Tony_Robbins_prezradil_10_tipov_ktore_Vam_pomozu_rozmysľat_ako_bohaty_clovek_2017

Za uplynulých zopár desiatok rokov sa Tony Robbins, odborník na život a podnikanie, stal všeobecne známy.

Jeho nekonečná energia, odhodlanie a filantropická povaha z neho spravili vyhľadávaného odborníka na to, ako dosiahnuť plnohodnotný život a kariéru.

Začínal skromne – vyrastal v rozvrátenej domácnosti s nízkym príjmom ale dnes jeho majetok predstavuje viac ako 480 miliónov USD.

Vo svojej poslednej knihe Money Master the Game: 7 Simple Steps to Financial Freedom sa opýtal viac ako 50-tich finančných expertov, ako napríklad Warrena Buffetta, Raya Dalia alebo Steva Forbsa, na recept na bohatstvo.

Rady autora bestsellerov sa už objavili v magazínoch, digitálnych ale aj v národných televíznych médiách.

Každý mesiac cestuje po celej krajine aby inšpiroval ľudí v ich osobných ale aj kariérnych životoch.

Nižšie nájdete jeho najlepšie rady ako zmeniť svoje zmýšľanie spôsobmi, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na Váš život a financie.

1) Majte cieľ

Pre ľudí, ktorý cítia, že uviazli v rutine alebo si nie sú istý aké ďalšie kroky by mali vo svojich životoch podniknúť, je dôležité nájsť cieľ. Je ale dôležité nájsť ten správny cieľ vo svojom živote.

„Energia prichádza s cieľom, vychádza z toho, čo Vás ťahá dopredu, a nie z toho, na čo Vy musíte tlačiť,“ prezradil Marie Forleo, známy expert na podnikanie. „Ak existuje niečo, prečo ste stvorený, tak pre to máte aj obrovský príliv energie, o ktorom by sa väčšine ľudí ani nesnívalo. My všetci to niečo máme, bohužiaľ mnoho z nás na to nikdy nepríde.“

Robbins tvrdí, že on touto teóriou žije každý jeden deň. Aby ste ju mohli uplatniť vo svojom živote, je podstatné aby ste strávili nejaký čas premýšľaním o tom, čo je Vašou vášňou, či už je to niečo obrovské alebo je to iba maličkosť. Čím viac ste nadšený svojimi životnými cieľmi, tým budete výkonnejší.

Súvisiace: Bohatí ľudia nikdy nehovoria tieto 4 veci a vy by ste taktiež nemali

2) Nezahadzujte svoj čas kvôli peniazom

Keď príde reč na finančnú nezávislosť, Robbins sa často rozhovorí o probléme zahadzovania času kvôli peniazom. „Ak pracujete kvôli tomu aby ste žili, vtedy zahadzujete svoj čas kvôli peniazom,“ napísal v článku v magazíne Entrepreneur.

„Skutočne, je to ten najhorší obchod aký ste kedy mohli urobiť: vždy môžete získať viac peňazí, ale nie času,“ napísal. „Koniec koncov nikdy nezáleží na tom, koľko peňazí zarábate. Ak si nejaké neodložíte, môžete prísť o všetko. Toto je prvý a zároveň najdôležitejší krok na ceste k finančnej slobode. Spravte tento krok už dnes.“

V podstate nemôžete dať výpoveď hneď ale môžete hneď začať šetriť. Ak je niečo, čomu by ste sa chceli venovať, v tom prípade radí, aby ste začali šetriť. Čím viac peňazí ušetríte, tým skôr sa môžete začať sústrediť na veci, na ktoré chcete míňať svoj čas.

3) Učte sa vďačnosti

Niekedy je tento krok ľahko prehliadnuteľný, hlavne v náročnejších časoch. Na druhej strane ak sa ho budete držať, môže mať pozitívny vplyv na Váš život.

Robbins v knihe Money Master the Game citoval Sira Johna Templetona a nazval ho jedným z najväčších vynálezcov v dejinách. V rozhovore s Lewisom Howesom, marketingovým expertom,  Templeton prezradil Robbinsovi „ak nemáš nič ale si vďačný aj za to, čo máš, si tým najbohatším človekom akého kedy stretneš.“

Z vďačnosti urobil Robbins súčasť svojho ranného rituálu. Každé ráno venuje trochu svojho času premýšľaniu nad vecami, za ktoré je v živote vďačný. To mu pomáha naštartovať deň. Každý to môže vyskúšať a skvelé je, že je to také jednoduché. Aby ste v tom vytrvali a spravili si z toho zvyk, môžete si dokonca začať písať svoj denník vďaky.

4) Buďte disciplinovaný investor

Svoju najlepšiu radu týkajúcu sa financií uverejnil Robbins v rozhovore pre Time Money. „Nemyslite si, že čím väčší risk, tým väčší zisk. Myslite skôr na zisk s najmenším možným rizikom a buďte v tom disciplinovaný.“

Takto Robbins citoval Richarda Bransona, vynikajúci príklad človeka, ktorý v živote veľa riskuje ale nie s financiami. Namiesto toho je dôležité vedieť aké sú v investovaní riziká a mať plán ako týmto rizikám zabrániť. Toto je výborná rada pre každého aby bol v investovaní opatrný a všímal si nadmerné poplatky, ktoré môžu ohrozovať návratnosť investícií.

Súvisiace: Tony Robbins vysvetľuje ako si zachovať energiu s malým množstvom spánku

5) Nebojte sa neúspechu

Hoci je strach z neúspechu celkom bežný, Robbins má na neúspech iný názor. „Nanešťastie je to pre nás prirodzené báť sa neúspechu, takže skúšame všetko možné aby sme sa mu vyhli. A to je nezmysel,“ povedal pre magazín Success. „Často je neúspech potrebný k ďalšiemu učeniu sa.“

Táto teória sa dá aplikovať ako v živote tak aj vo financiách. Nikto nie je dokonalý, obzvlášť ak ide o peniaze. Niekedy nám naše chyby v zarábaní peňazí pomáhajú učiť sa a napredovať. To isté platí aj pri živote a šťastí. Nie každý deň je nedeľa ale aj neúspechy nás občas privedú k životnému úspechu.

Takže vitaj neúspech. No na druhej strane stratiť sa v neúspechu a ľutovať sa Vám môže zabrániť v budúcom úspechu.

6) Na sebe pracujte usilovnejšie ako na všetkom ostatnom

Pre Bloomberg Business sa Robbins vyjadril, že najlepšia rada akú kedy dostal bola od jeho mentora Jima Rohna.

„Nájdi spôsob akým do všetkého pridáš viac úsilia ako ostatní a už nikdy viac sa nebudeš musieť obávať o nič,“ poradil mu Rohn. „Každý deň pracuj na sebe samom viac ako na čomkoľvek ostatnom, pretože ak sa staneš inteligentnejším, hodnotnejším a kvalifikovanejším – tak pre ostatných získaš na cene.“

Tento istý princíp sa vzťahuje aj na Váš život a financie. Čím ste s peniazmi uvedomelejší a dôvtipnejší, tým väčšiemu množstvu ľudí môžete skutočne pomôcť.

Súvisiace: 6 nesprávnych domnienok, ktoré Vám bránia stať sa bohatým

7) Šetrite automaticky

Zvyšovanie úspor je dôležitou súčasťou bohatého života. „Mnoho z nás rozmýšľa v štýle, že dnešok je dôležitejší ako zajtrajšok,“ takto sa vyjadril pre OWN Network. Presne tento druh zmýšľania môže zapríčiniť, že budete mať nedostatok úspor alebo aj žiadne.
Aby ste sa upriamili na dôležitejší zajtrajšok je dôležité šetriť automaticky. Pohovorte si so zamestnávateľom nech Vám do dôchodkového fondu posiela určité percento platu. Ak sa to deje automaticky bez toho aby ste o tom premýšľali, peniaze sa začnú kopiť a rásť vďaka sile zložených úrokov.

8) Dajte aj to posledné

Štedrosť je ďalším kľúčom k bohatstvu a nezáleží na Vašom príjme. „Ak z eura nikomu nedáte ani cent, potom by ste sa s nikým nepodelili ani o jeden milión z desiatich. Štedrosť nás učí, že ak dáme aj to posledné, ešte stále nám toho zostane dosť,“ vyhlásil v rozhovore s Brendonom Burchardom, autorom motivačnej literatúry a online marketingu.

Pozitívom tohto kroku na Vaše financie je, že sa naučíte žiť z menšieho množstva peňazí a stanete sa v tejto oblasti rafinovanejším.

Okrem toho prispievanie svojej komunite a pomáhanie ľuďom v núdzi Vám pomôže k zblíženiu sa s nimi a takisto si vo väčšom meradle môžete vypestovať vo svojom živote aj vďačnosť.

9) Buďte silný

Mnoho prekážok, s ktorými sa ľudia stretávajú, sa nachádzajú iba v ich hlavách. Preto rovnako ako fyzickú silu, vypestujte si aj tú psychologickú.

„Ak ste psychicky dostatočne silný, tak nie len že náročnú situáciu prežijete ale ju aj úspešne zvládnete. Samozrejme ak sa nenecháte svojím okolím ovládať,“ zmienil sa v magazíne Success. „Je to naozaj iba o ovládnutí síl vo Vašom vnútri, takže môžete bojovať s okolitým svetom.“

Tieto techniky sa dajú aplikovať na väčšinu vecí v živote. Prežiť a uspieť aj v časoch finančne náročnejších Vás môže naučiť ako byť odolnejší, silnejší a skúsenejší v otázke peňazí.

Súvisiace: Pohľad milionárov na peniaze je odlišný od toho nášho

10) Pokrok rovná sa šťastie

Je prirodzené, že občas v živote pociťujeme stagnáciu. Na druhej strane to môže byť náznak aby sme vyšli zo svojej ulity a skúšali nové veci. „To, čo nám pomáha cítiť sa živými je rast, a keď rastieme môžeme aj dávať,“ prezradil pre The New York Times.

Ak chcete byť šťastný ale prežívate ťažšie obdobie či už v oblastí financií alebo v osobnom živote, je potrebné urobiť všetky nevyhnutné kroky, dokonca aj maličké, a ďalej sa vyvíjať a rásť.

Robte aj malé pokroky a veci zlepšite. Ušetrite trochu peňazí. Investujte svoj prvý dolár. Z každého centa, ktorý ušetríte, urobte pre niekoho niečo pekné. Ak ste bezradný alebo nešťastný, pamätajte na to čo povedal Robbins: „Pokrok rovná sa šťastie.“

Preložila: Katarína Macejková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Fortune, Yahoo

Facebook komentár