Uloha_virtualnej_reality_na_trhu_s_nehnutelnostami_sa_rozsiruje_v_dosledku_koronavirusu

S rozširujúcim sa globálnym dopadom koronavírusu realitní makléri hľadajú kreatívne spôsoby, ako pokračovať v prepájaní kupujúcich a predávajúcich.

Nariadenia týkajúce sa obmedzenia sociálneho kontaktu a povinného obmedzenia činnosti sa od začiatku epidémie koronavírusu dennodenne menia, pričom realitné kancelárie sa neustále prispôsobujú, aby sa pokúsili udržať transakcie v pohybe. Virtuálna realita a virtuálne obhliadky poskytujú kupujúcim spôsob, ako pokračovať v hľadaní nehnuteľností zo svojich domovov.

Eddie Shapiro, generálny riaditeľ spoločnosti Nest Seekers International poznamenal: „Realitní makléri a sprostredkovatelia sú vo svojej povahe chameleóny a vo svojej podstate veľmi podnikaví, takže v prispôsobovaní sa sme rýchli,“ … „Okrem virtuálnej reality a virtuálnych obhliadok, ktoré sú už k dispozícii pri mnohých inzerátoch, využívame na organizovanie virtuálnych otvorených dverí aj služby Hangouts Meet, YouTube Live a Facebook Live.“

Obvyklé časy otvorených domov, ktoré sa zvyčajne konajú počas niekoľkých hodín cez víkend pre kohokoľvek, kto chce vidieť nehnuteľnosť, zvyčajne nespĺňa nariadenie týkajúce sa dodržania odstupu 2 metrov od ostatných ľudí. Viaceré nariadenia zakázali zhromažďovanie viac ako 10 ľudí naraz, čo by mnoho týchto otvorených domov porušovalo. Navyše, veľa ľudí sa dobrovoľne zdržiava kontaktu s inými ľudmi, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu.

Shapiro ďalej uviedol, že približne 60% ponúk spoločnosti Nest Seekers má aktuálne aj možností videí a predpokladá sa, že čoskoro to bude až 100% ponúk.

Medzinárodní kupujúci počas pandémie

Rory Golod, ktorý je regionálnym prezidentom spoločnosti Compass pre sprostredkovanie nehnuteľností v New Yorku, uviedol: “Keďže sa v iných krajinách vírus vyskytol skôr ako v USA, predpokladá sa, že medzinárodní kupujúci by sa mohli vrátiť na trh s nehnuteľnosťami skôr ako domáci (USA) klienti.“

Golod ďalej poznamenal: „Zahraniční kupujúci sa už dlho zaoberajú prehliadkami virtuálnej reality, takže sú zvyknutí vyhľadávať nehnuteľnosti týmto spôsobom,“ … „Za posledných štyri alebo päť rokov nakupuje viac medzinárodných klientov domy bez skutočnej obhliadky, najmä ak poznajú konkrétnu budovu alebo okolie. V súčasnosti väčšina domácich kupujúcich používa virtuálne prehliadky ako nástroj na vyhľadávanie, ale bude pribúdať aj domácich kupujúcich, ktorí si nehnuteľnosť bez skutočnej obhliadky naozaj kúpia.“

Zatiaľ čo väčšina sveta ešte musí dosiahnuť vrchol epidémie, čínska ekonomika začína znova ožívať.

Podľa globálneho spravodajského servera zameraného na informácie o Číne – SupChina, čínski realitní makléri a kupujúci vo februári uskutočnili denne okolo 350 000 virtuálnych prehliadok, čo predstavuje asi 35-násobok počtu virtuálnych prehliadok počas januára.

Medzičasom, čínsky developer Modern Land podľa denníka South China Morning Post nedávno vysielal naživo predajnú prezentáciu pre potenciálnych kupcov, výsledkom čoho bolo 600 kontraktov na piatich miestach za jeden deň.

Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií, čínski kupujúci v USA v roku 2019 predstavovali 11% medzinárodných investícií do nehnuteľností a minulý rok nakúpili najvyšší dolárový objem v hodnote 13,4 miliárd dolárov.

Čínski kupujúci tak nakúpili najvyšší dolárový objem spomedzi medzinárodných kupujúcich za posledných sedem rokov.

Na druhej strane, požiadavky zo sociálnych médií a webová návštevnosť od Európanov a ľudí zo Spojeného kráľovstva stúpala, pričom návštevnosť z Ázie klesá, ako uviedol pán Shapiro, ktorý uznal, že je príliš skoro na to, aby sme vedeli, ako sa táto situácia vyvinie na realitnom trhu.

Kalena Masching, realitná maklérka kancelárie Redfin uviedla, že nákup nehnuteľností na diaľku je už bežný v kalifornskom Silicon Valley.

Pani Masching poznamenala: „Virtuálne obhliadky sú pre trh s luxusnými nehnuteľnosťami výborné, pretože predajcovia chcú upútať pozornosť kupujúcich z celého sveta,“ … „Všetky naše ponuky obsahujú trojrozmerné obhliadky a pôdorysy, ktoré umožňujú ľuďom prehliadať každú úroveň online.“

Až doteraz však podľa pani Masching väčšina kupujúcich požiadala dôveryhodného priateľa alebo príbuzného v tejto oblasti, aby vykonal fyzickú obhliadku nehnuteľnosti predtým, ako zahraničný kupujúci uzatvoril predaj, aby sa ubezpečil, že virtuálna prehliadka je precízna.

Masching ďalej poznamenala: “Mala som jedného klienta, ktorý si kúpil dom za 5 miliónov dolárov bez toho, aby ho videl, pretože obaja partneri práve cestovali v rôznych častiach sveta.”

Nová realita pre trh s nehnuteľnosťami

V súčasnosti, keď je niekoľko oblastí, vrátane oblasti San Francisco Bay, pod príkazom zostať v obmedzenom kontakte, je výhodou mať virtuálnu realitu a možnosti virtuálnej obhliadky.

Mnoho realitných spoločností rýchlo zvyšuje využívanie virtuálnych nástrojov a zaškoluje svojich agentov, aby ich používali.

Golod zo spoločnosti Compass uviedol: „Väčšina našich ponúk obsahuje videá a virtuálne prehliadky, ale taktiež organizujeme online kurzy pre našich agentov, aby sme im poskytli tipy, ako urobiť video prehliadku a ako ju nahrať a zdieľať s klientami prostredníctvom e-mailu, Instagramu a Facebooku.“

Jessica Swersey, realitná maklérka newyorskej firmy Warburg Realty, poznamenala že má novú ponuku, ktorú aktuálne pripravuje na trh.

Swersey uviedla: “Budem robiť video obhliadku ako prvú obrannú líniu a potom snáď dokážeme dostať seriózneho kupca na miesto, kde sa stretneme osobne, za prísnych bezpečnostných podmienok.”

„Jeden kupujúci nedávno videl video a podpísal zmluvu bez toho, aby videl nehnuteľnosť, to však stále nie je normou.“

Anthony Askowitz, sprostredkovateľ RE/MAX Advanced Realty v Miami, poznamenal: “Virtuálna realita sa doteraz väčšinou používa ako skríningový nástroj na zníženie počtu obhliadok.“

Askowitz ďalej uviedol: “Pred dvoma rokmi som predal luxusný byt úplne bez obhliadky, ale to je rarita,” … “Väčšina ľudí rado využíva všetkých päť zmyslov a pozrie si miesto osobne pred nákupom.”

„Avšak investori s väčšou pravdepodobnosťou kupujú prostredníctvom virtuálnej obhliadky, pretože nemajú v pláne v nehnuteľnosti bývať.“

Corey Burr, realitný agent spoločnosti Sotheby’s International Realty v Chevy Chase v Marylande zasa uviedol: „Luxusné nehnuteľnosti už roky používajú online virtuálne prezentácie,“ … „V poslednej dobe sa video prehliadky používajú spolu s 3D navigáciou. Tieto nástroje sú nanajvýš dôležité, ak je prístup kupujúcich k nehnuteľnosti obmedzený a ak chcú nakupovať z domu, musia sa spoliehať na počítače. “

Nie každý súhlasí s tým, že virtuálne obhliadky sú náhradou za osobné obhliadky.

Rachel Ostow Lustbader, realitná maklérka Warburg Realty v New York City, uviedla: „V posledných 10 až 15 rokoch máme dômyselné weby na vyhľadávanie nehnuteľností, ktoré kupujúcim umožňujú vidieť pôdorysy, fotografie skutočných nehnuteľností a obrázky virtuálne predstavených nehnuteľností,“ … „Pridanie virtuálnej prehliadky alebo virtuálnej reality neprináša veľa k tomu, čo k dispozícii už je.“

Pani Lustbader ďalej uviedla: „Nikto nechce nič kúpiť, ak to nemôže vidieť naživo.“

Väčšina medzinárodných kupcov pani Lustbaderovej hľadá nehnuteľnosť online a potom si ju prídu osobne prezrieť, keď idú pracovne do New Yorku.

Pán Burr povedal: „Neviem si predstaviť, že by kupujúci kupovali nehnuteľnosť v akejkoľvek cenovej hladine bez toho, že by ju videli, takže ak budeme nútení zastaviť obchodovanie, verím, že trh bude na krátky čas pozastavený.“

Technologický dopad na budúcnosť trhu s nehnuteľnosťami

Ako sa video prehliadky a virtuálna realita stávajú viacej bežnými, mali by byť realistickejšie.

Ak chcete, aby kupujúci nakupovali na základe videa, musí to byť viac než len iskrivé a ukazovať to najlepšie. Potrebujete, aby sa dostali k jadru a videli tie najmenšie detaily, doslova aby mohli vidieť podlahové lišty alebo sledovať, ako niekto zapína kohútiky, aby sa ubezpečili, že fungujú. Technológia znamená, že všetko môže vyzerať perfektne, ale seriózni kupujúci chcú detailnejší zážitok.

Pre túto chvíľu, táto technológia má za úlohu udržať konverzáciu a vyvolávať záujem o nehnuteľnosti. Ale keďže dopyt je teraz obmedzený, prinesie to viac nákupov bez fyzickej obhliadky v závislosti od toho, ako dlho musia všetci pokračovať v obmedzení sociálneho kontaktu.

Virtuálna realita je zatiaľ vnímaná ako alternatívny marketingový nástroj, ale realitní makléri očakávajú, že jeho popularita bude rásť, keďže ľudia uvidia, aká užitočná je v časoch, ako sú tieto.

Preložila: Lenka Šubjaková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Barron’s

Facebook komentár