Goldman_vyvija_robo_poradcov_Planuje_poskytovat_investicne_poradenstvo_sirokej_verejnosti_2017_top

Spoločnosť Goldman Sachs Group, ktorá poskytuje finančné poradenstvo najbohatším a najvplyvnejším ľuďom sveta, plánuje rozšíriť svoju klientelu. V pondelok 20. marca 2017 zverejnila ponuku práce, prostredníctvom ktorej hľadá tím pre vývoj automatizovanej digitálnej poradenskej platformy. Tento systém vystupuje pod názvom „robo-poradca“. Hovorca poradenskej firmy sa k téme odmietol vyjadriť. Goldman Sachs sa však pomocou robo-poradcu snaží rozšíriť svoju zákaznícku základňu za hranice najbohatších kruhov sveta a nájsť si cestu ku zákaznícky orientovaným spoločnostiam.

Banka Goldman Sachs minulý rok rozbehla online platformu Marcus, ktorá je prvým veľkým počinom v poskytovaní transparentných spotrebiteľských pôžičiek s pevnými sadzbami a bez dodatočných poplatkov. Goldman Sachs ďalej odkúpila online bankovú platformu od spoločnosti GE Capital a tiež spoločnosť Honest Dollar, ktorá ponúka online dôchodkové sporenie pre malé podniky a startupy.

Robo-poradca má byť súčasťou rýchlo sa rozrastajúceho oddelenia pre finančný manažment. Goldman sa túto oblasť svojho podnikania snaží rozšíriť už roky. Cieľom je samozrejme diverzifikácia príjmov. Oddelenie finančného manažmentu spoločnosti Goldman Sachs spravovalo ku koncu roka 2016 aktíva v hodnote rekordných 1,38 biliónov dolárov.

Goldman sa už roky snaží preniknúť do afluentného segmentu. Teda medzi klientov, ktorí vlastnia investovateľné aktíva v hodnote menej než 1 milión dolárov. Súčasne si však popredná banka chce udržať svoju reputáciu v spravovaní súkromného majetku, ktorú si nadovšetko cení. Goldman Sachs totiž obvykle spravuje majetok klientov, ktorých výška konta sa pohybuje okolo 50 miliónov dolárov.

Súvisiace: Väčšina ľudí nepotrebuje nikomu platiť za spravovanie investícií

Goldman v roku 2003 odkúpil Ayco, spoločnosť poskytujúcu finančné poradenstvo. Už vtedy podľa mnohých zvažoval rozšíriť svoje služby smerom ku afluentnej klientele.

Boli to práve startupové spoločnosti Wealthfront a Betterment, ktoré ako prvé vyvinuli systém robo-poradcov. Ich ambíciou bolo spôsobiť akýsi prevrat v tradičnom fungovaní finančného poradenstva. Vzápätí sa však nápadu chytili a podobné služby rozbehli aj veľké spoločnosti ako Charles Schwab Corp a Vanguard.

Ostatné veľké firmy uzatvárajú partnerstvá alebo rovno skupujú už existujúcich hráčov.

UBS Group AG a Wells Fargo & Co. uzavreli zmluvu s online finančným poradcom SigFig Wealth Management. BlackRock Inc. zase odkúpil spoločnosť FutureAdvisor.

Morgan Stanley plánuje ešte tento rok spustiť vlastného robo-poradcu, určeného predovšetkým pre deti svojich súčasných klientov. Riaditeľ spoločnosti James Gorman tvrdí, že firmy, ktoré budú kombinovať digitálne a tradičné osobné poradenstvo, budú v budúcnosti oveľa úspešnejšie.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár