Celosvetovy_predaj_diamantov_klesa_kvoli_Indii_2016

Celosvetový obchod diamantov sa spomaľuje a najväčší svetový dodávateľ z toho viní zákroky Indie proti nedovolenému držaniu hotovosti.

Podľa údajov z materskej spoločnosti Anglo American, predaj surových diamantov v priebehu posledného mesiaca spoločnosti De Beers klesol na 418 miliónov dolárov z 476 miliónov dolárov. Podľa vyjadrení firmy tento pokles, je najmä z dôvodu toho, že India sa 8. novembra rozhodla zakázať 500 a 1000 rupiové bankovky (dve najväčšie nominálne hodnoty).

Generálny riaditeľ spoločnosti De Beers, Bruce Cleaver vo svojom vyhlásení uviedol: “V dôsledku týchto opatrení v Indií, obchody s nižšou hodnotou surových diamantov čelil dočasnému spomaleniu.”

Podľa minulo týždňovej správy od spoločnosti Bain & Company, India má jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov diamantov na svete. Táto poradenská spoločnosť uviedla, že India pravdepodobne predbehne Európu a Japonsko a dokonca do roku 2020 sa stane tretím najväčším trhom diamantov na svete.

Súvisiace:
Kríza hotovosti v Indii: 5 kľúčových otázok
5 spôsobov ako odhaliť pravosť diamantov

Táto krajina je silne závislou na papierovej mene, keďže viac ako 90% transakcií realizujú v hotovosti. Tým pádom nie je nezvyčajné, že Indovia nemajú dostatok hotovosti na nákup cenného šperku, vrátane zlata a diamantov.

Minulo-mesačný zákaz spôsobil, že 86% v hotovosti je v tejto krajine bezcenná, čo núti indických spotrebiteľov k tomu, aby odložili veľké objemy nákupov – najmä v oblasti luxusu. Vláda uviedla, že tento krok bol navrhnutý tak, aby ovplyvnil daňových podvodníkov a zabránil praniu peňazí.

Diamanty nie sú jediným odvetvím, ktoré sú zasiahnutým. Niektoré automobilky v Indii počas posledného mesiaca taktiež vykázali prepad tržieb.

 

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár