L´Este a Belize, „veľmi ovplyvnilo to, ako vidím financie teraz, a čo to skutočne znamená žiť bohatý život“.

Tu Vitug zdieľa osobné finančné lekcie, ktoré získal na svojej ceste.

Súvisiace: 10 skvelých spôsobov na zlepšenie vášho života

Prvým krokom je cieľ

„Všetko začína s cieľom v mysli“ – hovorí Jason, či už to je cesta okolo sveta alebo splatenie $80 000 študentského dlhu a dlhu na kreditnej karte, projekt ktorý čiastočne dokázal keď sa vydal na cestu okolo sveta.

„Váš cieľ musí byť jasný a špecifikovaný. Začal som cestovať s cieľom vidieť 20 krajín počas 12 mesiacov a presiahol som to.“ Po ceste cez 21 krajín, je bez dlhu.
 

Plán je rozhodujúci na dosiahnutie vašich cieľov

Vitug vysvetľuje: Cieľ je prvý krok, ale bez plánu neznamená nič. „Aj v cestovaní si potrebujete naplánovať ako sa dostanete z jednej časti krajiny do ďalšej.“

Plán vás udržiava na ceste k dosiahnutiu vašich cieľov, hovorí Jason, a „finančný plán vám môže pomôcť dosiahnuť váš vysnívaný životný štýl.“

Súvisiace: Ako byť najšťastnejším človekom na planéte v štyroch jednoduchých krokoch
 

Keď nepoznáte odpoveď, vyhľadajte radu

„Hodnotu hľadania rady som sa naučil od miestnych obyvateľov a spolucestovateľov“, spomína Vitug. „Objavil som najlepšie miesta na jedenie, najlacnejšie ubytovania a najkrajšie miesta, skryté pred očami mnohých turistov. Vo všeobecnosti sú ľudia ochotní a radi pomôžu.“

To isté platí pre peniaze: „Spýtajte sa expertov, alebo dokonca ľudí, ktorí prežili to čo momentálne prežívate vy, pre vedenie. Neočakáva sa od vás, že viete všetko.“
 

Vytvorte si rozpočet

Pred jeho cestami Vitug nikdy nepoužíval rozpočet, ale použitie 10 000 dolárov, o ktorých si myslel že ich použije na splatenie zálohy na dom, ako rozpočet na svoju ročnú cestu ho naučilo splniť si svoje sny použitím iba dostupných zdrojov.

„Je dôležité identifikovať váš životný cieľ, a k tomu finančné ciele, ktoré sú s tým spojené,“ vysvetľuje Jason – a potom využiť váš rozpočet ako prostriedok na doplnenie tých cieľov.
 

Majte prehľad o výdavkoch a príjmoch

Keď už máte cieľ, plán, rozpočet, potrebujete vedieť kde sa nachádzate. Vitug spomína: „Poznaním koľko som míňal na penzión, exkurziu, alebo jedlo som si bol vedomý svojho rozpočtu“.

„Vyjednával som čo najnižšie ceny alebo som vyhľadával najlepšie dohody. To isté platí pre domáce výdavky a účty: Ak neviem koľko míňam na elektrinu, mobil, alebo dokonca dlh na kreditnej karte, potom si neuvedomím, že existujú potenciálne lepšie možnosti.“

Súvisiace: Ako vaše výdavky riadia váš život
 

Nech hotovosť prevyšuje

„Kdekoľvek som šiel, platenie v hotovosti mi umožnilo lepšie podmienky,“ – vyhlasuje Vitug. „Bol som schopný vyjednať lepšie podmienky a nižšie sadzby.“

Použitie tohto myslenia na dennodenné transakcie, hovorí Jason, môže pomôcť spotrebiteľom vyhnúť sa dlhu z kreditných kariet, ktorý sám už zažil. „Nikdy nežiadajte nič, čo nemôžete zaplatiť v hotovosti.“
 

Buďte pripravený na núdzové udalosti

„Môj autobus bol zastavený v noci v severnom Thajsku a ozbrojení vojaci kričiac vošli a požadovali identifikáciu,“ – rozpráva Vitug. „Moji americkí a britskí spolucestovatelia si nechali pasy v penzióne, ale našťastie som mal pri sebe kópiu svojho pasu a bol som schopný zaručiť sa za všetkých.“

Hovorí, že s osobnými financiami je idea rovnaká: Uistite sa, že máte núdzové úspory pripravené keď vás dostihnú prekvapivé výdavky. „Nejde o to či sa to stane, ale kedy.“

Súvisiace: 98 najlepších vecí v živote, ktoré si za peniaze nekúpite
 

Nie každý má v mysli len tie najlepšie záujmy

Vitug hovorí: „Keď cestujete, sú ľudia, ktorí na tom budú chcieť vyťažiť. Napríklad branie si taxi z letiska by ma stálo trojnásobok lebo som Američan.“

„Je dôležité vedieť čo ľudia predávajú: Ak by som sa nepýtal správne otázky, skončil by som s väčším účtom. Čo sa týka osobných financií, je dôležité čítať malé písmenká každej zmluvy, ktorú podpisujete. Pýtajte sa až kým úplne porozumiete.“
 

Poznajte rozdiel medzi tým čo chcete a tým čo potrebujete

Vitug hovorí, že pred tým ako sa vydal na cestu, nevedel prestať s mýlením si potrieb za to čo chcel. „Potreboval som auto, aby som sa dostal do práce. Chcel som BMW. Nejako sa to stalo, ‘Potrebujem BMW, aby som sa dostal do práce.’”

Ale počas jeho ciest znížil počet svojich potrieb na dve: jedlo a prístrešie, aj keby to znamenalo bambusové chatrče a gauče. Vitug varuje: „Ak neviete rozlíšiť potreby od toho čo chcete, nakoniec si nebudete vedieť dovoliť váš životný štýl.“ Od kedy sa Jason vrátil do USA, nevlastní žiadne auto.

Súvisiace: Staňte v živote viac pozitívnymi s týmito 5. tipmi
 

Pochopte čo vás robí bohatým

Vitug popisuje: „Niektorí ľudia v krajinách, ktoré som navštívil zarábajú iba ekvivalent sumy 100 dolárov mesačne, platia si bývanie, energie a jedlo, no vždy vedia ušetriť pár dolárov.“

Keď sa ohliadne na jeho život pred cestou, keď zvyšoval svoj dlh počas práce ako výkonný pracovník v kreditnej spoločnosti, hovorí: „Bol som chudobný. Aj keď som zarábal oveľa viac peňazí ako teraz, bol moment kedy bol môj dlh väčší než príjem. Nemal som žiadne aktíva ani úspory. Bohatstvo nie je o tom koľko zarábate. Je to o tom ako to využívate. Bohatstvo je to čo ostane po zaplatení výdavkov a dlhov.“

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: Phroogal

Facebook komentár