Rusko_vydrazi_obrovsky_51_karatovy_lesteny_diamant_2017_rop

Ruská ťažobná spoločnosť zo sektora diamantov – Alrosa počas tohto týždňa oznámila, že v novembri počas on-line aukcie plánuje predať vzácnu zbierku diamantov, vyrobených na domácom trhu, vrátane obrovského 51,38 karátového klenotu.

Tento obrovský, tradičný guľatý diamant, ktorého priemer je 2,5 cm (1 palec) má rovnakú veľkosť ako viditeľná časť ľudského oka, nesie rovnaký názov ako celá kolekcia – Dynasty.

Podľa spoločnosti Alrosa, ktorá je štátom kontrolovaný gigant, môže byť potenciálne najdrahším vyrobeným diamantom v histórii ruských šperkov, z dôvodu svojej kvality.

Ruská federácia je najväčšou krajinou produkujúcou diamanty na svete. Spoločnosť Alrosa je vedúcou spoločnosťou zodpovednou za 95% produkcie krajiny a 28% z celosvetovej ťažby diamantov. Alrosa má zároveň najväčšie zásoby surových diamantov na svete.

Súvisiace: Najdrahšie hodinky sveta. Za najnovšie kúpite 90 Ferrari

Trvalo zhruba rok a pol než špecialisti spoločnosti Alrosa vytvorili päť leštených diamantov, v zbierke z hrubých diamantov – Romanov, s objemom 179 karátov, ktoré boli vyťažené v jednom z banských podnikov v ruskom ďalekom juhovýchodnom regióne (v roku 2015).

Alrosa, ktorá je najväčším svetovým výrobcom surových diamantov (v karátovom vyjadrení) na svete poznamenala: “Zbierka je venovaná cárovi Petrovi Veľkému, ktorý postavil mesto Petrohrad a dynastií Romanov, ktorá Rusku vládla až 300 rokov.”

Meno kolekcie dobre zapadá s nárastom vlastenectva k Rusku, vyvolanom pripojením Moskvy z Krymského polostrova z Ukrajiny, realizovanom v roku 2014 a západnými sankciami voči Moskve.

Spoločnosť ďalej uviedla: “Existuje dobrý dôvod vybrať si názov kolekcie, ktorá je spojená s úmyslom Alrosy, kde sa snaží oživiť tradície a pamäť renomovaných ruských klenotníkov, ktorí sú známi svojim remeselným spracovaním a filigránou od prvej ruskej továrne na diamanty, ktorá bola založenou Petrom I., začiatkom 18. storočia.”

Rozhodnutie spoločnosti Alrosa vyrábať tieto leštené diamanty a predávať ich on-line sa hodí na širší priemyselný dopyt, aby našli nové spôsoby na trhu a pridali hodnotu zo strany výrobcov drahokamov.

Alrosa a divízia spoločnosti Anglo American, zameraná na diamanty – De Beers, ktoré v tomto roku prvýkrát vydražili leštené kamene, produkujú zhruba polovicu surových diamantov sveta.

Hlavný diamant s priemerom 51,38 karátov má 57-fázový tradičný okrúhly žiarivý rez s trojitým vynikajúcim strihom, farbou typu D a čistotou VVS1.

Rusko_vydrazi_obrovsky_51_karatovy_lesteny_diamant_2017

Spoločnosť Alrosa ďalej uviedla: “Pokiaľ ide o celkové charakteristiky, v histórii Ruska je to bezprecedentné.” Ďalšími kameňmi v zbierke sú 16,67-karátový kruhový diamant, 5,5-karátový oválny diamant, 1,73 karátový hruškový diamant a 1,39 karátový diamant.

Súvisiace: Najdrahšie diamantové náušnice na svete – $57,4 mil.

Počas mediálnej prezentácie zbierky v luxusnom hoteli v Moskve, výkonný riaditeľ spoločnosti Alrosa – Sergej Ivanov poznamenal, že spoločnosť plánuje predať celú zbierku v jednej aukcií. Z jeho pohľadu by počiatočná cena v aukcii nemala byť nižšia ako 10 miliónov dolárov. Alrosa taktiež uviedla, že zbierka bude na jeseň prezentovaná v Izraeli, Hong Kongu a potom v Spojených štátoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár