Štyri technologickí giganti v súčasnosti sedia na vrchole zoznamu najcennejších amerických spoločností, z ktorých každá má hodnotu viac ako 1 bilión dolárov a pre každú z ich príbehov je to docela podobná téma.

Spoločnosť Apple, Amazon, Microsoft a materská skupina spoločnosti Google – Alphabet sa v posledných rokoch zamerali na služby a cloudové služby, ktoré im poskytli rast. Na druhej strane, trh odmeňuje spoločnosti bohato, pretože každá z trhových hodnôt z týchto technologických spoločností sa vyšplhala na rekordnú úroveň.

Graf: 2000-2020 $1 bilión – Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet dosahujú kombinovanú hodnotu 4,7 bilióna dolárov
Apple_Amazon_Microsoft_a_Alphabet_dosahovali_$1_bilion_pododobne_graf

Pred rokom a pol (v auguste 2018) sa spoločnosť Apple stala prvou americkou spoločnosťou, ktorá prekonala hodnotu 1 bilióna dolárov. Analytici v tom čase označili rastúce príjmy spoločnosti Apple za softvér a služby ako katalyzátory zvyšujúce hodnotu.

O päť týždňov neskôr, skupina Amazon prvýkrát dosiahla ocenenie vo výške 1 bilióna dolárov. Aj keď gigant Jeffa Bezosa z oblasti predaja na internete sa len na krátky časový horizont nachádzal nad touto významnou hodnotou, analytici opäť poukázali na to, že Amazon Web Services – jej cloudové podnikanie – je kľúčovým hnacím motorom rastu spoločnosti.

Spoločnosť Microsoft bola treťou, ktorá v priebehu minulého roka (v apríli) prekonala 1 bilión dolárov , pričom jej hodnota sa zvýšila po lepších výsledkoch. Jej rast tržieb v tomto štvrťroku bol, podobne ako ostatných, poháňaný rastom verejnej cloudovej služby Azure, keď veľké spoločnosti sa snažia čoraz častejšie využívať servery a ukladanie údajov u firmy Microsoft.

Potom, práve pred dvoma týždňami skupina Alphabet dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilióna dolárov. Zatiaľ čo rast cloudu zaostával za firmami Amazon a Microsoft, spoločnosť Alphabet za štvrťrok zdvojnásobila svoju mieru výnosov z cloudových služieb na 2 miliardy z 1 miliardy dolárov v štvrťroku medzi februárom 2018 a júlom 2019.

Nakoniec, zatiaľ čo Amazon v priebehu posledného roka jej tempo oslabila, spoločnosť sa v piatok opäť pripojila ku klubu firiem s hodnotou cez 1 bilión dolárov. Po výsledkoch, zo štvrtkovej záverečnej ceny, trhová kapitalizácií spoločnosti Amazon bola navýšená okolo 96 miliárd dolárov – jednodňový zisk, ktorý je väčší ako celková trhová hodnota firiem ako UPS alebo 3M.

$1 bilión – 2000-2020 Mesačná kapitalizácia spoločností Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet
Apple_Amazon_Microsoft_a_Alphabet_dosahovali_$1_bilion_pododobne_graf_1

Zároveň tieto technologické spoločnosti tiež predstavujú zvyšok akciového trhu. Tieto štyri skupiny tvoria 17% celkovej trhovej hodnoty všeobecného akciového indexi S&P 500, čo je úroveň dominancie, o ktorej Morgan Stanley uvádza, že nemá obdobu.

Graf: 2000-2020 Kombinácia kapitalizácie spoločností Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet
Apple_Amazon_Microsoft_a_Alphabet_dosahovali_$1_bilion_pododobne_graf_2

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár