Banka_Goldman_Sachs_zarobila_vdaka_situacii_a_Wall_Street

Goldman Sachs v dnešnom dni zverejnila 41% nárast príjmov, keď táto banka z Wall Street zarobila na prosperujúcich trhoch a rozšírenom objeme obchodov.

Tieto silnejšie ako očakávané výsledky boli poháňané rekordným príjmom v oblasti investičného bankovníctva a deväťročnom maxime, v rámci jej obchodovacej divízie.

Robustné výsledky štvrťroku banky Goldman Sachs poukazujú na rozdvojené oživenie v USA z dôvodu pandémie. Hoci nezamestnanosť zostáva vysoká a počet bankrotov sa rozširuje, akciové trhy sa na burze cenných papierov do značnej miery zotavili a spoločnosti na kapitálových trhoch získavajú rekordné objemy finančných prostriedkov.

Toto prostredie dokonale nahráva silným stránkam spoločnosti Goldman Sachs, ktorá je oveľa viac vystavená situácii na Wall Street ako na Main Street (bežnom podnikateľskom prostredí).

Goldman Sachs vykázala nárast príjmov na 13,3 miliárd dolárov, čo prekonalo priemerné odhady analytikov, ktoré boli na hodnote 9,8 miliárd dolárov. Bol to druhý najvyšší štvrťročný zisk spoločnosti Goldman Sachs.

Čistý zisk síce stagnoval na úrovni 2,4 miliardy dolárov, čo je v ostrom kontraste s prudkým poklesom zisku, ktorý v utorok zverejnili banky JPMorgan Chase a Citigroup. Veľká banka Wells Fargo, ktorá je najbližšie k bežným podnikom, dokonca utrpela svoju prvú stratu od finančnej krízy v roku 2008.

Goldman Sachs dosiahla zisk na akciu o 8% na 6,26 dolárov, čo výrazne prekračuje očakávania 3,78 dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs – David Solomon poukázal na „veľmi náročné prostredie“ a uviedol, že hospodársky výhľad „zostáva neistý“.

Akcie spoločnosti Goldman Sachs po oznámení, pred riadnym otvorením trhov získali 4%. Akcie banky sa v roku 2020 zatiaľ nachádzajú v poklese len 7%, v porovnaní s poklesom o 36% v prípade bankového indexu KBW Bank Index.

Súvisiace: Spoločnosti navýšia dlh až o 1 bilión dolárov

Návrat tzv. “chamtivosti“ bol pre Goldman Sachs pozitívny

Goldman Sachs vykázala rekordný výnos z oblasti investičného bankovníctva vo výške 2,7 miliardy dolárov, vrátane rekordných výnosov z upisovania dlhopisov a akcií.

Toto obchodovanie bolo možné len za účasti tzv. “chamtivosti“ na Wall Street. Bezprecedentné kroky zo strany Federálneho rezervného systému – zníženie úrokových sadzieb na nulu, nákup neobmedzeného množstva vládneho dlhu a dokonca aj podpora podnikových dlhopisov mali za následok pozitívnu situáciu na kapitálových trhoch. To vydláždilo cestu k oživeniu predaja akcií a dlhopisov, vďaka čomu Goldman Sachs a ďalšie banky na Wall Street získavajú rozsiahle poplatky.

Americké spoločnosti len predajom akcií v druhom štvrťroku získali takmer 190 miliárd dolárov – najviac z rekordných záznamov spoločnosti Dealogic, siahajúcich až do roku 1995. Patria sem IPO (počiatočné verejné ponuky akcií) známej online poisťovne Lemonade, softvérovej firmy ZoomInfo a reťazca potravín Albertsons. Banka Goldman Sachs uviedla, že jej počas tohto roka na svetovom trhu s akciami podarilo umiestniť na prvom mieste. Zároveň je jednotkou aj oblasti v poradenstva pre oblasť fúzií a akvizícií.

Medzitým sa obchodovacej činnosti spoločnosti Goldman Sachs, ktorá v posledných rokoch čelila poklesu, darilo vďaka turbulenciám na trhu a prudkom náraste obchodných aktivít klientov, ako sú hedžové fondy a správcov aktív.

Divízia aktív s pevným výnosom, mien a komodít banke generovala príjmy vo výške 4,2 miliárd dolárov, čo je najvyššia hodnota za posledných 9 rokov. Podľa vyjadrení banky Goldman Sachs to nastalo z dôvodu „silnej aktivity klientov“.

Divízia obchodovania s akciami vykázala príjmy vo výške 2,9 miliardy dolárov – najviac za posledných 11 rokov.

Banka Goldman Sachs, rovnako ako aj iné banky čelí záplave nových vkladov. Platforma digitálnych spotrebiteľských vkladov banky, ktorá začala pred rokmi ako Marcus, zaznamenala rekordný príliv vkladov vo výške 20 miliárd dolárov na hodnotu 92 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár