Rozhodnutie Ruska zakázať vývoz nafty do väčšiny krajín nemohlo prísť pre Európu v horšom čase.
Európska únia začiatkom tohto roka zastavila ruský námorný dovoz tohto paliva ako súčasť sankcií uvalených na Moskvu, v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. EÚ však stále potrebuje stabilný prísun ruskej ropy na svetové trhy, aby sa jej podarilo udržať ceny na stabilných úrovniach.
Ruská vláda vo štvrtok oznámila obmedzenia (ktoré sa vzťahujú aj na benzín) a uviedla, že ich cieľom je stabilizovať domáce ceny pohonných hmôt. Agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu Kremľa v piatok informovala, že obmedzenia zostanú v platnosti tak dlho, ako bude vláda považovať za potrebné.
Nafta je ekonomickým ťahúňom Európy a poháňa väčšinu automobilov a nákladných vozidiel, ktoré prepravujú tovar a suroviny po celom kontinente. V niektorých krajinách je tiež kľúčovým palivom na vykurovanie a zima sa pomaly ale isto blíži.
Kroky Moskvy prinášajú aj širšiu hospodársku hrozbu – možný nárast inflácie. V posledných týždňoch ceny energií už prudko vzrástli, keďže Rusko a Saudská Arábia prisľúbili, že budú obmedzovať dodávky ropy až do konca roka.
Podľa údajov spoločnosti Vortexa, Rusko je najväčším vývozcom ropy na svete, pričom v tomto roku sa zatiaľ podieľalo na celosvetovej dodávke tejto suroviny o objeme viac ako 13 %.
Od zavedenia zákazu dovozu do EÚ v januári Moskva našla nových odberateľov pre svoje sudy v Južnej Amerike, na Blízkom východe a v severnej Afrike. Analytici varujú, že obmedzenie dodávok by mohlo v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť globálnu konkurenciu v oblasti pohonných hmôt a spôsobiť zvýšenie cien všade vrátane Európy.
Situácia a ceny na trhoch nafty
Podľa údajov spoločnosti Rystad Energy veľkoobchodné ceny európskej nafty vo štvrtok po oznámení ruského obmedzenia vývozu vyskočili o 5 % a uzavreli na úrovni 1 020 dolárov za metrickú tonu. V piatok popoludní ceny opäť klesli a obchodovali sa na úrovni okolo 990 dolárov, čo je stále nad úrovňou pred oznámením tejto informácie.
Jorge León, senior viceprezident spoločnosti Rystad Energy, uviedol: “Načasovanie je naozaj, naozaj veľmi negatívne,” … “V zimnej sezóne je dopyt po nafte naozaj veľký,” ako poznamenal s odkazom na jej použitie pri výrobe vykurovacieho oleja, služiaceho k vykurovaniu domácností.
Dodal: “V štvrtom štvrťroku sa dopyt po nafte zvyšuje sektoroch ako stavebníctvo, poľnohospodárstvo a výroba.”
Zákaz však najviac poškodí nových zákazníkov Ruska mimo Európy.
Pamela Mungerová, hlavná analytička spoločnosti Vortexa uviedla, že Turecko od začiatku roka odoberalo “obrovské objemy” ruskej nafty.
Predtým, ako Európa zaviedla zákaz dovozu, Rusko dodávalo 40 % podiel nafty do krajiny. Za posledných deväť mesiacov sa podľa jej vyjadrení tento podiel zvýšil na 80 %.
Zákaz Kremľa podľa nej nemá pre Rusko z hospodárskeho hľadiska “veľký zmysel” vzhľadom na jeho postavenie najväčšieho dodávateľa vo svete.
Ďalej uviedol: “Prečo by ste zakazovali niečo, čo vám prináša tak veľké príjmy?”
Najnovšia energetická salva Ruska?
Niektorí analytici tvrdia, že tento krok môže byť najnovším príkladom toho, ako Moskva využíva svoj energetický export pre odvetu za sankcie Západu.
Henning Gloystein, riaditeľ spoločnosti Eurasia Group, poznamenáva, že vývozné limity prišli “takmer presne” pred vykurovacou sezónou v Európe. Hoci existujú dôkazy o nedostatku paliva v Rusku, Gloystein uviedol, že sa snaží “uveriť, že ide o náhodu alebo čisto domácu záležitosť”.
Ďalej poznamenal: “Nie je žiadnym prekvapením, že Rusko sa s blížiacou sa zimou opäť snaží spôsobiť Západu ekonomické problémy.”
Napriek tomu Gloystein očakáva, že škody pre Európu budú “oveľa obmedzenejšie” ako tie, ktoré spôsobilo minuloročné obmedzenie vývozu zemného plynu zo strany Moskvy.
Povedal: “Vzhľadom na to, že Európa mala rok a pol na to, aby sa prispôsobila hrozbám Ruska a zníženiu dodávok, riziko nedostatku energie pre túto zimu je veľmi nízke.”
Rastúce ceny nafty sa však zhodujú s rastom cien ropy, čo vyvoláva obavy, že v Európe a Spojených štátoch by mohla inflácia opäť prudko vzrásť práve v čase, keď začala zaznamenávať výrazný pokles.
Cena ropy Brent, ktorá je celosvetovou referenčnou cenou, od svojho minima dosiahnutého koncom júna vzrástla o 30 %, a to najmä vďaka zníženiu produkcie zo strany Saudskej Arábie a Ruska.
León zo spoločnosti Rystad Energy uviedol: “Vidíme svetlo na konci tunela, vidíme, že inflácia postupne klesá.”
“Ak dôjde k prudkému nárastu cien nafty, ktorá sa v Európe vo veľkom využíva, bude to v nasledujúcich mesiacoch znamenať ďalšie posilnenie inflácie.”
Zdroj: CNBC
Facebook komentár