McDonald_s_zvysuje_ceny_a_stale_dosahuje_hviezdne_predaje

McDonald’s zvyšuje ceny a fanúšikov Big Macu to aj tak neodradilo.

Týmto reštauráciám rýchleho občerstvenia sa podarilo získať viac zákazníkov, dokonca piatym štvrťrokom za sebou. Dopyt bol silný ako v Spojených štátoch, tak aj v Európe a Číne.

Akcie spoločnosti McDonald’s po oznámených výsledkoch vzrástli o 5%. Spoločnosti sa svojimi výsledkami tak podarilo získať investorov na Wall Street, keďže sa jej opätovne darí získavať zákazníkov pod vedením Steve Easterbrooka, ktorý v marci 2015 prevzal post generálneho riaditeľa. Firma zaznamenala zisky a tržby, ktoré prekonali priemerné prognózy analytikov.

Spoločnosť McDonald’s zdôrazňuje svoje možnosti obchodných značiek, keďže tento úspech sa jej podarilo dosiahnuť aj cez navyšovanie cien za hamburgery, hranolky a iné položky v ponuke.

Prečo ceny rástli? Náklady na komodity sa po celom svete zvyšujú – najmä v prípade potravín. Niekoľko reštaurácií a spotrebiteľských spoločností svoje ceny navyšuje, aby to nemalo vplyv na ich zisky.

Zvyšovanie cien nebolo problémom ani pre ďalší raťazec – Chipotle. Mexický potravinový reťazec v minulom týždni oznámil solidné tržby a zisk, čiastočne kvôli vyšším cenám svojich produktov.

Viac spoločností si uvedomuje, že ak existuje silný dopyt po ich produktoch, ekonomika je dostatočne zdravá, čiže zákazníci budú ochotní platiť viac.

Spoločnosť Netflix nedávno zvýšila predplatné a nárastu predplatiteľov to neublížilo. Amazon minulý týždeň oznámila, že zvyšuje cenu svojej ročnej služby známej ako Prime z 99 dolárov na 119 dolárov.

V spoločnosti McDonald’s došlo k poklesu celkových tržieb, keďže spoločnosť v týchto výsledkoch zahŕňa aj čísla s franšízingu. Rast predaja v porovnatelných reštauráciách, ktorá meria výkonnosť reštaurácií otvorených minimálne rok, bol hviezdny.

Tržby v Spojených štátoch na porovnatelnom základe vzrástli o 2,9% a celosvetovo o 5,5%, keďže boli dosiahnuté aj silné výsledky v Británií, Nemecku, Číne a Taliansku. Toto sú tie čísla, o ktoré sa Wall Street zaujíma.

Spoločnosť McDonald’s v posledných troch rokoch predstavila niekoľko nových položiek v menu, ktoré sa u jej zákazníkov stali hitmi.

Jedná sa dokonca aj o položky mimo tradičných ponúk, takže McDonald’s nielen profituje z predaja hamburgrov a hranoliek. Pod Easterbrookom taktiež začali ponúkať viac technologických možností a aj touto stratégiou sa jej podarilo pritiahnuť viac zákazníkov.

McDonald’s má v súčasnosti aktívnu aplikáciu, ktorá zákazníkom umožňuje objednávať a platiť na svojich smartphonoch. Experimentuje s kioskmi v reštauráciách. A má dodávateľské partnerstvo s firmou Uber Eats.

Súvisiace:
McDonald’s spúšťa objednávanie cez aplikácie
Zmeny v McDonald’s: Viac dotykových obrazoviek a možností

Wall Street je veľkým fanúšikom všetkých týchto zmien. Odkedy sa kormidla spoločnosti v roku 2015 ujal Easterbrook, akcie spoločnosti McDonald’s dosiahli zisk na úrovni takmer 70%.

To je viac ako dvojnásobok zisku amerického akciového indexu S&P 500 a jej najväčšieho konkurenta – Restaurant Brands, ktorý vlastní reťazec Burger King. Akcie spoločnosti McDonald’s prekonali aj výkon spoločností Yum Brands a Wendy’s.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, FoxBusiness

Facebook komentár