Keď sa Ronald Reagan stal prezidentom USA niektorí ľudia boli prekvapení, že herec môže dosiahnúť taký vysoký post v štátnej službe. Myslíte si, že by to fungovalo aj naopak, a že by sa títo dvaja v štátnej „službe“, Ben Bernanke a Timothy Geithner, uživili herectvom? A vlastne už niečo také aj absolvovali, zatiaľ len v zácviku, ale myslím, že sa zhodneme na tom, že obrazové skúšky zvládli ľavou zadnou.

Naposledy Geithner povedal: „Je veľmi dôležité, aby ľudia pochopili, že ani USA ani žiadna iná krajina na svete nemôžu znehodnotiť svoju cestu k prosperite a konkurencieschopnosti.“ a „Táto stratégia nie je životaschopná a my ju nebudeme zavádzať.“. Jeho schopnosť vysloviť tieto slová s vážnou tvárou je, prirodzene, pôsobivejšia ako fakt, že FED túto stratégiu prevádzkuje posledných 97 rokov bez toho, aby si to Američania pamätali, narozdiel od jeho hereckých výkonov. Podľa všetkého Američania tiež veria, že wrestling je skutočná bitka. No Geithner môže pokojne ostať optimistický, pretože aj keď Američania zmúdrejú, jeho vystúpenia pred Čínskymi vysokoškolákmi mu stále budú dávať nádej. Keď Geithner na prednáške Čínskym vysokoškolákom prehlásil, že USA veria v politiku silného dolára, doslova ho vysmiali z pódia, a to mu teda predpovedá sľubnú kariéru komediálne herca. Pokojne by mohol byťďalší Steve Martin či John Candy. Možno aj Abbott & Costello keďže Bernanke predviedol svoj mimoriadný talent – úprimného človeka.

Bernanke hrá starostlivého služobníka verejnosti, zdôrazňuje defláciu, pričom zároveň za posledné roky strojnásobuje objem peňazí v obehu. Tvári sa v pohode napriek potláčajúcej hyperinflácií, ktorú pomáhal vytvoriť. A to preto, lebo vie, že ešte nenastane, pretože posledný schodkový výdaj vo výške 2,5 bilióna dolárov a kvantitatívne uvoľňovanie (speňažovanie) v rozsahu 600 miliárd dolárov, ktoré vytvoril, šlo priamo do vrecák jeho kamarátom a vedúcim – banksterom (=bankár+gangster). Vie, že budú tajiť a chrániť si svoju korisť kým Ben a Timmy nedokončia svoju úlohu, a to kompletne zničiť americké ekonomické prostredie, aby si jeho vedúci boli istí, že ceny budú na úplnom dne keď otvoria svoje peňaženky.

Hollywood sa pripravuje na posledné obrazové skúšky, kde Ben reaguje na kompletný  a konečný kolaps ekonomiky. Veta: „Ups, netušil som, že sa to môže stať.“ Nasleduje: „Tlačil som omnoho viac peňazí ako ten chlapík v kríze v 30-tych rokoch“. Ak ho nezlynčujú, čo súdiac podľa intelektu priemerného američana nehrozí, tak jeho cesta do Hollywoodu je už vydláždená. Podľa mňa by uspeli v nejakej komédií, avšak, keďže Geithner, čo sa dokáže veľmi rýchlo učiť, už ma z kamerových skúšiek pre veľmi časté opakovanie zafixované slová „silný dolár“, by mal účinkovať v paródii, kde by len prišiel a vyhŕkol svoju repliku a tým by spôsobil hurónsky rehot.

Len nekláďte žiadne nepríjemné  otázky o tom ako tlačenie neobmädzeného množstva peňazí  a znižovanie úrokových sadzieb skoro do negatívnych čísel ma čo dočinenia so silnou menou. Pravdepodobne budu posúdení filmovými študiami podľa toho ako prekvapení a zmätení budu keď ekonomika spľasne. Geithner: Ale ako sa to stalo?

Najlepšia časť: Ich kamaráti banksteri budú mať všetky peniaze sveta aby financovali balík desiatich filmov, v ktorých Bernanke (úprimný človek) kŕmi Geithnera a príde pointa: Silný dolár! AAHAAHAAHAAHAA!! Zatiaľ čo v Amerike filmy nikdy nepochopia, Číňania sa domnievajú, že oni su ten fór – niečo ako keď Francúzi obdivujú Jerryho Lewisa.

Po pravde je ťažké  posúdiť ich  herecké nadanie pretože Američania su dôverčiví a nevzdelaní čo sa týka ekonómie, je to ako posúdiť či ste dobrý herec pri presviedčaní trojročného dieťaťa, že existuje Santa. Veď sa sa len pozrite na to ako média a Wall Street reagujú na tragickú ekonomiku Grécka a najnovšie aj Írska. Práve keď sa dolár vzdiaľuje zrazu Írsko spľasne na čo hneď skočia média a každý začína s financovaním, ktoré sfúkne Euro (a malo by aj každú krajinu v Eurozóne, keďže su masívne poprepájané) takže dolár sa nakoniec relatívne drží. Tento cyklus sa bude opakovať kým sa krajina po krajine v Eurozóne nezrúti alebo aspoň to bude hroziť práve ako doláru, ktorý je pripravený padať. A hlupáci v CNBC si myslia, že to je len ďalšia náhoda. … A mimochodom, prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania sa nikdy neskončilo a banky nepotrebujú stimulačný balíček v hodnote 600 miliárd dolárov aby nakúpili cenné papiere, ktoré nikto iný nechce. Už teraz majú silu požičať množstvo papierikov pre tento účel na viac ako 10 rokov.

No na druhej strane možno Bernanke a Geithner veria, že v skutočnosti nerobia nič zlé. Musia predsa cítiť, že od tak naivného publika jednoznačne nemôže byť nesprávne presunúť tak veľa peňazí ako len je v ľudských silách na jeho vzdelanie.

Zdroj: Thunder Capital Management

Facebook komentár