Financie_Na_co_si_maju_dat_slobodne_zeny_pozor_2017

Pokiaľ ide o to, ako by sa mali cítiť zodpovedné za svoje vlastné peniaze, Beyonce najlepšie navrhla: “Všetky slobodné ženy, teraz dajte ruky hore.”

Takmer všetky slobodné ženy (97 percent) uviedli, že je dôležité, aby sa podieľali na správe svojich financií. S týmto výsledkom prišla nová štúdia investičnej spoločnosti – Fidelity Investments: “Slobodné ženy a peniaze”.

Správa zistila, že tri faktory ich však obmedzujú: podceňovanie ich skúseností, zanedbávanie plánovania budúcnosti a príliš veľká úspora peňazí.

Alexandra Taussigová, ktorá je vedúcou viceprezidentkou pre oblasť žien v spoločnosti Fidelity poznamenala: “Ženy získavajú rozsiahlú finančnú silu, ale sú príliš často na tzv. zadnom sedadle.” Len 25 percent sa považuje za primárne rozhodovací hlas, pokiaľ ide o rodinné financie. S týmto výsledkom však prišla samostatná štúdia spoločnosti Fidelity .

Je menej pravdepodobné, že slobodné ženy sa budú považovať za znalé, ako iné demografické skupiny na témy, ako je investovanie, dôchodkové sporenie a vytvorenie finančného plánu.

Taussigová poznamenala: “Máme tento nedostatok dôvery.”

Celkovo 1 z 3 slobodných žien uviedla, že v oblasti financií čelia obavám, v porovnaní s 1 z 5 mužov.

Len 28 percent z nich uviedlo, že majú k dispozícii komplexný finančný plán na stanovenie cieľov v oblasti úspor ako aj splácania dlhov.

Viac ako tretina – a viac ako dvojnásobok voči mužom – poznamenala, že si ponecháva polovicu alebo väčší podiel svojich peňažných úspor, v prvom rade preto, že nevedia, kam ich investovať.

Súvisiace:
Ako zbohatnúť? Inšpirujte sa 10 jednoduchými vetami
8 zlých finančných návykov z detstva a ako ich riešiť

Zatiaľ čo peňažné investície s nulovým rizikom sú úplne vhodné pre krátkodobú potreby, ako napríklad núdzový fond, sporitelia v dlhodobom horizonte strácajú peňažné prostriedky tým, že znižujú svoje výnosy o mieru inflácie. Prípadne Taussigová ako investíciu odporúča investičný fond s cieľovým dátumom odchodu do dôchodku (automaticky sa vyvažuje k úrovni dôchodkového veku.
V istom momente sa väčšina žien ocitne sama. Okrem tých, ktorí sa nikdy nevydajú alebo nerozvedú, priemerný vek vdovstva je 59 rokov, pričom mnoho žien žije ďalších desať rokov alebo viac po smrti manžela.

Taussig ďalej uviedla: “Aby ste sa pripravili na finančnú nezávislosť, musíte vedieť, čo dlžíte, ako aj to, čo vlastníte a musíte vedieť aj aké sú vaše ciele. Následne urobte kroky, aby ste sa tam dostali, vrátane príspevku k vášmu dôchodkovému plánu, vybudovaniu núdzového fondu a snahy o získanie vhodnej pomoci.

Taussigová nakoniec uviedla: “To vám prinesie pocit istoty a kontroly.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fidelity

Facebook komentár