Americky_Ford_v_Rusku_uzavrie_tri_zavody

Značka Ford sa snaží dostať z automobilového priemyslu v Rusku a uzatvára tri zo štyroch závodov, ktoré tam prevádzkuje.

Spoločnosť v stredu oznámila, že spoločný podnik v Rusku sa v súčasnosti bude sústreďovať na výrobu úžitkových vozidiel, ako je komerčná dodávka Transit. Ford prevádzkoval tento podnik s ruskou spoločnosťou Sollers PJSC. Spoločnosť Sollers prevezme kontrolu nad spoločným podnikom skupiny Ford za predpokladu, že bude ovládať 51% podiel.

Toto rozhodnutie zahŕňa montážne linky v meste Naberežnyje Čelny a Petrohrade, a závod motorov v meste v Elabuga. Zostávajúca továreň v Elabuga bude aktuálne vyrábať iba úžitkové vozidlá.

Spoločnosť nepovedala, koľko zamestnancov príde o prácu v dôsledku uzavretia závodu. Má 3 700 zamestnancov rozložených medzi štyrmi závodmi a v kanceláriách taktiež zamestnáva niekoľko ľudí.

Automobilka Ford v priebehu minulého roka oznámila, že vykoná reštrukturalizáciu svojich celosvetových operácií a ukončí činnosť podnikov, ktoré neboli ziskové a nerastú, aby uvoľnili zdroje pre novú generáciu produktov, ako sú elektrické a samoriadiace vozidlá.

Celkovo spoločnosť odhaduje, že reštrukturalizácia počas nasledujúcich troch až piatich rokov bude stáť 11 miliárd dolárov.

Akcie oznámené v stredu budú stáť v Rusku spoločnosť medzi 450 miliónmi až 500 miliónmi dolárov, z čoho približne 200 miliónov dolárov bude určených na odstupné zamestnancov ako aj odstupné od zmlúv vrámci dodávateľov.

Začiatkom tohto roka spoločnosť Ford oznámila, že plánuje zatvoriť továreň na produkciu prevodoviek vo Francúzsku a ďalej uviedla, že začali rokovania s odbormi o zastavení výroby v továrni v Nemecku.

Ford očakáva, že väčšina uzavretí závodov a obmedzení sa realizujú mimo oblasti Severnej Ameriky. Predaj v Severnej Amerike za minulý rok predstavoval takmer všetky jej zisky. Už skôr počas tohto mesiaca uviedol, že v nadchádzajúcich rokoch má v pláne investovať 900 miliónov dolárov do Michiganu a v štáte navýši pracovné pozície o 900 miest so zameraním na výstavbu elektrických a samoriadiacich vozidiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár