Zisk_najvacsej_banky_v_Europe_HSBC_prepadol_az_o_65%_top

Zisky pred zdanením v HSBC, ktorá je najväčšou bankou v Euópe v prvej polovici roka klesli o 65%, pričom veriteľ varoval, že úverové straty by mohli dosiahnuť hodnotu až 13 miliárd dolárov, pretože pandémia koronavírusov a nízke úrokové sadzby narušili výkonnosť banky.

Kľúčové fakty

-banka so sídlom v Londýne za prvých šesť mesiacov roka vykázala zisk pred zdanením vo výške 4,3 miliardy dolárov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 predstavuje pokles o dve tretiny.

-v tomto roku tiež zvýšila svoj odhad úverových strát „na základe zhoršenia hospodárskych predpovedí“, pričom varovala, že by mohli dosiahnuť až 13 miliárd dolárov, čo je o 2 miliardy viac v porovnaní s predchádzajúcim odhadom, ktorý bol na hodnote 11 miliárd dolárov.

-príjmy tiež poklesli o 9%, čo bolo tiež čiastočne vyvolané nízkymi úrokovými sadzbami.

-generálny riaditeľ Noel Quinn vo vyhlásení uviedol, že banka v súčasnosti urýchli reštrukturalizačné plány oznámené vo februári – vrátane poklesu 35 000 pracovných miest – čo bolo v apríli pozastavené, aby chránili zamestnancov v rámci opatreniu proti hospodárskej krízy.

-Quinn ďalej dodal: „Pozeráme sa aj na to, aké ďalšie kroky musíme podniknúť vzhľadom na nové ekonomické prostredie, aby sa HSBC stala silnejšou a udržateľnejšou spoločnosťou.“

-zisk pred zdanením aktivít banky v Ázii predstavoval hodnotu 7,4 miliardy dolárov.

Kľúčové okolnosti

HSBC nie je jedinou bankou, ktorú zasiahli problémy, keďže rozsiahle odvetvia – vrátane letectva a voľného času – mali vplyv na jej výsledky uprostred pandémie. Americkí veritelia taktiež vyčlenili rozsiahle objemy miliárd, pretože očakávajú rastúci objem problémových pôžičiek, ktoré budú pravdepodobne z dôvodu krízy narastať. Medzitým výsledky z pondelka naznačujú, že banka odložila škrty, pokiaľ to bude možné, a do roku 2022 svoju stratégie nakoniec zrealizuje, čím by mala ušetriť 4,5 miliardy dolárov.

Dôležité číslo

40%. To je percentuálny podiel prepadu cien akcií banky HSBC v roku 2020, obchodovaných v Londýne a Hongkongu.

Ďalšie vplyvy

Pandémia je iba jedným z problémov, ktorým čelí nový generálny riaditeľ Noela Quinna, keďže banka HSBC je zasiahnutá aj napätím medzi Pekingom a Washingtonom. Minulý týždeň londýnska banka, ktorej výsledky sú silne vystavené voči Číne a Hongkongu, poprela opakované obvinenia zo strany čínskych štátnych médií, že „obmedzili“ financovanie technologického gigantu Huawei, keďže jej právne nezrovnalosti voči USA pokračujú. Po nátlaku z Pekingu, banka vyhlásila, že podporuje kontroverzný čínsky zákon o národnej bezpečnosti uvalený na Hongkong, ktorý zdesil amerického štátneho tajomníka – Mika Pompea.

Kľúčové vyjadrenie

Quinn poznamenal: „Súčasné napätie medzi Čínou a USA nevyhnutne vytvára pre organizáciu, ktorá má vplyv ako HSBC, naozaj náročné situácie. Budeme čeliť akýmkoľvek politickým výzvam, ktoré vzniknú so zameraním na dlhodobé potreby našich zákazníkov a najlepšie záujmy našich investorov.““

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár