Sektor mobilných telefónov je teraz v Nigérii obrovský – pred 25 rokmi neexistoval

Iné (aktuánejšie) rozloženie u zložiek hrubého domáceho produktu (HDP) Nigérie jej pomohlo dostať sa nad Južnú Afriku, čím sa stala najväčšou ekonomikou kontinentu.

Nigérijske HDP v súčasnosti už obsahuje nespočet odvetví, ako sú telekomunikácie, informačné technológie, hudobný priemysel, on-line predaj, letecké spoločnosti a filmovú produkciu.

( Súvisiace: Afrika: Stane sa kontinent ďalším investičným boomom? )

Nigérijský štatistický úrad uviedol, že HDP v roku 2013 predstavovalo úroveň 80,3 bilióna nairov (307,6 miliárd libier: 509,9 mliárd dolárov).

To je omnoho viac, v porovnaní s HDP Južnej Afriky HDP, ktoré bolo na konci roka 2013 vo výške 370,3 miliárd dolárov.

“Nič sa nemení”

Avšak, niektorí ekonómovia poukazujú na to, že ekonomický výkon Nigérie zaostáva, pretože jej 170 miliónov obyvateľov je trikrát väčšou populáciou, akou má Južná Afrika.

Na základe jedného obyvateľa, čísla HDP Juhoafrickej republiky sú trikrát väčšie než u Nigérie.

A nigérijskej finančný analytik Bismarck Rewane uviedol, že táto tzv revízia je čistou “márnosťou”.

( Súvisiace: Afrika je poslednou hranicou pre odvážneho a trpezlivého investora )

Dodal: “Nigérijskej populácií sa kvôli tomuto oznámenianiu nezačne dariť viac. Týmto vyhlásením nedostanú v banke väčší objem peňazí, nedostanú viac jedla od žalúdku … to nič nemení …”

Prehodnotenie komponetov sa vykonáva tak, aby štatistika HDP tohto národa poskytla najbližší aktualizovaný obraz o ekonomike, ako je to možné.

Vo väčšine krajín sa to deje najmenej raz za tri roky (alebo v približnom rozsahu), ale základné zložky HDP Nigérie neboli aktualizované už od roku 1990.

V tom období mala táto krajina jedného telekomunikačného operátora so zhruba 300 000 telefónnymi linkami. V súčasnosti má celé odvetvie mobilných telefónov s desiatkami miliónov predplatiteľov.

( Súvisiace: Ekonomika Afriky aktuálne zaznamenáva najrýchlejší rast )

Podobne: pred 24 rokmi tam bol len jedna letecká spoločnosť a teraz je ich tam omnoho viac.

Medzinárodní proispievatelia pomoci majú záujem o ďalšie africké krajiny, aby pravidelne vykonávali tento podobný proces, pretože im umožňuje robiť lepšie rozhodnutia, pokiaľ ide o pomoc.

Zdroj: CBSNews

Facebook komentár