9_krajin_ktore_zakazali_Mc_Donald_s

Napriek tomu, čo si možno myslíte, toto rýchle občerstvenie nie je po celom svete milovaný.

V Spojených štátoch sa sotva dostanete 160 kilometrov od predajne spoločnosti McDonald’s. Z tohto dôvodu môže byť prekvapením, že niektoré krajiny nemajú ani jednu ich predajňu. Ale naozaj je to pravda; všetko od hospodárskeho kolapsu až po politické boje viedli k tomu, že tieto národy sú oslobodené od Zlatých oblúkov.

Bermudy

Až do roku 1995 bola na tomto karibskom ostrove jediná reštaurácia McDonald’s. V súčasnosti už tu nie je ani tá. V tejto krajine bol schválený zákon o zákaze zahraničných fast-foodových reštaurácií, ktorý bol zavedený od roku 1970. McDonald’s sa však v roku 1985 podarilo nájsť medzeru tým, že postavila obchod s názvom Mickeyho D, na americkej námornej leteckej stanici. Táto stanica sa v roku 1995 uzavrela a s ňou aj predajňa spoločnosti McDonald’s.

Irán

V posledných rokoch boli vzťahy medzi touto krajinou na Blízkom východe a Spojenými štátmi napäté, a západné franchisingové spoločnosti ako McDonald’s boli nepredstavitelnými. V Iráne už od roku 1979 neexistuje súbor zlatých oblúkov. Vzhľadom na to, že diplomatické vzťahy medzi Iránom a západnými krajinami sa v posledných rokoch zlepšili, ľudia sa začali pýtať, či sa reťaz môže vrátiť. Ďalšie komplikované záležitosti, v Iráne vytvorili vlastnú náhradu spoločnosti McDonald’s – Mash Donald’s.

Súvisiace: Mapy dominancie fast-foodových reťazcov v USA

Macedónsko

Tento malý európsky národ, ktorý sa nachádza na Balkáne, mal niekoľko reštaurácií značky McDonald’s; presne sedem, s niekoľkými z nich v hlavnom meste – Skopje. V roku 2013 osoba, ktorá prevádzkovala makedonskú spoločnosť firmy McDonald’s, svoju licenciu stratila, čo spôsobilo, že všetkých sedem obchodov bolo natrvalo zatvorených. Hovorí, že makedonský vlastník franšízy a európsky generálny riaditeľ spoločnosti McDonald’s boli prepustenými.

Jemen

Na jednej strane sa jedná o mierne nestabilnú ekonomiku Stredného východu, takže skupina McDonald’s neverí, že otvorenie reštaurácií by mohlo byť “ekonomicky životaschopné”. Na druhej strane extrémisti v Jemene hrozili militantnými krokmi voči akýmkoľvek reštauráciám spoločnosti McDonald’s, ktoré by sa odvážili ukázať svoje oblúky v krajine.

Čierna Hora

Spoločnosť McDonald’s v tomto malom národe v roku 2003 kúpila malý obchod; jednalo sa o len “mobilnú verziu značky McDonald’s”, ktorá bola otvorenou s nádejou, že môže viesť k niečomu trvalému. Hoci mnohí ľudia boli nadšený s tehto fast-foodového reťazca, vláda sa s miestnymi podnikmi spojila, čím zabránila tomu, aby koncelt Ronalda McDonalda viedol k trvalému domovu na Čiernej Hore. Odvtedy si franchising udržal svoju McDistance.

Severná Kórea

Nie je prekvapením, že tento totalitný režim je pre americké podniky dosť nepríjemný a spoločnosť McDonald’s nie je výnimkou. Podľa novín The Telegraph však niektorí elitní členovia severokórejskej vlády umožnili dostať sa do krajiny z Južnej Kórei, pre svoju vlastnú spotrebu.

Zimbabwe

V roku 2000 sa spoločnosť McDonald’s nachádzala uprostred snahy ohľadom predstavenia sa tomuto africkému národu, keď utrpela masívny ekonomický kolaps. (Zimbabwe, nie McDonald’s.) Ľudia zo spoločnosti McDonald’s okamžite túto stratégiu zastavili a Zimbabwe tak bez tohto giganta zostala. Existujú špekulácie, kde by sa mohla v blízkej budúcnosti pokúsiť o to znova, ale McDonald’s International Franchising tvrdí, že konkrétny plán neexistuje.

Bolívia

Zatiaľ čo McDonald’s v tejto juhoamerickej krajine nie je úplne zakázaný, posledný Mickey D’s v Bolívii ukončil svoju prevádzku v roku 2002, na základe napätých vzťahov medzi obrom rýchleho občerstvenia, národnou vládou a občanmi. Podľa Daily Meal, spoločnosť McDonald’s zlyhala, pretože obyvatelia Bolívie nemali o tieto pokrmy záujem a ani na ne nemali. A súčasný bolívovský prezident dokonca veľmi jasne vyjadril svoje názory na franchising, tvrdiac, že “nemá záujem o zdravie ľudí, len o výnosy a zisky podnikov”.

Island

Rovnako ako Zimbabwe, Island utrpel veľký ekonomický pokles, čím rozdrvil vyhliadky spoločnosti McDonald’s voči tejto ostrovnej krajine. Na rozdiel od Zimbabwe však Island mal v roku 2009 pred ekonomickými problémami v hlavnom meste fast-foodovu reštrauráciu McDonald’s. Hovorí sa však, že islandská vláda nebola z tejto pravádzky príliš nadšená, keďže na prvom mieste mala zdravie svojho obyvateľstva. Napriek tomu však existuje šanca, že by Island mohol túto stratégiu v blízkej budúcnosti upustiť. Podľa stránky Iceland Mag má McDonald’s “plány okolo rozvoja” na ceste.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár