Akcie-Tesly-maju-za-sebou-najhorsi-mesiac-stvrtrok-a-rok-v-historii

Výpredaj akcií automobilky Tesla sa v utorok zintenzívnil, pričom prepadli o ďalších 8 %. Automobilka Elona Muska, produkujúca elektromobily je len niekoľko dní od uzavretia svojho najhoršieho mesiaca, štvrťroka a roka v histórii a prekonala skupinu Meta, čím sa v roku 2022 stane najviac klesajúcou akciou medzi najhodnotnejšími technologickými spoločnosťami.

Najnovší pokles prichádza po tom, čo noviny The Wall Street Journal informovali, že Tesla bude pokračovať v týždňovom obmedzení výroby vo svojom čínskom závode v Šanghaji, kde bude čeliť novému náporu prípadov ochorenia Covid, v rámci svojej čínskej pracovnej sily.

Agentúra Reuters uviedla, že keď sa v januári opätovne otvorí šanghajský závod automobilky Tesla, bude aktívnym len 17 dní, čo je prestávka od zaužívaných postupov skupiny Tesla. Šanghaj počas tohto mesiaca zasiahla nová vlna infekcií ochorenia Covid.

Akcie automobilky Tesla klesli o viac ako 70 % zo svojho rekordného maxima, dosiahnutého v novembri 2021. Akcie spoločnosti Tesla v roku 2022 klesli o viac ako 68 %, čo je zhruba dvojnásobok poklesu akciového indexu Nasdaq. Akcie ďalších veľkých výrobcov automobilov, ako Ford poklesli o 45 % a General Motors prišli o 43 %. Od svojej počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) v roku 2010 Tesla klesla len v jednom roku, ktorý bol v objeme 11% zaznamenaný v roku 2016.

Za mesiac december sa akcie spoločnosti Tesla prepadli až o 43 %, čo je zďaleka najhorší mesiac v histórii, keďže za jediný mesiac nikdy neklesli o viac ako 25 %. A vo štvrtom štvrťroku akcie klesli o 58 %, čo je horšie ako ich 38 % pokles v druhom štvrťroku tohto roka, čo bolo najhoršie zaznamenané obdobie.

V priebehu minulého týždňa automobilka Tesla rozšírila zľavy v Severnej Amerike pre kupujúcich elektrických vozidiel s označením Model 3 a Model Y. Tieto zľavy prišli po tom, čo automobilka začiatkom tohto mesiaca ponúkla stimuly Číne na predaj svojich automobilov.

Elon Musk a jeho záujem o Twitter

Medzitým na Twitteri, Musk pokračoval s kontroverziami: vítal späť predtým zakázaných používateľov, umožňoval nepretržité zverejňovanie interných správ súvisiacich s minulým nakladaním spoločnosti ohľadom obdobia Covidu a obsahom súvisiacim s voľbami a obracal sa na zmeny v politike.

Spoločnosti pozastavili alebo zrušili platenú reklamu na platforme, čo Muskovi spôsobilo nepríjemnosti.

Twitter krváca peniaze a Musk predáva akcie Tesly po veľkých objemoch. Podľa oznámenia u Komisie pre cenné papiere v USA (SEC) z polovice decembra, Musk odpredal ďalších približne 22 miliónov akcií automobilky Tesla, ktoré mali hodnotu okolo 3,6 miliardy dolárov. Začiatkom tohto roka Musk svojim miliónom sledovateľov na sociálnych sieťach oznámil, že po 28. apríli „neplánuje žiadne ďalšie odpredaje akcií spoločnosti Tesla.“

Investori automobilky Tesla chcú, aby Musk preorientoval svoje úsilie na stabilizáciu spoločnosti, ktorá tvorí veľkú väčšinu jeho bohatstva. Kvôli predĺženému výpredaju prenechal Musk svoj titul najbohatšej osoby sveta začiatkom tohto mesiaca predsedovi a výkonnému riaditeľovi skupiny LVMH – Bernardovi Arnaultovi.

“Myslím si, že sa naozaj potrebuje sústrediť na prevádzkové aktivity a zamerať sa na to, aby nám prinášal skvelé automobily,” povedal Craig Irwin, analytik spoločnosti Roth Capital, ktorý má investičný rating na akcii firmy Tesla s označením “držať“ a cieľovú cenu nastavenú na 85 dolárov.

V utorok navečer sa akcie automobilky Tesla obchodovali za približne 112 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. CNBC

Facebook komentár