Elektrický prototyp F-150 utiahne 560 ton.

Elektrický prototyp F-150 utiahne 560 ton.

Ťažná kapacita je v segmente pickupov (dodávok plnej veľkosti) je kľúčovým dôvodom, prečo bol model F-150 vo svojej triede 42 rokov najpredávanejším automobilom USA.

Ford však s ohľadom na ťažnú kapacitu predviedol niečo nevídané a to dokonca pár rokov pred spustením predajov jeho elektrického modelu F-150.

O čo sa teda jedná? Ohromujúce je, že nedávne predstavenie prototypu s kompletne elektrickým pohonom u modelu F-150 je dokonca len náznakom.

Ford tak predstavil pickup, ktorý ťahá náklad o objeme zhruba 454 ton (milión libier) vo forme niekoľkých železničných vozňov a tento náklad hravo presunul cez 300 metrov. Ford následne túto vzdialenosť dokonca prešiel s 42 benzínovými a naftovými modelmi F-150, ktoré symbolizovali cez štyri desaťročia dominantného postavenia na trhu.

Hlavná inžinierka F-150, Linda Zhang.

Hlavná inžinierka F-150, Linda Zhang.

 

Výkon

Linda Zhang, ktorá je vedúcou inžinierkou modelu F-150, v rozhovore poznamenala: „Okamžitý krútiaci moment v kombinácii s ľahkým vozidlom nám pomáha poskytovať novú úroveň sily, výkonu a efektívnosti.“

V spoločnosti Ford už pracuje 23-rokov, kde tiež viedla tímy na nových modeloch SUV – Explorer a Escape. Zároveň šoférovala prototyp F-150, pomocou ktorého ťahala vagóny.

Ako keby náklad cez 450 ton (milión libier) nebol dostatočne pôsobivým, Ford následne spomínané železničné vozne naložil 42 automobilmi typu F-150 a celé ich opäť potiahol, ďalších 300 metrov (1 000 stôp). Celková hmotnosť v druhom kole bola približne 567 ton (1,25 milióna libier). Prototyp v podstate nahradil nákladnú lokomotívu.

Zhangová poznamenala, že sa „je dná o veľmi impozantné až extrémne prestavenie.“

Je nepravdepodobné, že by akýkoľvek budúci majiteľ elektrickej F-150 potreboval presúvať také objemy. Táto ukážka – s použitím existujúcej karosérie F-150, ktorá bola vybavená elektrickým pohonom, ktorý spoločnosť Ford vyvíja a aktuálne testuje – však poskytla náznak toho, aké môžu byť jeho nové možnosti.

Zameranie skôr na silu ako na rýchlosť

V súčasnosti automobilka Ford nezverejňuje žiadne technické podrobnosti o elektrickom pohone F-150, ale výrobca automobilov evidentne využil dobre zavedenú vlastnosť elektrických motorov: okamžitý krútiaci moment. Elektromotory majú prístup k všetkým svojim krútiacim momentom, hneď ako sú naštartované.

Elektrický mode F-150 ťahal 42 svojich bratov, ktoré sú poháňané benzínom a naftou.

Elektrický mode F-150 ťahal 42 svojich bratov, ktoré sú poháňané benzínom a naftou.

 

To je v kontraste s tým, ako sa výrobcovia automobilov zvyčajne snažili krútiaci moment navyšovať; majú tendenciu zdôrazňovať svoju schopnosť zrýchlenia z 0 na 100 km/h.

V nasledujúcich rokoch by malo na trh doraziť niekoľko elektrických pickupov. Startup Rivian, ktorý v apríli získal od spoločnosti Ford investíciu vo výške 500 miliónov dolárov, dúfa, že príde na trh s vozidlom, ktoré príde so silou na úrovni modelu F-150. A generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk samozrejme poznamenal, že pickup jeho spoločnosti by mohol kombinovať užitočnosť modelu F-150 s výkonom Porsche 911.

Zhangová nakoniec uviedla: „Zameriavame sa na uspokojovanie potrieb zákazníkov a dávame im to, čo od značky Ford očakávajú.“

Pozrite si ukážku nižšie:

Facebook komentár