V dnešnej dobe v mestách ako Washington, New York alebo Londýn nemusíme dlho pátrať po nejakých finančných škandáloch. Vďaka obľúbenej monetárnej droge, v podobe kvantitatívneho zmierňovania majú trhy v Európe, Japonsku, Amerike a mnohé iné škandálov viac ako dosť. Index S&P 500 dosahuje nové maximá zatiaľ čo zlato alebo striebro neustále klesajú. Kuriozít na trhu sa tak objavuje čoraz viac. Na to čo to znamená pre nás smrteľníkov sa opýtame skúsených odborníkov z praxe.

Richard Russell

Index spotrebiteľských cien je podľa jeho názoru zmanipulovaný  rovnako ako aj ceny zlata. Kvantitatívne zmierňovanie FEDu ovplyvňuje ceny všetkého, od výšky školného a ceny v kaderníctve až  po ceny liekov a pohonných hmôt. Dôveryhodnosť indexu spotrebiteľských cien je pod skutočným otáznikom, tak ako sa môžeme spoliehať na oficiálne výsledky inflácie?  Zlato vďaka Bernanskému už dávno nie je objektívnym ukazovateľom hodnoty peňazí.

Keď sa panika zo silnej inflácie dostane na povrch, nebude môcť FED zastaviť niečo čo tak slávne naštartoval. Na trhu totiž nastanú zmätky, ktoré len tak nevidíme. Táto navonok beznádejná situácia však na druhej strane ukončí dlhé obdobie neistoty a pochybnosti. Preto sa tešme, že možno už v druhej polovici tohto roku vyložia všetci hráči svoje karty na stôl.

David Schectman

„V poslednom období som sa dostal do skutočne pekných problémov vďaka opieraniu sa o logiku, poctivé dáta a realistickým očakávaniam.“ hovorí obchodník David Schectman. „Obchodovanie so zlatom a striebrom sa v posledných mesiacoch stálo priam nemožným. Ich ceny sú doslova umelé a zmanipulované a to tvrdím bez štipky pochybnosti. V takom prostredí objektivita priamo protirečí rozmarom JPMorgan alebo FEDu. Kým nepraskne problém so skutočným množstvom nerastných kovov alebo kým JPMorgan nenechá voľný vývoj inflácie, fundamentálny prístup je zbytočný. Realitou aj naďalej bude umelý rast investičných trhov, podporovaný takmer nulovými úrokmi centrálnej banky. Silný dolár, ktorý teraz vidíme, vyzerá ako nechutný žart ak vezmeme do úvahy, že FED ročne vypúšťa nové a nové miliardy. Tieto faktory jednoducho nedovolia návrat cien zlata a striebra vrátiť sa na Aprílové úrovne.

S klesajúcimi cenami komodít však stúpa záujem hráčov ako Čína, India alebo Rusko. Zatiaľ čo veľké banky zatiaľ vsádzajú na rýchle zisky, skôr či neskôr budú chcieť tieto zisky zhmotniť a čo iné im zostane ako sa vrátiť k základným investičným nástrojom? Súčasne risky sú od nich veľmi nezodpovedné a je len otázkou času kedy na to prídu.

Jim Rogers

Podľa neho tu máme v poslednom období priam divadelné  predstavenie. Hlavným hrdinom je pritom centrálna banka s jej schopnosťou tlačiť nepredstaviteľné množstvá peňazí.  „Môžeme bádať ako naše trhy neustále zaplavujú nové  finančné čiastky, ktorých prílev ale nie je ničím podložený. Tento umelý rast sa však musí raz pretrhnúť.“

„Osobne si myslím, že Ben Bernanke čoskoro opustí svoj post riaditeľa FEDu. Pochybujem, že ma záujem upratovať po skončení tejto divokej žúrky. Jeho obdobie končí v januári 2014 a bolo by veľkým prekvapením pre všetkých ak by sa uchádzal o ďalšie obdobie.“ Zároveň ale Kim Rodgers nevidí jednoznačný vývoj situácie. Nedá sa stanoviť kedy presne sa všetko prevalí ale zároveň je podľa neho vrchol párty priam za rohom.

Jim Willie

Podľa ďalších zdrojov z Hong Kongu a Beijingu je v miestnej spoločnosti obrovský dopyt po zlate. Je natoľko silný,  že miestni obchodníci majú za úlohu hľadať čo najväčšie objemy zlata bez ohľadu na cenové výkyvy. Ich zákazníci s najvyšších kruhov nemajú núdzu o peniaze a zároveň veria, že svetový monetárny systém sa v súčasnej podobe rúti do záhuby.  Vďaka týmto zákazníkom sa svetové zásoby zlata presúvajú na východ do silných, veľmi silných rúk. Podľa nich sa bohatstvo nedá uschovávať v bankách a ich investičných nástrojoch. Nimi zavedený platobný systém totiž môže čoskoro skolabovať a začne to pritom pravdepodobne z nezávislých dlhopisov.

Putovanie zlata zo západu na východ je a bude pravdepodobne najväčším príbehom obdobia. Čína ma záujem čo najviac posilniť postavenie svojej meny v medzinárodnom meradle. Ich snahou je využiť výhodné obchodné bilancie pre presadenie sa Yuanu, ktorý by mal vzbudzovať dôveru práve vďaka krytiu zlatými rezervami. Radi by presadili Yuan ako rezervnú menu, v praxi to však znamená nielen výhody ale aj povinnosti.

Bill Holter

Podľa oficiálnych údajov ma Čína v zásobe vyše 1 045 ton zlata. Nie je to veľa ale dané množstvo ich radí minimálne do prvej desiatky. Vzniká tu však paradox. Ich vlastná produkcia dosahuje približne 200 ton zlata ročne pričom z daného množstva ani jedno kilo neopustí komunistickú krajinu. Ak zoberieme do úvahy, že daná ťažba možno v trochu menšom množstve prebieha už vyše desať rokov môžeme si vypočítať, že len z domácej produkcie by Čína mala mať aspoň 1500 ton zlata v zásobe. To však nie je všetko. Len za posledné dva roky nakúpila Čína 1 800 ton cenného kovu. Ak si teda spojíme obidva konce, zistíme že 1 045 ton zlata je jednoducho zmanipulovaný údaj, a jeho množstvo musí byť minimálne 3 000 ton.

Prečo by však tak veľká krajina zavádzala verejnosť? Prečo je pre ňu zaujímavé hrať sa na chudobného? Odpoveď  vôbec nie je tak zložitá. Číňania už od povahy nie sú národ, ktorý sa rád predvádza. A ak ste v polovici nejakého procesu, prečo meniť podmienky k horšiemu? Trh so zlatom je veľmi nestabilný a citlivý a šíriaca sa správa o záujme tak veľkého hráča by mohla vyhnať ceny do závratných výšin. Ak chcete nakúpiť čo najviac zlata za čo najnižšie ceny, je najlepšou cestou postupovať diskrétne a opatrne. Zbytočný rozruch by totiž mohol zobudiť investorov a naštartovať honbu za zlatom. Oslavovať totiž môžete až keď máte víťazstvo jasne vo svojich rukách.

Richard Russel

Pred niekoľkými mesiacmi som vyslovil svoju predpoveď. Dnes ju môžem zopakovať s ešte väčšou istotou. „Kvalita života Američanov sa s pribúdajúcimi rokmi bude už len zhoršovať.“

Preložil: Michal Molnár

Zdroj: DeviantInvestors

Facebook komentár