Bohati_sa_obdaruvaju_akciami_spolocnosti

Rozohrávač tímu amerického futbalu Seattle Seahawks – Russell Wilson poskytol veľmi zaujímavý dar, keď v priebehu tohto týždňa obdaroval 13 svojich spoluhráčov akciami spoločnosti Amazon v hodnote 12 000 dolárov.

Amazon vyzerá ako celkom dobrý výber akcií. Akcie tohto online obchodníka v tomto roku vzrástli takmer o 27%. Za posledných desať rokov je ich rast takmer nereálny: nárast o 2000%.

Kanye West minulé Vianoce svojej žene, Kim Kardashian daroval akcie spoločnosti Disney, Netflix, Amazon, Apple a Adidas. Všetky akcie týchto spoločností sú už v zisku.

West a Russell, ktorí sa začiatkom tohto mesiaca stal najlepšie plateným futbalovým hráčom v lige, si určite môžu dovoliť dávať takéto dary s možným potenciálom. Ale na to aby ste darovali akcie spoločnosti vôbec nemusíte byť bohatou celebritou.

Russell Wilson.

Russell Wilson.

Dary vo forme akcií spoločností by mohli skončiť ako múdre dlhodobé investície, teda ak darované akcie neprepadnú. Akcie firiem stúpajú a klesajú, ale všeobecný americký akciový index S&P 500 v tomto roku vzrástol o 17% a za posledných 10 rokov dosiahol výnos na hodnote 239%.

Štruktúra akcií jednej spoločnosti môže vyzerať jednostranne, ale vlastniť pár akcií môže inšpirovať obdarovaného k vybudovaniu portfólia.

Disney na vrchole

Stránka ohľadom darovania akcií GiveAShare.com každý štvrťrok zverejňuje svoj zoznam top 10 najobľúbenejších možností, ktoré sú vedené na vrchole s menami ako Disney, Harley-Davidson a Nike. Rick Roman, ktorý je zakladateľom spoločnosti GiveAShare poznamenal, že Disney sa každým rokom umiestňuje na vrchnej pozícií.

Stopa amerického spotrebiteľa je vidno na zozname najobľúbenejších akcií, ktoré zahrňujú firmy ako aj Apple, Coca-Cola, Starbucks, Under Armour, Nintendo a Ford.

Menej ortodoxné populárne možnosti zahŕňajú akcie firiem Atlanta Braves a Manchester United.

Z tohto zoznamu sa najlepšie v tomto roku darí skupine Apple.

Roman ďalej poznamenal, že IPO (počiatočná verejná ponuka akcií) zrealizovaná v priebehu minulého týždňa pozdvihla aj Pinterest, na základe čoho taktiež získala veľa pozornosti. Očakáva, že to isté sa stane s Uberom, keď zrealizuje emisiu akcií.

Zdá sa, že ľudia milujú dávať to, čo sami využívajú.

Webová stránka Stockpile ponúka podobný spôsob ako darovať akcie. Jej poradie trendov zahŕňa mnoho podobných možností, ako aj SPDR S&P 500 ETF a Vanguard 500 ETF.

Fondy obchodované na burze sledujú akciový trh s miernym oneskorením a sú populárnym investičným produktom na získanie expozície voči celému sektoru alebo trhu.

Tento druh daru skôr ponúka rozmanitosť ako zameranie len na jednu spoločnosťou, čo je dôvod, prečo ETF fondy sú vo všeobecnosti lepšími dlhodobými investíciami ako jednotlivé akcie.
SPDR S&P ETF v tomto roku dosiahol zisku na hodnote 16,9%.

Na zozname stránky Stockpile je tiež Grayscale Bitcoin Trust, čo je možnosť získania expozície na určitých trendoch. Kryptomeny však mali v porovnaní s bežnými akciami celkom iný výkon. Kým Bitcoin Trust v tomto roku získal približne 71%, minulý rok klesol o 60%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár