Banky EÚ čelia ďalší problémom z dôvodu pandémie.

Banky EÚ čelia ďalší problémom z dôvodu pandémie.

Tri z najväčších európskych bánk pridali do svojich rezerv viac miliárd na krytie nedobytných pohľadávok, keďže budú musieť čeliť jednej z najhorších svetových recesií.

Najväčšie európske banky ako Barclays, Deutsche Bank a Banco Santander v druhom štvrťroku spoločne z dôvodu pandémie koronavírusov vyčlenili takmer 6,6 miliárd dolárov na očakávané straty.

To je dokonca navýšenie k rozsiahlym objemom, ktoré museli odpísať na jar, čím sa celkový rozsah, ktorý len títo traja veritelia vyčlenili na tento rok sa zvýšila na 14,5 miliárd dolárov, čo odráža náročné prostredie a výhľad pre európskych dlžníkov, keďže sa očakávajú rozsiahle problémy hospodárstiev.

Vo vyhlásení výkonná predsedníčka banky Santander – Ana Botín uviedla: „Posledných šesť mesiacov patrilo medzi najnáročnejšie v našej histórii.“

Španielsky veriteľ tiež znížil hodnotu svojich aktív o 12,6 miliardy eur (14,8 mld. dolárov) z dôvodu zhoršujúceho sa výhľadu. Takmer polovica tejto sumy je spojená s jej obchodnou činnosťou v Spojenom kráľovstve, kde už neočakáva, že bude mať rovnaké príjmy z akvizícií menších veriteľov, ako tomu bolo na začiatku Milénia.

Zisk banky Santander pred zdanením v prvom polroku medziročne poklesol o 49%, čo bolo spôsobené masívnym nárastom rezerv na problémové pohľadávky, k hodnote viac ako 7 miliárd eur (8,2 miliárd dolárov).

Európski lídri sa minulý týždeň dohodli na rozpočtovom balíku so zameraním na hospodárske oživenie vo výške 2 biliónov dolárov. Približne 750 miliárd eur (880 miliárd dolárov) pôjde na obnovu ekonomík EÚ, ktoré z dôvodu z koronavírusovej krízy utrpeli najviac. Európska komisia začiatkom tohto mesiaca uviedla, že v roku 2020 očakáva pokles HDP EÚ o 8,3%, pričom prognóza rastu na budúci rok dosiahne 5,8%.

Británia medzitým čelí najhoršej recesii za 300 rokov. Podľa Centrálnej banky Británie, by sa ekonomika v roku 2020 mala prepadnúť až o 14%.

Londýnske sídlo banky Barclays sa pripravuje na najhoršie a v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keďže realizuje štvornásobné zvýšenie svojho krytia nedobytných pohľadávok na 3,7 miliardy libier (4,8 miliardy dolárov), a to opäť v dôsledku očakávaného dopadu pandémie Covid-19. Zisk pred zdanením v tomto období prepadol až o 58%.

Súvisiace: Banka Goldman Sachs zarobila, vďaka situácií na Wall Street

Straty boli kompenzované zvýšením zisku o 31% v investičnej divízií banky Barclays, ktorá využívala príjem z obchodovania na mimoriadne volatilných trhoch.

Generálny riaditeľ Jes Staley už dlho bojuje za investičnú banku napriek tomu, že sa snaží konkurovať najmä bankám z Wall Street a kritike aktivistického investora Edwarda Bramsona. Staley vo vyhlásení uviedol: „Dôvodom, prečo sme boli schopní podporiť hospodárstvo tak intenzívne, ako sa nám podarilo, a zostať finančne odolní, je kvôli nášmu diverzifikovanému modelu univerzálneho bankovníctva.”

Barclays uviedla, že britským podnikom poskytla okolo 22 miliárd libier (28,5 miliárd dolárov) vo forme pôžičiek zabezpečených vládou a predĺžil platobné prázdniny pre 600 000 maloobchodných zákazníkov.

Medzitým Deutsche Bank vidí návratnosť radikálneho plánu reštrukturalizácie, ktorý sa začal minulý rok. Problémový nemecký veriteľ vykázal za prvú polovicu zisk pred zdanením vo výške 364 miliónov eur (427 miliónov dolárov) oproti strate 654 miliónov eur (767 miliónov dolárov) za rovnaké obdobie minulého roka.

Vo vyhlásení generálny riaditeľ Christian Sewing, uviedol: „V náročnom prostredí sme zvýšili príjmy a pokračovali v znižovaní nákladov. Sme plne na ceste k splneniu všetkých našich cieľov.”

Rovnako ako Barclays, aj Deutsche získala podporu z otrasov na trhu. Výnosy z investičného bankovníctva sa za toto obdobie navýšili o 31% na takmer 5 miliárd eur (5,9 miliardy dolárov), čo bolo spôsobené výkonom pri obchodovaní aktív s pevným výnosom.

Deutsche Bank v druhom štvrťroku zvýšila rezervy na nedobytné pohľadávky o 761 miliónov eur (894 mil. dolárov), čím zvýšila tento objem na 506 miliónov eur (594 mil. dolárov), ktoré vyčlenila pred tromi mesiacmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár