Aktuálne výsledky spoločnosti Microsoft prekonali očakávania.

Aktuálne výsledky spoločnosti Microsoft prekonali očakávania.

Spoločnosť Microsoft prekonala očakávania analytikov z Wall Street, týkajúce sa štvrťročných tržieb o takmer 3 miliardy dolárov.

Výsledky signalizujú, že pandémia aj naďalej podporuje podnikanie tohto technologického gigantu – od počítačov a herných systémov po systémy cloud computingu, ktoré spoločnostiam pomáhajú orientovať sa v ďalšej práci na diaľku.

Firma Microsoft v fiškálnom druhom štvrťroku zaznamenala tržby vo výške 43,1 miliárd dolárov – čo oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka predstavuje nárast o 17% a oveľa viac, ako predpovedali analytici o objeme 40,2 miliárd dolárov. Zisk dosiahol hodnotu 15,5 miliárd dolárov, alebo 2,03 dolára na akciu, v porovnaní s predikciou Wall Stret na hodnote 1,64 dolára na akciu.

Akcie spoločnosti v utorok mimo klasických otváracích hodín vzrástli o viac ako 6%. Dnes tak uzavreli na hodnote 232,33 dolárov za akciu, čím od septembra zaznamenali nové historické maximum. Ak vylúčime rast mimo klasických hodín obchodovania, akcie spoločnosti Microsoft sa od začiatku roku 2021 zvýšili približne o 5%, zatiaľ čo index S&P 500 dosiahol nárast o 3%.

Vo vyhlásení výsledkov generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft – Satya Nadella uviedol: „To, čoho sme boli za posledný rok svedkami, je úsvit druhej vlny digitálnej transformácie, ktorá zachváti každú spoločnosť a každé odvetvie,“ … „Spoločnosť Microsoft tento posun podporuje pomocou najväčšej a najkomplexnejšej cloudovej platformy sveta.“

Počas tohto štvrťroku spoločnosť Microsoft zaznamenala veľký úspech so svojimi novými konzolami Xbox Series X a Series S, až tak že maloobchodníci ich len ťažko vedeli udržať na sklade, a spoločnosť Microsoft požiadala výrobcu čipov AMD o pomoc pri splnení dopytu.

Tržby zo segmentu „aktivít okolo zariadení“ spoločnosti Microsoft, ktoré zahŕňajú aj Xbox, sa medziročne zvýšili o 14% na 15,1 miliárd dolárov. Toto číslo zahŕňa 40% rast výnosov z obsahu a služieb okolo konzoly Xbox – čo predstavuje zásadný obrat v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, počas ktorého sa výnosy z obsahu a služieb Xbox znížili o 11%.

Súvisiace: Top 7 technologických spoločnosti v roku 2020 navýšili hodnotu o $3,4 bilióna

Prevádzková marža segmentu sa po zavedení dvoch herných konzol Xbox v novembri znížila na 34,6% zo 40%. Analytici oslovení spoločnosťou FactSet očakávali od segmentu 26% maržu.

Príjmy z firemného segmentu “Microsoft Intelligent Cloud”, ktorý zahŕňa verejný cloud Azure, serverové produkty ako Windows Server, GitHub a firemné služby, spoločne dosiahli hodnotu 14,60 miliárd dolárov. To predstavuje medziročný nárast o viac 23% a viac ako konsenzus na hodnote 13,77 miliárd dolárov, medzi analytikmi oslovenými spoločnosťou FactSet.

Skupina Microsoft uviedla, že príjmy z Azure dosiahli dokonca navýšeni o 50%. Analytici očakávali rast okolo 42%. Spoločnosť Microsoft nezverejňuje príjmy v tejto Azure v dolároch.

Analytici obvykle sledujú pokračujúci rast cloudového podnikania spoločnosti Microsoft, ale dôležitosť komunikačnej aplikácie – Microsoft Teams rastie aj v rámci priorét vedúcich predstaviteľov spoločnostu a investorov. Spoločnosť Microsoft počas svojho posledného zverejnenia zárobkov v mesiaci október uviedla, že denní aktívni používatelia aplikácie Teams dosiahli 115 miliónov, zatiaľ však nové čísla zatiaľ nezverejnili.

Graf: 2013-2021 Výnos akciového indexu SP 500 vs. spoločnosti Microsoft
Microsoft-prekonal-ocakavania-ked-pandemia-nadalej-navysuje-predaje-graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár