Rusko-vo-velkom-opustaju-milionari

Milionári vo veľkom opúšťajú Rusko po tom, čo krajina napadla Ukrajinu a Západ prišiel s uvalením sankcií.

Podľa správy spoločnosti Henley & Partners, ktorá pomáha bohatým klientom presťahovať sa do zahraničia, tento rok by malo podľa očakávaní túto krajinu opustiť takmer trikrát toľko ruských milionárov, ako v roku 2019 (rok pred pandémiou).

Keďže sankcie Západu sťažujú život jeho elite, na základe správy sa predpokladá, že Rusko v roku 2022 utrpí čistý odchod o rozsahu približne 15 000 jednotlivcov s vysokou čistou hodnotou majetku (HNWI – definovaných ako ľudí s majetkom viac ako 1 milión dolárov), v porovnaní s 5 500 v roku 2019. To sa rovná zhruba 15 % populácie milionárov Ruska.

Andrew Amoils, vedúci výskumu v analytickej spoločnosti New World Wealth, ktorá prispela údajmi do správy, uviedol, že „Rusko prichádza o milionárov“.

Ďalej poznamenal: “Údaje o migrácii bohatstva sú veľmi dôležitým meradlom zdravia ekonomiky.”

„Môže to byť aj znakom negatívnych okolností, ktoré prídu, keďže veľmi bohatí jednotlivci sú často prvými ľuďmi, ktorí odchádzajú … ak sa pozrieme na akýkoľvek veľký kolaps krajiny v histórii, zvyčajne mu predchádzala migrácia bohatých ľudí z tejto krajiny.”

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok v telefonáte s novinármi túto správu odmietol s tým, že ruská vláda si „nevšimla“ trend odchodu milionárov z krajiny.

Miera migrácie medzi bohatými a mocnými v Rusku prudko klesla v rokoch 2020 a 2021, keď pandémia Covid-19 zastavila cestovanie po celom svete a uzavrela viaceré hranice krajín.

Dôvody odchodu milionárov z Ruska

Ale trend odchodu bohatých ľudí z krajiny zaznamenaný v desaťročí pred pandémiou sa obnovil a teraz sa zrýchľuje po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá bola spustenou vo februári. Podľa Medzinárodného menového fondu sa v tomto roku očakáva pokles ruskej ekonomiky o približne 8,5 %.

Západ vo viacerých kolách uvalil sankcie na Moskvu, vrátane vylúčenia niektorých ruských bánk z celosvetovej platobnej siete SWIFT a zmrazenia približne polovice medzinárodných rezerv krajiny. Množstvo západných spoločností, vrátane predajcov luxusu, prestalo v krajine podnikať.

Podľa údajov spoločnosti Henley & Partners sa očakáva, že tohtoročný exodus milionárov bude viac ako 9-násobne väčší, ako v roku 2021.

Misha Glenny, autorka a novinárka, v analýze spoločnosti Henley & Partners, napísala: „Už pred uvalením sankcií z krajiny odtekali rozsiahle objemy kapitálu, do značnej miery vyvolané čoraz nevhodnejším štýlom vládnutia prezidenta Vladimíra Putina a jeho požiadavkami na lojalitu voči Rusom zo strednej a vyššej triedy.“

Očakáva sa, že tento rok sa väčšina emigrujúcich Rusov presťahuje do krajín južnej Európy, kde už mnohí majú druhý domov.

Popularita Spojených arabských emirátov u bohatých Rusov

Avšak Spojené arabské emiráty sa rýchlo stávajú čoraz atraktívnejšími pre bohatých jednotlivcov krajiny, čiastočne kvôli ich nulovej sadzbe daní.

Predpokladá sa, že Spojené arabské emiráty tento rok predbehnú Spojené štáty a Spojené kráľovstvo ako top destinácie pre milionárov, ktorí opúšťajú krajinu. Firma Henley & Partners predpovedá, že krajina do konca roka privíta 4 000 ultra-bohatých jednotlivcov v porovnaní s približne 1 000 jednotlivcami dosiahnutých, počas každého roka pred pandémiou.

Amoils uviedol, že elity priťahujú Spojené arabské emiráty ako „medzinárodné obchodné centrum s vysoko-príjmovou ekonomikou“, ktoré má „povesť bezpečnej oázy v regióne Blízkeho východu a Afriky“.

Podľa výskumu technologickej poradenskej spoločnosti Capgemini, ktorá používa rovnakú hranicu 1 milión dolárov ako Henley & Partners, celosvetová populácia ultrabohatých jednotlivcov minulý rok vzrástla o takmer 8 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár