Dobrý prvý dojem s Vami ostáva naozaj dlho.

Dobrý prvý dojem s Vami ostáva naozaj dlho.

Ono sa to vyplatí robiť dobrý dojem všade, kam idete, bez ohľadu na Vaše zameranie alebo na to, kde sa v kariérnom rebríčku nachádzate. Vyzerať priateľskejšie a profesionálnejšie Vám môže pomôcť pri pracovnom pohovore úspešne presvedčiť investorov, alebo jednoducho iba rozšíriť Vašu sieť a kontakty.

Jonh Rampton, podnikateľ a prispievateľ do Enterpreneur Magazine, vie jednu či dve veci o tom, ako urobiť dobrý dojem. Na sociálnej sieti Twitter má takmer ako 1,5 milióna nasledovateľov a je stálym rečníkom na rôznych profesionálnych stretnutiach. Ponúkame Vám rozhovor s Ramptonom o spôsoboch ako sa zapísať do povedomia ľudí, ktoré môže použiť ktokoľvek:

1) Nezabúdajte na časový úsek prvého dojmu

Trvá iba desatinu sekundy, kým si vytvoríme prvý dojem.

Trvá iba desatinu sekundy, kým si vytvoríme prvý dojem.

 

Je prirodzené myslieť si, že máte niekoľko minút, ale Rampton poukazuje na výskum z Princetonu, ktorý hovorí, že trvá iba desatinu sekundy, kým si priemerný človek vytvorí obraz o Vašich základných vlastnostiach ako sú kompetentnosť, dôveryhodnosť či sympatickosť.

Rampton uvádza: „To znamená, že často ani nestihnete otvoriť ústa predtým, ako sa vytvorí prvý dojem, takže keď stretávate niekoho nového, uistite sa, že ste vhodne oblečený, správne naladený a usmiaty.“

2) Začnite odhodlaným podaním ruky

Odhodlané podanie ruky môže Váš prvý dojem vytvoriť ale aj zničiť.

Odhodlané podanie ruky môže Váš prvý dojem vytvoriť ale aj zničiť.

 

Začať odhodlaným, sebavedomým potrasením ruky je rada, ktorú dávajú vedúci experti na celom svete a súhlasia s ním aj vedecké výskumy. Štúdia vykonaná Journal of Cognitive Neuroscience poukazuje na to, že keď ľudia prichádzajú so silným podaním ruky, sú vnímaní okolím pozitívnejšie.

Rampton hovorí: „Prvým kontaktom s kýmkoľvek by malo byť podanie ruky a môže to prvotný dojem buď vytvoriť alebo zničiť,“ … „ Je to naozaj veľmi dôležité. Nebojte sa skúšať si podanie rúk s kamarátom či rodinou a pýtajte si úprimnú spätnú väzbu.“

3) Pri Vašej prvej konverzácii dajte priestor

Ticho nemusí byť čudné.

Ticho nemusí byť čudné.

 

Veľa ľudí pri konverzácii s novým človekom snaží byť vo vedúcom postavení – cítia, že ticho je čudné, takže sa ho snažia rýchlo vyplniť či už vtipom, anekdotou alebo nejakým jedinečným pohľadom.

Ale toto môže vzbudiť dojem, že ste dominantný alebo až agresívny. Snaha vyplniť ticho pri novej interakcii môže vzbudzovať negatívne dojmy.

Poukazuje na ďalší sklon, ktorý ľudia majú na spoločenských akciách, a tým je uponáhľaná konverzácia a pripisuje to trendu zaneprázdneného vystatovania. Rampton poukazuje: „Zaneprázdnenosť je stále viac a viac vnímaná ako symbol sociálneho postavenia a používa sa na vyjadrenie autority a dôležitosti v nových interakciách,“ … „Pokúste sa odolať pokušeniu viesť rýchlu konverzáciu. Je lepšie akceptovať chvíľu ticha a dať konverzácii možnosť prirodzene sa rozvinúť.“

4) Vytvorte očný kontakt

Očný kontakt je spájaný s vnímaním inteligencie.

Očný kontakt je spájaný s vnímaním inteligencie.

 

Štúdia uverejnená Správou o osobnostnej a sociálnej psychológii našla značný pozitívny vzťah medzi pevným očným kontaktom počas konverzácie a vnímaním inteligencie.

Udržiavanie očného kontaktu Vám pomôže vyzerať priateľskejšie a sebavedomejšie, ale tiež dodá dojem vyššej inteligencie. Toto je ďalšia vec, ktorá potrebuje trochu tréningu, keďže môže byť nepríjemné udržiavať dlhší očný kontakt s niekým, koho ste len teraz stretli.“

5) Odzrkadľujte ich správanie

Konverzácie sú pohodlnejšie, keď zdieľate spoločné vlastnosti a správanie.

Konverzácie sú pohodlnejšie, keď zdieľate spoločné vlastnosti a správanie.

 

Ľudia sú zvyčajne oveľa kľudnejší v spoločnosti iných, ktorí zdieľajú ich psychické vlastnosti a vzorce správania, toto hovorí štúdia na predaj, akademickú priazeň a rýchle randenie.

Môžete to využívať vo svoj prospech zrkadlením postavenia, reči tela či tónu reči iných. Dobre si všímajte ako držia telo, a ako rozprávajú. Nezameriavajte sa veľmi na mimiku, aby ste nevyzerali ako papagáj, ale snažte sa prejavovať rovnaké emócie a spoľahnite sa na podobné formy neverbálnej komunikácie.“

Urobte z toho zvyk

Ozajstné tajomstvo ale spočíva v tom, že si z tohto konania a správania vytvoríte zvyk. Keď sa stanú Vaším druhým ja, nebudete musieť nad nimi rozmýšľať a nenútene zapôsobíte na ľudí, ktorých stretnete v každodennom živote.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár