Jedna z najčastejších otázok, ktoré sú Geomorfológovia požiadaní zodpovedať, je ako rozoznať rozdiel medzi skutočným diamantom a falošným kameňom.

Hovorili sme s Reynou Hirsch, expertkou dekoratívneho umenia 20. storočia a konzultantkou pre globálne on-line trhy Lofty, o tom, ako určiť, či je diamant skutočný, a kedy a prečo ho vziať k expertovi.

Súvisiace: Najbohatší majitelia diamantov na svete

Testovanie doma

“V súčasnosti vidíme veľa majetkových klenotov, ktoré sú dodávané v našom odbore,” vysvetľuje Hirsch. “Ľudia, ktorí predávajú majetok svojich rodičov predpokladajú, že peniaze sú v samotnom dome, ale niekedy veci vnútri domu majú oveľa väčšiu hodnotu, než si ľudia v skutočnosti myslia.”

Pre šperky, ktoré sa zdedia alebo nájdu v garáži, je najlepšie urobiť niekoľko jednoduchých testov ešte pred tým, než kúsky prinesieme odborníkom.

1. Pozrite sa na diamant a jeho usporiadanie cez lupu.

Lupa je zväčšovacie sklo, ktoré si môžete kúpiť v každom klenotníctve, a umožní vám sa bližšie pozrieť na svoj klenot a zasadenie.

“Keď sa pozeráte na diamant, jestvuje niekoľko vecí, ktoré si všimnete,” povedala nám Hirsch. “Po prvé, väčšina diamantov je vyrobených v prírode, to znamená, že sa pozeráte aj na určité nedostatky uhlíka. Falošný kameň by bol ideálne – úplne dokonalý. “

Hirsch varuje, že niektoré laboratórne vyrastené kamene vyzerajú cez lupu tiež dobre, a preto by ste mali byť opatrní pred likvidáciou perfektných drahokamov. Môže to byť nápoveda, avšak, radšej sa pozrite bližšie, alebo prineste kameň k odborníkovi.

Ďalej, pozorujte hrany diamantu. “Keď hľadíte na diamant cez lupu, skutočný kameň má mať ostré hrany, a falošný kameň má zaoblené hrany,” vysvetľuje Hirsch.

Nakoniec, pozrite sa na montáž a leptanie, najmä všetky značky, ktoré označujú to, aký kov bol použitý. “V prípade, že ruda je pozlátená alebo strieborná, je pravdepodobné, že to nie je diamant, pretože prečo by  pekný kameň bol namontovaný na tak lacný kov?” hovorí Hirsch. “Väčšina diamantov je umiestnená v zlate alebo umiestnená do platiny.”

“Pozrite sa tiež na samotnú montáž a ako  je diamant nastavený,” dodala. “V prípade, že nastavenie vyzerá, že je zlej kvality, pravdepodobne to znamená, že to nebude skutočný diamant.”

Súvisiace: 5 tipov ako vykonať nákup perfektného diamantu

2. Obrúste šmirgľový papier o kameň.

Je to jednoduchá skúška, pretože diamanty sú jedným z najväčších svetových najtvrdších materiálov, a diamant nebude poškriabaný od drsného povrchu. “Ak je to diamant, zostane perfektný, ak je to kubický zirkón, bude poškriabaný,” hovorí Hirsch.

3. Vykonajte test hmly.

Nadýchajte horúci vzduch na diamant rovnakým spôsobom, ako keby ste chceli zahmliť zrkadlo v kúpeľni.

“Falošný diamant podľahne zahmlievaniu za krátku dobu, skutočný diamant však nie, pretože diamant nedrží teplo,” Hirsch vysvetľuje.

4. Držte diamant vo svetle, uvidíte ako iskrí.

Spôsob, akým diamanty odrážajú svetlo je jedinečný. Vo vnútri kameňa diamant iskrí sivo a bielo (známe ako “brilantnosť”) zatiaľ čo mimo klenot, bude odrážať dúhové farby na ostatné povrchy (táto rozptýlená svetla je známa ako “oheň “).

Falošný diamant bude mať dúhové farby, ktoré môžete vidieť v diamante.

“Ľudia majú mylnú predstavu, že diamanty iskia ako dúha, ale to nie je pravda,” hovorí Hirsch. “Vytvárajú iskru, ale je skôr šedej farby. Ak vidíte niečo, čo má spoločné s farbami dúhy [vnútri kameňa], môže to byť známka toho, že to nie je diamant. “

5. Pozrite sa na lom kameňa

Diamanty sú tak iskrivé kvôli spôsobu, akým sa lámu a ohýbajú svetlo. Sklo, kryštáľ a kubický zirkón môžu napodobňovať diamantový lesk, ale majú oveľa nižšie indexy lomu.

To znamená, že ak kameň nie je v zasadení, môžete ho umiestniť cez noviny a svetlo sa rozptýli vo vnútri skutočného diamantu, a zabráni čiernemu odrazu. Falošný diamant nechá čierny presvitať, a môžte dokonca byť schopní prečítať slovo v závislosti na veľkosti falošného kameňa.

Ak je váš diamant namontovaný, uistite sa, že nie je vidieť cez neho na vrchol – je to veľmi zlé znamenie.

Súvisiace: Trblietavé Diamanty sa môžu stať najlepším priateľom investorov

Skúška s Gemológom

Potom, čo ste urobili všetky svoje domáce testy, je na čase, aby ste svoje šperky, ktoré by mohli byť diamantmi vzali k odborníkovi – gemológovi.

“Nechcite vziať plnú krabicu šperkov, pretože vás to bude stáť nemalé peniaze prezrieť všetky,” vysvetľuje Hirsch. “Bola by som plne úprimná a povedala by som na vašom mieste, že nemám záujem o predaj, ale len sa opýtať, či vôbec stojí venovať tomu  pozornosť, alebo či je to v poriadku, aby sa s nimi deti hrali.”

Ale neberte svoje diamanty k akémukoľvek klenotníkovi. Je dôležité urobiť vlastný prieskum a nájsť kvalifikovaných gemológov.

“V obchodoch majú tendenciu mať predajcov – gemológov,” hovorí Hirsch. “Proste vedia, čo predávať vo svojich obchodoch a to, čo sa páči najmä masám. Pozrite sa na priemerné klenotníctvo a choďte do miestneho starožitníctva, alebo sa obráťte na miestne antické klenotníctvo, ktoré vedie uznávaný gemologista v meste, ktorý je expert na diamanty. “

Aj keď viete, že šperky, ktoré vlastníte obsahujú diamanty, môže sa oplatiť vziať ich k odborníkovi, aby ste vedeli ich skutočnú hodnotu.

“Povedzme, že máte päť, 1-karátových diamantov na stole – strih, farba a jasnosť je významným faktorom, prečo jeden stojí 800 dolárov a jeden stojí 10000 dolárov,” hovorí.

Súvisiace: Čínska turistka našla a vrátila vrece diamantov o hodnote $ 32 miliónov

Čo by to mohlo byť, ak to nieje diamant:

Biely Topaz – Topaz je minerál, ktorý je zvyčajne tónovane žltý, červený, hnedý, alebo svetlo šedí, ale niekedy môže byť biely alebo sa javiť ako bezfarebný. Diamanty sú oveľa ťažšie, než Topaz, ktorý sa môže časom poškriabať a zahmliť.

Biely zafír – Obvykle si predstavujeme Zafír, ako modrý, ale tento skvost môže byť aj biely. Rovnako ako topaz, zafíry sú náchylnejší k ďalšiemu poškodeniu než diamanty a nemajú rovnaký oheň a lesk pravého diamantu.

Cubic zirkónia – Masovo vyrábaný už od roku 1976, Cubic zirkónia ľahko nadobudne škrabance a nemá rovnaký oheň a lesk ako diamanty.

Moissanitu – Moissanit je ťažší ako kubický zirkón a tieto kamene sú vizuálne oslňujúce. Hlavným rozdielom je, že moissanit má iný lesk než diamant, kde môžete vidieť dúhové farby v kameni, dáva disco guľový efekt.

Lab grown – Laboratórne-pestované diamanty sú technicky “skutočné” diamanty ako chemicky tak fyzické, ale neprinesú rovnakú cenu ako vyťažený diamant. Hirsch hovorí, že sa zvyčajne predávajú za asi 20% až 30% menej ako tradičné diamanty.

Takže až  nabudúce narazíte na niečo, čo si myslíte, je len lacná bižutéria, je dôležité to najprv preskúmať – len pre prípad.

Preložil: Jaroslav .Marinčák

Zdroj: Bloomberg, Racked

Facebook komentár