11-predpovedi-pre-financne-trhy-technologie-akcie-a-krypto-na-rok-2023

Tu je niekoľko predpovedí na rok 2023 pre finančné trhy, ekonomiku a akcie.

Cody Willard vytiahol svoju krištáľovú guľu a pred sebou vidí veľa dobrých správ.

Willard poznamenal: “Posledný rok a pol som strávil opatrnosťou v dôsledku býčieho trhu, ktorý sa nakoniec skončil začiatkom roku 2022. Po tomto nepokojnom roku môže byť načasovanie správne, aby sme mohli uvidieť, ako sa ekonomika zmení oveľa zdravšiu.”

To je však neočakávané, najmä vo svete, kde toľko generálnych riaditeľov a analytikov predpovedá ťažké časy.

Majte na pamäti, že trhy a ekonomika nie sú to isté. A teraz k predpovediam a komentárom.

1. ChatGPT a jej podobné umelé inteligencie podnietia ďalší skok vpred, čo sa týka produktivity zamestnancov.

Počas roka 2023 budeme svedkami počiatočného rozkvetu vylepšených schopností a efektívnosti, keďže ľudia v mnohých oblastiach života si osvoja umelú inteligenciu. To povedie v priebehu nasledujúcich 3 až 5 rokov k zvýšeniu produktivity, ktorá bude konkurovať tomu, čo dosiahli tabuľky, textové procesory a internet za posledných 30 rokov.

Spoločnosti budú čoraz efektívnejšie a efektívnejšie pri zaobchádzaní so svojimi zákazníkmi, programovaním, právnymi nákladmi atď. Ekonómovia o tom budú hovoriť ako o trvalej téme do konca budúceho roka.

Vylepšená produktivita bude znamenať významný posun pre firemné zisky počas roka 2024, a to najmä preto, že akciový trh vždy je odzrkadlením budúcnosti – umelá inteligencia v roku 2023 môže viesť technologické oživenie.

2. Ekonomika USA bude jednou z najsilnejších na svete.

Nie sme už v recesii? Pred pár mesiacmi sa diskutovalo o tom, či dve po sebe idúce negatívne čísla rastu HDP boli alebo neboli recesiou. Samozrejme, technologický priemysel a realitný priemysel sú vo svojej vlastnej recesii.

V roku 2023 očakávam slušný vývoj americkej ekonomiky s “plochými“ firemnými ziskami. Aké je to prekvapenie?

3. Pokles zamestnanosti na pracovných pozíciách v oblasti technológií a softvérového inžinierstva sa v polovici roku 2023 zníži.

Počas roku 2024 bude dopyt po takýchto talentoch opäť stúpať.

4. Prevádzkové marže sa rozšíria.

Marže skupín Meta Platforms, Amazon.com a iných gigantov v technologickom priestore, ktorí pristúpili k zníženiu počtu pracovných miest budú čeliť rastu, tak aj v rámci sektoru luxusného tovaru. To povedie k celkom dobrému roku pre skupinu akcií FAANG (Facebook – materská skupina Meta, Apple, Amazon, Netflix a holdingovej spoločnosti Google – Alphabet) a ďalší firiem z oblasti tzv. mega kapitalizácie, pričom väčšina z nich sa nachádza v rozsahu 10 % až 15 %.

5. Federálny rezervný systém úrokové sadzby nezníži – sadzba federálnych fondov sa bude väčšinu roku 2023 pohybovať v rozmedzí od 5 % do 6 %.

Fed nebude musieť znižovať úrokové sadzby, keďže sa americká ekonomika stabilizuje a do konca roka 2023 začne prekvapovať smerom nahor. Pre ľudí je zdravé, ak sú odmenení za to, že si ušetrili peniaze v banke alebo požičiavali vláde.

Ako človek, ktorý počas mojej takmer 30-ročnej profesionálnej kariéry prežil bubliny a pády poháňané Fedom, by som bol nadšený, keby som na pár rokov videl bežnú rastúcu ekonomiku s takmer prirodzenou úrovňou úrokových sadzieb.

6. Inflácia bude z mesiaca na mesiac “poskakovať“.

Údaje CPI (inflácie) budú najvolatilnejšie, na aké sme za posledné desaťročia zvyknutí. To je ďalší dôvod, prečo Fed nebude nútený znížiť úrokové sadzby.

7. Rok 2023 ukončíme s výnosom 2-ročných štátnych dlhopisov USA v rozmedzí 3 % až 4 % a výnos 10-ročných štátnych dlhopisov s výnosom 4 % až 5 %.

To by bolo normálne a zdravé.

8. Akciový trh bude v rok 2023 v podstate nezmenený.

Priemyselný index Dow Jones stiahne ďalšie 3 až 5 %, S&P 500 sa nezmení a index Nasdaq Composite Index sa zvýši o 5 až 10 %.

Na firmy s malou kapitalizáciou bude náročné pozerať, pretože ich budú stovky, ktorým dôjdu finančné prostriedky. Následne znova, niektorí budú pripravení, aby prišli späť v plnej sile. Očakávam, že akciový index iShares Russell 2000 ETF nebude dosahovať výnos indexu úroveň Dow Jones Industrial.

9. Ropa klesne na 50 až 60 dolárov za barel a bude sa tam držať po väčšinu roka.

Členské štáty OPEC+ začnú realizovať nadmernú produkciu, zatiaľ čo USA navýšia svoju ponuku. Bude to prínosom pre zvyšok americkej ekonomiky, pretože to bude znamenať aj to, že odhady ziskov mnohých energetických spoločností budú musieť klesnúť, čím sa vytvorí tlak na ceny akcií.

10. Bitcoin dosiahne dno na úrovni 9 000 dolárov

Po dosiahnutí dna cena virtuálnej meny bitcoin sa po väčšinu roka 2023 bude pohybovať medzi 11 000 až 15 000 dolárov. Cena kryptomeny Ethereum sa bude pohybovať medzi 300 až 600 dolármi.

Stále existujú miliardy dolárov vo forme „ocenení“ v rámci niekoľkých stoviek kryptomien, ktoré budú v roku 2023 zničené, a Komisia pre cenné papiere a burzu a Ministerstvo spravodlivosti USA „pôjdu na pomoc“ tým, že konečne vznesú obvinenia proti niektorým ľuďom, čo povedie k ich predaji.

11. Vesmírna revolúcia napreduje, aj keď nie razantne.

Rád by som nakúpil nejaké akciové spoločnosti zo sektora vesmírnych aktivít, ale musíme počkať, kým v priebehu nasledujúcich 2 až 5 rokov vstúpi na burzu ďalšia várka dobrých súkromných vesmírnych spoločností. Držím akcie spoločnosti Rocket Lab USA Inc., pretože nemôžem uveriť, že spoločnosti ako Boeing Co. alebo krajiny ako Veľká Británia by nechceli svoje vlastné kapacity na orbitálne štarty. Rocket Lab možno kúpiť za obrovskú prirážku – momentálne má hodnotu menej ako 2 miliardy dolárov.

Ďakujem každému z vás, že čítate Revolution Investing. Šťastný nový rok!

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Revolution Investing

Facebook komentár