Kolko-penazi-v-roku-2021-zarobilo-10-najbohatsich-ludi-sveta

Podľa indexu miliardárov s označením Bloomberg Billionaires Index, v roku 2022 má 10 najbohatších jednotlivcov sveta, hodnotu majetku viac ako 100 miliárd dolárov.

Niektorí z týchto jednotlivcov, ako Bill Gates a Jeff Bezos, majú už nejaký čas hodnotu majetku vo výške 100 miliárd dolárov: Gates prvýkrát dosiahol túto hodnotu v roku 1999, zatiaľ čo Bezosovi sa to podarilo v roku 2017. Ale väčšina ostatných sú v 12-cifernom klube nováčikmi.

Spoločne, 10 najbohatších miliardárov v roku 2021 navýšili svoj čistý majetok o 402,17 miliárd dolárov. Viedol ich generálny riaditeľ automobilky Tesla – Elon Musk, ktorý sa tento rok stal najbohatším mužom sveta a jeho čistý majetok nakrátko prekonal objem 300 miliárd dolárov. V roku 2021 pridal k svojmu čistému majetku 121 miliárd dolárov, čo je len kúsok od 140 miliárd dolárov, ktoré získal v roku 2020.

Keďže sa rok 2021 chýli ku koncu, uvádzame, o koľko 10 najbohatších ľudí na svete navýšili svoj majetok, podľa indexu miliardárov z agentúry Bloomberg. (Všetky čísla boli presné ku koncu obchodovania z 29. decembra.)

Čistý majetok 6 najbohatších jednotlivcov sveta – medziročné porovnanie
Kolko-penazi-v-roku-2021-zarobilo-10-najbohatsich-ludi-sveta-graf

1. Elon Musk: 277 miliárd dolárov (+ 121 miliárd dolárov)

Spoluzakladateľ automobilky Tesla, ktorý tento rok zmenil svoj titul zo CEO na ”Techno-kráľa spoločnosti Tesla”, sa teší masívnemu nárastu bohatstva vďaka rýchlemu rastu svojej automobilky vyrábajúcej elektromobily. Akcie spoločnosti Tesla tento rok vzrástli o približne 60 % a spoločnosť v októbri prvýkrát dosiahla trhovú hodnotu 1 bilióna dolárov.

Musk nedávno predal milióny akcií automobilky Tesla, aby zaplatil daň v objeme 12 miliárd dolárov, spojenú s balíkom opcií na akcie, ktorý dostal v roku 2012.

2. Jeff Bezos: 195 miliárd dolárov (+ 5 miliárd dolárov)

Niekdajší najbohatší muž sveta nepridal k svojmu čistému majetku ani zďaleka toľko ako Musk, no Bezos stále odchádza z roku 2021 bohatší o 5 miliárd dolárov.

57-ročný muž odstúpil zo svojej funkcie generálneho riaditeľa Amazonu v mesiaci júl a povedal, že trávi viac času iniciatívami ako Bezos Earth Fund, jeho ďalšími firmami ako Blue Origin, The Washington Post a Amazon Day 1 Fund.

3. Bernard Arnault: 176 miliárd dolárov (+ 61 miliárd dolárov)

Generálny riaditeľ konglomerátu luxusného tovaru LVMH , ktorý vlastní značky ako Louis Vuitton, Christian Dior a Givenchy, v roku 2021 navýšil svoj čistý majetok o 61 miliárd dolárov. Tento 72-ročný muž má titul najbohatšieho muža Európy.

4. Bill Gates: 139 miliárd dolárov (+ 7 miliárd USD)

Napriek rozdávaniu desiatok miliárd dolárov za posledných niekoľko desaťročí, Gatesovo bohatstvo naďalej rastie, čiastočne vďaka silnému výkonu akcií spoločnosti Microsoft, čo je firma ktorú spoluzakladal a stále v nej vlastní zhruba 1 % podiel.

Gates sa už dávno vzdal opraty vedenia v skupine Microsoft a väčšinu času trávi so svojou charitatívnou nadáciou. V roku 2021 sa Gates po 25 rokoch manželstva rozviedol aj so svojou manželkou – Melindou French Gatesovou.

5. Larry Page: 130 miliárd dolárov (+ 47 miliárd dolárov)

Spoluzakladateľ spoločnosti Google v roku 2021 navýšil svoj majetok 47 miliárd dolárov vďaka silnému výkonu skupiny Alphabet, ktorá v novembri prekonala trhovú hranicu 2 biliónov dolárov a nedávno ho agentúra CNBC korunovala za titul roka s označením “Big Tech“. Page už nie je generálnym riaditeľom spoločnosti Alphabet, ale zostáva členom predstavenstva.

6. Mark Zuckerberg: 128 miliárd dolárov (+ 24 miliárd dolárov)

Bohatstvo jediného člena top 10, mladšieho ako 40 rokov, 37-ročného Zuckerberga, sa tento rok zvýšilo o 24 miliárd dolárov. Zuckerberg vlastní 13 % podiel v spoločnosti Meta – materskej spoločnosti Facebooku a Instagram, ktorej je generálnym riaditeľom a ktorej hodnota v tomto roku vzrástla o viac ako 20 %.

7. Sergey Brin: 125 miliárd dolárov (+ 45 miliárd dolárov)

Čistý majetok ďalšieho spoluzakladateľa spoločnosti Google vzrástol o 45 miliárd dolárov, čím sa po prvýkrát dostal nad hodnotu 100 miliárd dolárov. 48-ročný muž vlastní asi 38 miliónov akcií spoločnosti Alphabet a sedí v predstavenstve spoločnosti.

8. Steve Ballmer: 122 miliárd dolárov (+ 41 miliárd dolárov)

Bývalý generálny riaditeľ Microsoftu a majiteľ klubu NBA – Los Angeles Clippers je na konci roka 2021 o 41 miliárd dolárov bohatší, ako na začiatku roka. Ballmerov čistý majetok ťažil z popularity technologických akcií firmy Microsoft, ktorých hodnota v tomto roku vzrástla o viac ako 50 %.

9. Larry Ellison: 109 miliárd dolárov (+ 29 miliárd dolárov)

Spoločnosť Oracle začiatkom tohto mesiaca zaznamenala druhý najväčší zisk za 20 rokov a odmeny získal aj predseda a zakladateľ Larry Ellison. Tento 77-ročný jednotlivec prenikol počas tohto roka do klubu so 100 miliardami dolárov a vďaka silným ziskom svojej firmy navýšil svoj majetok o 29 miliárd dolárov.

10. Warren Buffett: 109 miliárd dolárov (+ 21 miliárd dolárov)

Generálny riaditeľ skupiny Berkshire Hathaway začiatkom tohto roka odhalil, že je „na polceste“ k svojmu stanovenému cieľu – rozdať veľkú väčšinu svojho majetku, ale výkonnosť akcií jeho spoločnosti mu v tom nepomáha. Tento rok, 91-ročný “veštec“ z Omahy pridal 21 miliárd dolárov k majetku, ktorý označil za „takmer nepochopiteľnú sumu“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár