Bol to Sir Francis Bacon, ktorý nás oboznámil s pravdou, že “poznanie je moc” .

Anglický filozof a štátnik 17. storočia dostal nápad ešte storočie pred Wall Street. Makléri a manažéri fondov a ďalší profesionáli, ktorí vymysleli investičné trhy, vedeli túto dobrú vec. Prijali Baconovu zásadu a uviedli na trh prvú americkú burzu v roku 1790 a strávili ďalšie dve storočia transformovaním individuálnych investorov USA až k vystrašeným vazalom elity Wall Street.

Aj veľké banky, maklérske firmy a iní investiční profesionáli robili veci tak, že nikdy nezabúdali na jednoduché pravidlo “poznanie je moc”. Vidím to takmer denne vďaka nekončiacim prúdom nepriechodných správ, ktoré prichádzajú od bankérov v New York-u alebo našich volených lídrov vo Washingtone.

Súvisiace: 6 najväčších mýtov o milionároch

Väčšina Main street investorov postráda znalosti na “dekódovanie” týchto správ, takže nemajú moc reagovať konštruktívnym spôsobom.

Namiesto toho väčšina z nás reaguje len panikou.

Tu je lepší nápad, ktorý povedie k zisku …

Prečo je tu taký trhovový “rozruch” ?

Optimistické ekonomické správy vyzývajú investorov nahadzovať akcie vyššie v jeden deň,  ale na ďalší zdanlivo protichodné správy spôsobujú prudký pokles. Wall Street nieje šokovaná týmto “whipsaw” (stav keď je cena papierov v jednom smere ale potom rýchlo nasleduje pohyb v opačnom smere…pozn. prekladateľa) obchodovaním, samozrejme : ako individuálni investori musíme cestovať po ceste, ktorá je vo vlastníctve profesionálov. A to znamená, že musíme zaplatiť “mýto” – vo forme provízie alebo transakčného poplatku – s každým pohybom, ktorý vytvárame. V skutočnosti je aj stimulom na naše ďalšie výlety, v jeden deň na juh a na druhý zas na sever, čím viac po výletoch chodíme tým viac ich “mýta”  musíme zaplatiť. A o to väčšie profity Wall Street žne.

Poznanie nieje len moc : predstavuje tiež zisk… dokonca aj bohatstvo.

Dávam na toto jemný dôraz keď hovorím o Francisovi Baconovi – z veľmi špecifického dôvodu. Vďaka tridsiatim rokom sledovania a pracovania so spoločnosťami Silicon Valley som už pred veľa rokmi “rozlúštil” kód, ktorý dáva Wall Street takú veľkú moc nad americkými main streetovými investormi. Identifikoval som 3 špecifické ekonomické správy, na ktorých záleží čo dešifrujú. Viem, ktoré sú len táraniny “na pomýlenie mysle” navrhnuté na udržiavanie veľmi jednostranného status quo.

Dnes pôjdem do zákulisia, takže budem mať priamy prístup k tomuto poznaniu, “sily” profitov, ktoré ju sprevádzajú.

Súvisiace: Ako si rodinné dynastie uchovávajú peniaze v rodine

Použi tento zákulisný lístok k trhovým pomerom

Som si istý, že takmer všetci z Vás už počuli, v tejto alebo v inej dobe, hovoriť niekoho o “zamatových lanách”. Ak áno prestali ste rozmýšľať nad tým čo tento pojem znamená ?

Premýšľajte o niektorých z obdivuhodných miest, ktoré ste navštívili – hra na Brodway, nová reštaurácia alebo novootvorený nočný bar. Kým čakáte na rad pri vrátnikovi, hosteske či vyhadzovačovi udržujete sa na druhej strane “zamatového lana”.
Čakanie môže byť dlhé… a frustrujúce… zvlášť keď je “spojené” s účasníkmi, ktorí sa dostávajú dnu pred vami.

Wall Street hrá rovnakú hru. Bankári, manažéri fondov a ďalší profesionáli Vás chcú držať na uzde, zatiaľ čo im dávate najlepší klientsky vstup k “ukážkovým” investíciám. Ale v tomto prípade je zamatové lano poznanie – o relatívnom zdraví USA a globálnej ekonomiky.

Dav Wall Street ma bude nenávidieť za to, že vám to hovorím, ale hra nieje taká zložitá ako by úradníci chceli aby ste tomu verili. V skutočnosti v posudzovaní sily americkej ekonomiky, ako analyzujem techniku hier, som naozaj zistil 3 ekonomické “dátové body”, ktoré sú omnoho dôležitejšie k sledovaniu.

Hovorím o zamestaní (prijímaniu zamestnancov),autách a bývaní.

Je to najzákladnejší level … to je celý zmysel. Situácia pracovných miest je kľúčom k ozdraveniu amerického ekonomického zdravia. Rovnako ako dve tretiny americkej trhovej ekonomiky je ťahaný spotrebiteľskými výdavkami. Obchodné výdavky sú tiež rozhodujúce – najmä keď ide o “veci” z technického sektoru.

Spotrebitelia a podniky míňajú najviac, lebo sú presvedčení o svojej budúcnosti.  

Dôvera má veľa čo dočinenia s predvídavosťou. Rovnako ak mzdy predvídajú stabilitu zamestania alebo ešte lepšie keď je to miesto pre nepochybné zamestnanie.

Keď sa spotrebitelia začínajú cítiť istejšie ohľadom budúcnosti budú mínať viac na drahšie veci ako napríklad nové lepšie auto. A keď v tom naozaj veria tak sa pustia do nákupov ešte drahších vecí ako napr. dom, byt.

Ak je dosť mainstreetových investorov, ktorý vedia a používajú tieto 3 pravidlá ocitne sa Wall Street vo vašej milosti.
Poďme preskúmať každý jeden z týchto troch pravidiel – začneme základným kameňom – pracovnými miestami.

Súvisiace: Tu je jediný spôsob ako sa stať naozaj veľmi,veľmi bohatým

Inteligentný investor Indikátor č. 1

Zamestnávanie = Dôvera

Toto číslo meria vnímanie technických predstaviteľov, ako oni vnímajú ponuku pracovných miest a pochádza zo Silicon Valley Ledership group v pravidelnom prieskume generálneho riaditeľa sektorov. Podľa najnovšieho prieskumu organizácie viac ako polovica členov kancelárskych skupín hovorí, že plánujú najať v tomto roku viac pracovníkov.

Myslím si, že ak cítite, že Váš zamestnávateľ uvažuje o expanzii – čo vyžaduje prímanie viac pracovníkov, je u Vás vyššia dôvera ohľadne budúcnosti vo vašej práci.

Takže v prípade, že znalci zo Silicon Valley očakávajú najímanie, jasne to znamená pokračujúci silný dopyt po výrobkoch a službách svojich firiem, ktoré ich ponúkajú.

Práve teraz sú technickí generálni riaditelia optimistickí. Z 222 opýtaných má 59% plán najať viac ľudí – oproti 46% z minulého roku. V skutočnosti sa v poslednom prieskume, ktorý sa objavil v marci vačšina zamestnávateľov obáva, že nebudú schopní najať dostatok pracovníkov.

Je jasné, že sa nechceme spoliehať na samotný priekum, bez ohľadu na to ako dobre sa nám hovorí o tom čo sa deje so zamestnaním.

To je dôvod prečo sa držať krok späť od oficiálnych čísel ohľadne pracovných miest, ktoré prichádzajú z Washingtonu.
Americká ekonomika pridala v apríli 288 tisíc pracovných miest. To je štvrtý najlepší mesačný nárast v zotavovaní päťročnej histórie.

Načasovanie bolo tiež skvelé. Prišlo to hneď na to ako Washington prehlásil, že ekonomika rástla po neutešenom 0,1% pre prvý štvrťrok.

Uznávam, že správa o HDP už nemaľuje už taký radostný portrét, o tom aké bolo zdravie Ameriky v prvých troch mesiacoch v roku. Nemám obavy: Verím, že číslo bude revidované smerom nahor, pretože ďalší dôležitý súbor štatistiky pravidelne sledujem.

Súvisiace: Prečo zarábajú investičné banky toľko peňazí?

Inteligentný investor Indikátor č. 2

Keď predaj vozidiel nasleduje rast

Sledujem americký automobilový priemysel už desaťročia. Ako mladý analitik som strávil svoje formatívne roky v Detroite, kde som sa stretol s generálnymi riaditeľmi všetkých automobiliek a mnohými výrobcami dielov.

Navštívil som montážne závody v USA aj v zahraničí. Bol som v Detroite vo veľmi ranných dobách robotickej výroby. Tiež som bol svedkom zavádzania vypočtovej techniky pre lepší výkon, spoľahlivosť a nízku spotrebu paliva nových osobných aj nákladných automobilov. 

Aké boli opojné tie dni čo už boli zatienené dnešnými vozidlami, z ktorých každý je high-tech “ekosystém” sám o sebe. Sú plné senzorov, polovodičov, LED, GPS, bezdrôtových systémov webovej komunikácie a oveľa viac.

V skutočnosti Inštitút fyziky hovorí: že NASA poslala v roku 1969 astronautov na Mesiac s použitím menšieho výpočtového výkonu, než ten, ktorý nájdete v bežnom rodinnom aute. Typické dnešné luxusné auto má viac ako 100 miliónov riadkov počítačového kódu, zatiaľ čo softvér predstavuje 40% nákladov a polovicu záruky nárokov vozidla.

Takže nieje žiadným prekvapením, že predaj áut je silný indikátor zdravia Silicon Valley.

Som veľmi rád ohľadne správ, že americký automobilový priemysel je späť a závodne popredu po náročnom zimnom období.
V apríli priemysel predal 1,39 milióna nových vozidiel, čo je 8% nárast z minuloročného obdobia.
Na prispôsobenej báze nárast tlačil na ročnú sadzbu 16,1 milióna a ročný nárast 6%.

Bol by som rád aby pulz priemyslu pozeral na to čo automobilky premietajú na celkové tržby priemyslu.
Každý doteraz opýtaný významný výrobca automobilov očakáva, že celkovo osobné a nákladné automobily predávané v tomto roku trafia 16 miliónovú hranicu. V porovnaní s finálnym záznamom z roku 2013 – 15,3 milióna.

Je zrejmé, že rast počtu pracovných miest a predaj áut sú rozhodujúcim barometrom zdravia americkej ekonomiky.
Je tu ešte jedna metrika, ktorá je rozhodujúca pre nás, a to je pochopenie ako začať robiť múdrejšie investície.

Súvisiace: 9 spôsobov ako sa stať milionárom

Inteligentný investor Indikátor č. 3

Ozdravovanie bývania

Je v tom dobrý dôvod prečo je umožnené odpočítať hypotekárne úrokové sadzby z Vašich daní – priemysel bývania je významným katalizátorom hospodárskeho rastu.

A nieje to len milión pracovných miest pre staviteľov a iných domácich zhotoviteľov, ktorí sú do toho zapojení. Zdravý trh s bývaním tiež znamená zvýšenie predaja spotrebičov, nábytku, bytových doplnkov, farieb a dreva – rovnako ako zariadení pre domáce zábavné systémy a siete Wi-Fi.

Práve teraz mnoho analytikov skúma obtiažnosť problémov. Predaj nových domov klesol 13% v marci minulého roka. Plus predaj existujúcich domov klesol na niekoľko mesiacov.  

Nebojím sa týchto čísel a to z dvoch veľmi silných dôvodov.

Po prvé, severné chladné počasie vo veľa krajinách zastavuje stavebnú výrobu. To drží mnoho potencionálnych kupcov domov a bytov v interiéri. Tiež to zamedzuje dokončeniu mnohým projektom pre domáce zlepšenie, a mainstreamové médiá sa zdajú byť ignorované.

Po druhé, predaj existujúcich domov poklesol, pretože zásoba nutného bývania naďalej klesá. Inými slovami nemáme prebytok ponuky domov a nieje dostatok domov na uspokojenie dopytu.

Zjednodušene povedané: nemôžeme predať to čo nemáme.

Prišiel som k tomuto záveru s dovolením ostatných štatistík bývania. Poskytovateľ dát CoreLogic Inc. hovorí: že priemerné ceny bývania vzrástli o 11% v marci v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2013.

CoreLogic neposkytol ťažnicu odhadov cien. Spoločnosť povedala, že: videli sme vyššie ročné ceny bývania pre 25 nasledujúcich mesiacov.

Súvisiace: Čo sa môžeme naučiť z predchádzajúcich prepadov na akciových trhoch?

Uvedenie všetkého dohromady

Ako väčšina z Vás vie, jedna z mojich investičných mantier hovorí: aby sme “oddelili signál od šumu” . Ja to vidím tak, že tieto tri signály nám hovoria, že americká ekonomika je zdravá a stále rastie. Technickí riaditelia stále najímajú, nové autá a kamióny sa rozjazdievajú na blízkych rekordných úrovniach a dopyt po domoch stále prevyšuje ponuku.

Viem, že niektorí investori dávajú pozor na dlhší zoznam ekonomických ukazovateľov. A vo svojich pokusoch o úskok, profesionáli z Wall Street sa snažia s lavínou často protichodných ukazovateľov aby sme zabudli… cieľom je aby vedomosti a sila boli na ich strane “zamatového lana”.

Ale cieľom tu je prelomiť zmätok a dostať rýchly prehľad čo sa naozaj deje s ekonomikou.
Zameraním na kľúčové signály ako zamestnávanie, predaj áut a trh nehnuteľností sa budete vedieť prerezávať cez najväčší rozruch. Budete mať znalosti a moc.

Bude z Vás múdrejší a viac profitujúci investor – čo je cesta k zmysluplnému bohatstvu.

Preložila: Monika Vreteničková

Zdroj: MoneyMorning

Facebook komentár