Ako zaujať ľudí, ak máte len 30 sekúnd? Či už ste na pracovnom pohovore, rozhadzujete siete na cocktail párty alebo vo výťahu stretnete Warrena Buffeta, rýchlo presvedčiť ľudí, že ste najzaujímavejšia osoba akú kedy stretli veru nie je ľahká úloha.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

“Väčšina ľudí nevie efektívne prezentovať, čo dokázali,” povedal pre Business Insider Paul McDonald, výkonný riaditeľ personálnej firmy Robert Half. “Nie sú zvyknutí poskytovať audio ich práce.”

McDonald nižšie uvádza osem krokov na vytvorenie perfektného osobného “výťahového predaja”:

1. Presne vedieť, kam smerujem.

Váš vlastný predaj by mal odpovedať na tri otázky: Kto ste? Čo robíte? Kam smerujete alebo čo hľadáte? Potrebujete presne vedieť, čo chcete dosiahnuť, v opačnom prípade vám nikto nedokáže pomôcť dostať sa tam.

“Otvorte si svoj životopis na Linkedln profile a dôkladne si ho prezrite,” vraví McDonald. Ak ste nezamestnaný, sústreďte sa na to, kam chcete ísť a čo chcete robiť.

2. Vytvorte kľúčové body.

Po tom ako si preštudujete váš životopis a profil na Linkedln, napíšte štyri kľúčové body, kde vysvetlíte prečo ste skvelý, radí McDonald. Spomeňte vašu pracovnú históriu, zázemie, schopnosti, úspechy a ciele. Vynechajte všetky irelevantné detaily, ktoré sa netýkajú hlavnej správy.

3. Rozpovedzte príbeh.

McDonald vraví, že ľudia milujú príbehy, tak im teda jeden povedzte. Ostatným to tiež pomôže ľahšie si vás pre budúcnosť zapamätať.

Guru sebazdokonaľovania Dale Carnegie v jeho knihe “Public Speaking and Influencing Men in Business” píše, že naše mysle sú “pridružené stroje”, vďaka ktorým si pamätáme veci lepšie, ak sa k nim viaže príbeh alebo určitá asociácia. Inými slovami, ak chcete, aby si vás ľudia pamätali, povedzte im príbeh a uistite sa, že bude dobrý.

4. Eliminujte žargón.

Musíte byť schopný vysvetliť čo robíte a kto ste spôsobom, ktorý apeluje na väčšinu ľudí. To znamená vyhnúť sa skratkám alebo terminológii, ktorá by nemusela byť pochopiteľná pre niekoho mimo vášho odboru.

Zjednodušiť zložité myšlienky je “skutočné umenie”, tvrdí McDonald. Dobrou stratégiou je predstaviť si, ako vysvetľujete náplň svojej práce vašim rodičom a použiť rovnaké formulácie pri vašom výťahovom predaji. Uistiť sa, že v prezentácii sú použité laické výrazy je obzvlášť dôležité pre ľudí pracujúcich v účtovníctve, finančníctve a technológiách.

5. Uistite sa, že prejav vyvolá konverzáciu.

Po rozpovedaní vášho príbehu musí poslucháč zostať v tom, že chce počuť viac. Je váš príbeh dostatočne presvedčivý, aby to dokázal? Ak nie, potrebujete zmeniť prejav.

6. Zmerajte si čas.

Kým budete nacvičovať váš prejav, mali by ste si zmerať čas a uistiť sa, že dokážete povedať váš príbeh za 30 sekúnd. Ak nie, skráťte detaily a skúste do znovu.

7. Nahrajte sa na video.

Potrebujete vedieť, ako na ostatných pôsobíte, kým rozprávate svoj príbeh. Ste zaujímavý? Ste dôveryhodný? Kým vás budú ľudia počúvať, spravia si svoje vlastné závery, takže sa uistite, že budíte dobrý dojem. Uvoľnite sa, správajte sa prirodzene a stotožnite sa so svojím príbehom.

8. Predajte to svojim priateľom a kolegom.

Potom, ako vytvoríte dobrý príbeh, nacvičte si svoj výťahový predaj na priateľoch a kolegoch. Požiadajte ich o spätnú väzbu. Opýtajte sa, čo ešte spraviť, aby ste sa zlepšili. Precvičujte a dolaďujte váš prejav, kým pre vás nebude prirodzené povedať ho vašim poslucháčom nahlas a presvedčivo. 

Preložila: Lenka Lešová

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CoachingForChange

Facebook komentár