Akcie_Facebook_a_Twitter_klesli_ked_Unilever_a_Coca_Cola_zastavuje_reklamu

Akcie spoločností Facebook a Twitter v poludňajšom piatkovom obchodovaní klesli o viac ako 7% po tom, čo skupina Unilever uviedla, že pristúpi k zastaveniu svojej reklamy v rámci platforiem sociálnych médií.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Vzhľadom na náš rámec zodpovednosti a polarizovanú atmosféru v USA sme sa rozhodli, že od teraz až do konca tohto roku nebudeme prevádzkovať reklamu našich značiek v rámci platforiem sociálnych médií ako je Facebook, Instagram a Twitter v USA,” … „Pokračovanie v inzercii na týchto platformách by v tomto čase neprinieslo pridanú hodnotu ľuďom ani spoločnosti. Budeme monitorovať prebiehajúcu aktivitu a podľa potreby upravíme svoje súčasné postavenie.“

Významné rozhodnutie spoločnosti v oblasti výroby tovaru pre domácnosť bolo vyvolané obavami z nenávistných prejavov a rozporuplného obsahu na platformách. Ako prvý s touto informáciou prišiel denník The Wall Street Journal.

Luis Di Como, ktorý je výkonným viceprezidentom spoločnosti Unilever pre celosvetové médiá, poznamenal: „Na základe súčasnej polarizácie a postojov, ktoré je vidno v USA, je potrebné v oblasti nenávistných prejavov presadiť oveľa viac.“

Záväzok spoločnosti Unilever predstavuje najširší a potenciálne najškodlivejší vplyv spomedzi spoločností, ktoré sa postavili proti Facebooku. Spoločnosť bola podľa prieskumov spoločnosti Pathmatics v oblasti reklamy na Facebooku v roku 2019 tridsiatym najvyšším objednávateľom reklamy na Facebooku, keďže míňala viac ako 42 miliónov dolárov.

O niekoľko hodín neskôr dokonca Coca-Cola uviedla, že by mohla bojkotovať reklamu na Facebooku najmenej 30 dní a poznamenala: „Na svete nie je miesto pre rasizmus a sociálne médiá nie sú miestom pre rasizmus“.

Toto oznámenie spôsobilo, že akcie spoločnosti Facebook prepadli o 8%.

Akcie spoločnosti Facebook tak prepadli až 45 miliárd libier.

Väčšina ďalších značiek, ktoré voči spoločnosti Facebook ohlásili bojkoty, uviedli, že pozastavia reklamu na mesiac júl alebo „aspoň“ do konca júla.

Krátko po oznámení od spoločnosti Unilever, spoločnosť Procter & Gamble – ďalšia spomedzi najväčších svetových inzerentov – údajne uviedla, že stiahne reklamu z platforiem, na ktorých sa nachádza „nenávistný“ alebo „diskriminačný“ obsah. Spoločnosť P&G okamžite nevedela odpovedať na žiadosti o komentár.

Facebook okamžite na žiadosť o komentár tiež neodpovedala. Vo vyhlásení viceprezidentka spoločnosti Twitter pre celosvetové klientske riešenia – Sarah Personette uviedla, že spoločnosť sa zaviazala vybudovať bezpečnú platformu, ktorá zároveň zosilní „hlasy nedostatočne zastúpených komunít a marginalizovaných skupín“.

Personette ďalej poznamenala. „Rešpektujeme rozhodnutia našich partnerov a budeme s nimi počas tohto obdobia aj naďalej úzko spolupracovať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár