Banka_prisla_o_400_milionov_z_rizikovych_poziciek_pre_diamantovych_baronov_2017

V roku 2009, kým väčšina bánk sa snažila pomaly dostať z finančnej krízy a odvrátiť riziko, Standard Chartered sa vydala do nebezpečnej hry okolo pôžičiek pre oblasť diamantov.

Táto v Londýne založená banka sa začala dvoriť niekoľkým diamantovým barónom, kde ich spoločnostiam nakoniec požičala miliardy, aby im pomohla s financovaním ich podnikania cez nákup surových kameňov pochádzajúcich od baníckych spoločností, ako je De Beers, kde ich po očistení mohli následne predávať maloobchodníkom.

Kishore Lallová a ďalší predstavitelia oddelenia úverov pre oblasť diamantov v plnej miere presadzovali svoju iniciatívu byť najvýznamnejšou finančnou agentúrou, ignorujúc varovné signály a praktiky okolo kontroly rizík, ktoré boli v tomto podnikaní docela známymi.

Súvisiace:
5 spôsobov ako odhaliť pravosť diamantov
DiCaprio a miliardári investujú do zaujímavého startupu z oblasti diamantov

Keď sa spotrebiteľský dopyt okolo spotreby znížil a ceny diamantov klesli (podľa agentúry Bloomberg v posledných rokoch klesli o 20%) Standard Chartered bola nútená k tomu, aby držala ich vrecia za pevné sumy, čím vo svojej súvahe držala problémové úvery.

Od roku 2013 tak spoločnosť Standard Chartered z dôvodu financovania diamantového priemyslu bola nútená zaúčtovať straty na úrovni okolo 400 miliónov dolárov a to všetko z pôžičiek, ktoré dosiahli hodnotu vo výške až 3 miliárd dolárov. Keďže ešte niektoré úvery zostávajú v obehu – presnejšie sa jedná o 1,7 miliardy dolárov, by tieto straty mohli stúpať a generálny riaditeľ – Bill Winters sa podľa agentúry Bloomberg “stále snaží tento neporiadok vyčistiť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár