John Hempton z Bronte Capital často prispieva zaujímavým čítaním. Dnes však s ním musím nesúhlasiť ohľadom etických povinností investičných bankárov voči IPO Facebooku. (Facebook a smutný prípad etických investičných bankárov).

 

John píše: 

 

„Pri IPO (uvedenie akcií firmy na burzu, pozn. prekl.) si investičná banka účtuje poplatok za uvedenie akcie na finančné trhy. Alebo presnejšie, berú si poplatok z biznisu, aby mohli predať časť tohto biznisu. Ich zákazníkom je spoločnosť, ktorá robí IPO a tí majú legálnu a morálnu povinnosť naúčtovať najvyššiu cenu spoločnosti, ktorú predávajú. Nič viac, nič menej…

Investičná banka potom dlhuje predajcovi IPO a to je všetko.“ 

 

Myslím si, že toto vyhlásenie je priveľmi zjednodušené. 

 

Možno zo mňa len hovorí korporátny právnik, ale dobrá rada, akou je ísť do IPO potrebuje trochu viac, ako len „maximalizovať cenu.“ Koniec – koncov, oceňovanie ceny pri IPO je tak umenie ako aj veda; samotné generovanie najvyššej IPO ceny by išlo na úkor všetkých iných faktorov a pravdepodobne by bolo veľmi krátkozraké.

Inak povedané, nemusí byť vždy nutne v záujme spoločnosti predať úplne všetko, poďme si to skúsiť. 

 

Ak by som bol investičný bankár, medzi moje etické povinnosti by patrilo aj sadnúť si s výkonným manažmentom firmy, ktorá sa chystá na trh ešte pred samotným vstupom a ponúkol jej nasledujúce rady, s dôrazom na tieto 3 body:

 

„Páni, vybudovali ste obrovskú internetovú firmu vo veľmi krátkom čase. Povedomie vašej značky je enormné ako aj váš dosah a verejnosť vás vníma (väčšinou) veľmi pozitívne. 

Avšak je tu pár záležitostí, ktoré musia byť vyriešené. Skôr, ako by sme všetky detaily prešli, poďme sa porozprávať o 3 z nich.

 

1. Verejnosť: Začnime s verejne obchodovateľnými akciami ešte pred IPO. Prakticky ste na trhu už obchodovaní vzhľadom na rozsiahle množstvo nezamestnancov a iných akcionárov, ktorých máte; tieto verejné predaje prebehli bez obvyklých právnych zverejnení, účtovných vyhlásení alebo rizikových vyhlásení. Tieto trhy sú nepriehľadné v termínoch poplatkov a nákladov, nedostatkom plnej transparentnosti pri stanovovaní najvyššej ceny. To je dôvod, prečo nemôžu byť bezpečne nazvané „cenovými objavmi.“

Takže máte rastúcu triedu akcionárov, ktorí nie sú informovaní o vašej spoločnosti a jej vyhliadkach.

2. Ohodnotenie: Druhá vec priamo vyviera od všetkých tých súkromných a neinformovaných nákupcov – a to je ohodnotenie spoločnosti.  Podľa všetkých mysliteľných opatrení boli ceny, za ktoré sa menili, extrémne vysoké. S tržbami 4 miliardy USD, ziskom 1 miliardy USD ešte pred IPO sa obchodujú na 28 násobku predaja a 100 násobku zárobku. Len na porovnanie, firmy, ako sú Microsoft, Google a Apple išli na trh pri 4-5 násobku predaja a 25 násobku zárobku.

3. Dlhodobý vzťah s vašimi investormi: Kupci vašich akcií chcú rast spoločnosti 5, 10 či dokonca pri 20 rokoch. Duálna triedna štruktúra je červenou zástavou pre mnohých potencionálnych investorov a vaše oceňovanie je druhou. Ak si neželáte vzťah s podielovými fondmi, indexmi a individuálnymi investormi, ktorí sú vašimi potencionálnymi dlhodobými akcionármi, prečo potom idete n burzu?

Aj po tejto likvidnej udalosti ste stále veľmi významnými vlastníkmi akcií Facebooku. Radšej majte strpenie pri náraste vašej hodnoty, ako sa pokúšať o IPO… 

Toto je rada, ktorú by som im dal. Nevieme, či bola manažmentu niekedy poskytnutá takáto rada, vieme však, že nič podobného sa nestalo.

No a kde sme sa po pár týždňoch po IPO dostali? Akcie padli o 26% na hodnotu okolo 28 USD.

Nie len, že tento debakel odradil všetky druhy investorov, dokonca narušil i značku Facebooku. Pravdepodobne sa do konca roka nedozvieme kompletný dopad tohto nepodareného IPO.

Medzitým sa aj naďalej Facebook akcie váľajú po podlahe. Môj odhad jeho najlepšej hodnoty? Keď sa dostane do veku okolo 20 rokov – teda do veku jeho priemerných užívateľov

 

Facebook komentár