Amazon-prepusti-az-18000-zamestnancov-co-je-viac-ako-sa-povodne-planovalo

Skupina Amazon v priebehu tohto týždňa oznámila, že zruší viac ako 18 000 pracovných miest, čo je väčší počet, ako táto technologická skupina pôvodne očakávala v priebehu roka 2022.

Noviny The Wall Street Journal informovali o odpisoch už skôr, čo podľa spoločnosti Amazon predchádzalo jej plánovanému oznámeniu.

Generálny riaditeľ Andy Jassy v informáciách k zamestnancom, ktoré spoločnosť zverejnila na svojom blogu napísal: „S komunikáciou o týchto výsledkoch zvyčajne vyčkávame, kým sa nebudeme môcť porozprávať s ľuďmi, ktorých sa to priamo týka,“ … “Avšak, keďže jeden z našich partnerov tieto informácie prezradil externe, rozhodli sme sa, že bude lepšie podeliť sa o túto správu skôr, aby ste si mohli vypočuť podrobnosti priamo odo mňa.”

Prepúšťanie technologických spoločností

Technologické spoločnosti v roku 2023 pokračujú tam, kde minulý rok skončili a pripravujú sa na dlhší hospodársky pokles. Salesforce v stredu uviedla, že zníži počet zamestnancov o 10 %, čo sa dotkne viac ako 7 000 zamestnancov. Amazon aj Salesforce priznali, že počas pandémie najímali zamestnancov príliš rýchlym tempom. (O tejto téme sa viete dočítať aj nižšie.)

Firma Amazon špecificky priznala, že príliš rýchlo pristupovala k navyšovaniu počtu pracovných miest v rámci skladov, keďže spotrebitelia prešli na online objednávanie. Ku koncu tretieho štvrťroka spoločnosť zamestnávala 1,54 milióna ľudí.

V novembri Jassy uviedol, že Amazon zruší pracovné miesta, a to aj vo svojich fyzických obchodoch a vo svojich divíziách zariadení a kníh. Agentúra CNBC v tom čase uviedla, že Amazon sa chystá prepustiť približne 10 000 svojich zamestnancov. Aktuálne je tak toto číslo ešte vyššie.

Jassy napísal: „Amazon v minulosti prekonal neisté a ťažké obdobia v rámci ekonomiky a budeme v tom pokračovať,“ … „Tieto zmeny nám pomôžu využiť naše dlhodobé príležitosti so silnejšou štruktúrou nákladov; Som však optimistom aj v tom, že budeme vynaliezaví aj v tomto čase, keď nebudeme expanzívne najímať a eliminovať niektoré úlohy.“

Amazon plánuje začať informovať zamestnancov, ktorí prídu o prácu od 18. januára.

Salesforce zruší 10 % svojich miest, teda prepustí viac ako 7 000 zamestnancov

Spoločnosť Salesforce v stredu oznámila , že prepúšťa 10 % svojich zamestnancov a zmenšuje niektoré kancelárske priestory ako súčasť plánu reštrukturalizácie. K decembru spoločnosť zamestnávala viac ako 79 000 pracovníkov.

V liste zamestnancom generálny riaditeľ Marc Benioff uviedol, že zákazníci boli pri nákupných rozhodnutiach vo väčšej miere „odmeraní“ vzhľadom na náročné makroekonomické prostredie, ktoré viedlo firmu Salesforce k „veľmi ťažkému rozhodnutiu“ ohľadom prepustenia zamestnancov.

Analytici vedení Brentom Bracelinom zo spoločnosti Piper Sandler, ktorí majú investičný rating na akcie skupiny Salesforce s označením “nákup“, v poznámke pre klientov odhadli, že toto prepustenie by mohlo každý rok znížiť prevádzkové náklady o 1,5 miliardy dolárov alebo viac a rozšíriť prevádzkovú maržu spoločnosti z 21% na 26 %.

Spoločnosť chce dosiahnuť vyššiu ziskovosť prostredníctvom efektívnejších výdavkov. V septembri vedenie Salesforce požadovalo 25 % upravenú prevádzkovú maržu vo fiškálnom roku 2026 v porovnaní s 22,7 % v štvrťroku, ktorý sa skončil 31. októbra.

Skupina Salesforce počas pandémie navyšovala pracovné miesta naozaj agresívne. V decembrovom podaní uviedla, že počet zamestnancov od októbra 2021 vzrástol o 32 %, „aby uspokojili vyšší dopyt po službách zo strany našich zákazníkov“.

Teraz, ako aj mnoho iných veľkých technologických spoločností, aj Salesforce sa snaží znížiť náklady, pretože zápasí so spomalením rastu výnosov a oslabením ekonomiky.

Niekoľko dní po tom, čo nový vedúci predstaviteľ sociálnej siete Twitter – Elon Musk zredukoval polovicu pracovnej sily svojej spoločnosti, skupina Meta, ktorá je materskou spoločnosťou Facebooku, oznámila najvýznamnejšie kolo prepúšťania v histórii, keď chce zrušiť 13 % podiel svojich zamestnancov. Amazon, Lyft, HP a DoorDash taktiež oznámili výrazné zníženie počtu svojich zamestnancov.

Spoločnosť Salesforce uviedla, že očakáva dokončenie reštrukturalizácie zamestnancov do konca fiškálneho roka 2024 a reštrukturalizácia v sektore nehnuteľností sa skončí vo fiškálnom roku 2026.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár