Po “núdzovej záchrane” banky Credit Suisse konkurenčnou UBS, švajčiarske orgány kládli veľký dôraz na úlohu regionálnych bankových kolapsov v USA, ktoré priviedli problémového švajčiarskeho veriteľa na okraj priepasti.
Najnovší prepad cien akcií Credit Suisse sa začal kolapsom americkej banky Silicon Valley Bank, ale prehĺbil sa, keď 167-ročná švajčiarska inštitúcia oznámila, že vo svojich postupoch ohľadom finančných výkazov zistila “závažné nedostatky”.
Posledným úderom bolo potvrdenie hlavného investora Saudi National Bank, že Credit Suisse nemôže poskytnúť ďalšie finančné prostriedky, čo viedlo k oznámeniu poskytnutia pôžičky až do rozsahu 50 miliárd švajčiarskych frankov (54,2 miliardy dolárov) zo strany Centrálnej banky Švajčiarska. Akcie banky Credit Suisse sa v tom čase oproti svojmu historickému maximu z apríla 2007 prepadli o približne 98 %.
Úverová intervencia nakoniec nedokázala obnoviť dôveru investorov a švajčiarske orgány cez víkend sprostredkovali núdzový predaj banky banke UBS za 3 miliardy švajčiarskych frankov.
Súvisiace: Obavy z Deutsche Bank by sa mohli stať sebanapĺňajúcim sa proroctvom
Minulú nedeľu večer na tlačovej konferencii predseda predstavenstva banky Credit Suisse – Axel Lehmann, poznamenal: “Najnovší vývoj, ktorý vyšiel z bánk v USA, nás zasiahol v najnepriaznivejšom okamihu. V jednom prípade, podobne ako počas minulého roka, sme dokázali prekonať hlbokú neistotu na trhu, ale v tomto prípade sa nám to už nepodarilo.”
“Zrýchľujúca sa strata dôvery a eskalácia obáv v posledných dňoch jasne ukázali, že Credit Suisse v súčasnej podobe nemôže ďalej existovať. Sme radi, že sme našli riešenie, ktoré, ako som presvedčený, prinesie trvalú stabilitu a bezpečnosť pre klientov, zamestnancov, finančné trhy ale aj pre Švajčiarsko.”
Predseda Centrálnej banky Švajčiarska – Thomas Jordan taktiež vyjadril poľutovanie nad “americkou bankovou krízou”, ktorá urýchlila “stratu dôvery vo Švajčiarsko”, čo sa odrazilo na likvidite banky Credit Suisse.
Klesajúca špirála cien akcií banky Credit Suisse a rastúci odlev aktív však prebiehali dlho pred krachom banky Silicon Valley zo začiatku tohto mesiaca. Švajčiarsky regulačný orgán FINMA sa dostal pod paľbu kritiky za to, že umožnil zhoršenie situácie, keďže banka sa roky zmietala v stratách a škandáloch.
Mark Yallop, predseda britskej Rady pre štandardy finančných trhov a bývalý generálny riaditeľ banky UBS v Británií, v utorok pre agentúru CNBC poznamenal, že súhlasí so všeobecným hodnotením, že pád Credit Suisse bol “idiosynkratický”.
“Je nešťastné, že problémy s niektorými menšími americkými bankami v posledných dvoch alebo troch týždňoch sa vyskytli v rovnakom čase ako tento problém s Credit Suisse, ale tieto dva problémy sú úplne odlišné a do veľkej miery spolu nesúvisia.”
“Problémy v Credit Suisse súvisia s dlhou históriou otáčania dverí na vrchole firmy z hľadiska manažmentu, zmenou plánov a naviac s viacerými problémami ohľadom prevádzkových rizík a kontrolou a dodržiavaním predpisov.”
Poslednou kvapkou, ktorá poslala cenu akcií na historické minimum pred 50-miliardovou pôžičkou od Centrálnej banky Švajčiarska a ktorá nakoniec nedokázala obnoviť dôveru trhu v banku, bolo oznámenie hlavného investora Saudi National Bank, že Credit Suisse nemôže poskytnúť ďalšie finančné prostriedky.
Yallop dodal: “Pri krachu banky človek nikdy nevie, kedy príde krízový moment, ale v tomto momente investori konečne hodili uterák do ringu a povedali si dosť a kroky, ktoré sme videli v spomínaný víkend, sa stali v podstate nevyhnutnými.“
Navyše, rýchle opatrenia Federálneho rezervného systému a ministerstva financií USA sa do veľkej miery pripisujú úspešnému zastaveniu prípadnej nákazy amerického finančného systému, čo vyvoláva otázku, akú časť viny za krach banky Credit Suisse možno skutočne pripísať krachu SVB.
Naopak, pod paľbu kritiky sa dostal bankový a regulačný systém Švajčiarska.
Steven Glass, výkonný riaditeľ a analytik spoločnosti Pella Funds Management, v nedávnom rozhovore uviedol, že prepad ceny akcií Credit Suisse bol dlhodobý a že strata dôvery klientov bola vlastne vykryštalizovaná v dôsledku expozície banky voči krachu firmy Greensill Capital v roku 2021.
Glass ďalej poznamenal: “Problém s fondom Greensill bol v skutočnosti obrovský, pretože tento fond bol predávaný celému množstvu vysoko bonitných individuálnych klientov [aj Credit Suisse] ako veľmi bezpečný fond, čiže bol prezentovaný ako spôsob, vďaka ktorému investori vedeli získať výnos vo svete s negatívnymi výnosmi, a keď to vybuchlo, celé množstvo ich franšíz prišli o peniaze a v podstate stratili dôveru v Credit Suisse.”
Po 11. septembri 2001 nové predpisy prinútili švajčiarske banky upustiť od utajovania klientov, ktoré po stáročia tvorilo ich modus operandi, a banky ako Credit Suisse prevzali väčšie riziko v snahe udržať si ziskovosť a zabrániť klientom s vysokou hodnotou, aby svoje peniaze preniesli inam.
Súvisiace:
Elon Musk varuje, že banková kríza môže viesť k niečomu väčšiemu
Larry Fink varuje: “Mohlo zaniknúť omnoho viac bánk“
V tejto súvislosti naznačil, že Credit Suisse v priebehu rokov stratila dôveru svojich zostávajúcich bonitných jednotlivcov prostredníctvom firmy Greensill a množstva ďalších problémov, čo znamenalo, že sa banka “strelila do nohy”.
Glass nakoniec poznamenal: “Áno, prišlo to v rovnakom čase ako SVB a áno, ako Signature Bank a chápeme, prečo by niekto mohol povedať, že ide o širšiu bankovú krízu, ale v skutočnosti sa domnievame, že mnohé z týchto bánk mali v skutočnosti problém so svojím obchodným modelom, viac než že by išlo o otvorenú bankovú krízu.”
To isté povedal aj Octavio Marenzi, generálny riaditeľ spoločnosti Opimas, ktorý v utorok pre televíznu stanicu CNBC v relácii Capital Connection uviedol, že neúspech Credit Suisse znamená, že “starostlivo vytvorená a vybrúsená reputácia” Švajčiarska v oblasti finančnej stability “je v troskách”.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár